Jump to content

Norma De Poluare


badolty
 Share

Postare recomandată

am cumparat un passat din 2001 2.o benzina din anglia si nu stiu cum aflu ce euro are?

asi dori sa o inscriu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MARINJUVETE

    7

  • C o s m i n

    5

  • THE ROCK

    4

  • puricele

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai si nu ai un talon sau o carte de identitate a masinii din Anglia? Ar trebui sa scrie acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu o lista a celor euro 3 te pot ajuta

daca nu este acolo atunci ar trebui sa fie euro 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat un passat din 2001 2.o benzina din anglia si nu stiu cum aflu ce euro are?

asi dori sa o inscriu

e suta la suta euro 4 :blink:

Modificat de THE ROCK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod motor ai? Masina poate fi euro2 sau Euro4. Daca codul motorului e AZM sau ASU masina e euro4. Altfel e Euro2.

Fiind din 2001 e aproape sigur euro4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si nu ai un talon sau o carte de identitate a masinii din Anglia? Ar trebui sa scrie acolo.
nu scrie nimic de euro 3 sau 4
cu o lista a celor euro 3 te pot ajutadaca nu este acolo atunci ar trebui sa fie euro 4
merci.daca nu cred ca tre sa vb la rar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

din ce deduceti ca este euro4 ? din faptul ca e motor de 2.0 ? pe mobile.de apare o mica relativitate ... in sensul ca n-am observat o strictete intre motor si norma de poluare euro ... Am vreo alta metoda sa ma asigur de norma de poluare la un anumit model de passat (pe mine ma intereseaza 2004 ... in principiu 1.9 dar mai arunc priviri si la 2.0 , si e importanta acum cu noua taxa diferenta dintre e3 si e4 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am acelasi motor, tot din 2001 si este EURO 4. Cod motor AZM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

SAL! AM SI EU UN PASSAT 1,6 CM.DIN GERMANIA,DAR DATORITA TAXEI NU L-AM INMATRICULAT PT CA NU STIU CE EURO ARE .CODUL MOTORULUI ESTE ANA ,FABRICATIE LUNA 01 -2000 INMATRICULAT IN 08-2000.

Si unde scrie ca poti scrie cu CAPSLOCK???

Data viitoare sper ca nu mai trebuie sa te atentionez.

- scrierea nejustificata cu majuscule, litere

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa descriere este euro 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal la toata lumea!Am si eu un vw passat din 2000 motor de 1,6 cmc .As vrea sa stiu ce euro am pt a platii taxa auto? Codul motorului este ANA fabricatie 01-2000.Multam anticipat,si i-mi cer scuze moderatorului pt eventualele greseli,dar sunt la al doilea articol pe forum vw. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca la tine este euro2. In lista pe care am atasat-o sunt motoarele euro3 care sunt recunoscute de RAR si la tine vad ca nu se regaseste motorul in lista.

Norma_poluare_Euro3.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,dar credeam ca poate are cineva codul asta ,si a reusit sa-l scoata euro 3 .Astept in continuare ,in speranta ca poate este euro 3.Mult.anticipat. :icon_cry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incepand cu 10.2000 toate motorizarile pe benzina la passat b5.5 sunt Euro 4.

Singurul motor euro 4 montat pe B5 este 2.0 benzina 115 cp , cod ASU, montate din 99.

Normele Euro 3 si 4 au intrat in vigoare impreuna in 98.

Am dat peste aceste date cand cautam pentru batranul meu 1.6 AHL, montat pe B5.. care in tara era trecut ca non-euro cand de fapt era Euro 2.

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ili2k2 pt informatii,asta stiam si eu de pe net, dar as vrea sa aflu exact de la cineva care are totusi acest cod de motor.V-a mai spun ca masina este fabricata pe data de 28-01-2000 mai exact.Multumesc anticipat pt. toti cei ce-mi vor raspunde la problema mea! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate 1.6, fabricat din 06/96 -> 10.2000 este Euro 2. Apoi este direct euro 4.

Euro 3 benzina pe B5 sunt unele 1.8, 1.8T 2.3 si 2.8 la benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ili2k2 pt informatii,dar am citit pe net. ca in UE de la 01-01-2000 nu se mai puteau inscrie masini cu motoare euro 2.Crezi ca in germania se mai puteau inmatricula masini euro 2?Daca da ,atunci voi merge pe mana Bulgaria ,care costa cu totul intre 500 si 600 de euro negociabil,luata de acasa cu platforma si adusa inmatriculata.Insa eu vroiam totusi pt orasul craiova din Romania noastra,sau a lor ca nu mai stiu daca politicienii astia mai lucreaza pt noi sau pt. ei. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

:offtopic: Am fost in final la rar si a iesit euro 2.Asta este in romania ,in germania plateste pt. euro 4,aici platesc pt. euro 2. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Am tot cautat pe forum la sectiunea Passat ceva legat de norma de poluare dar nu am gasit decat acest topic care nu-mi ofera informatiile pe care le doresc si pe aceasta cale va adresez o intrebare. Sunt interesat de-un Passat model "cocosat" de prin 98'-2002 motor 1,9 tdi. Are cineva asa ceva? daca da ce norma de poluare are? Mentionez ca dispun de in jur de 6000 de euro pentru un Passat din Germania. Multumesc anticipat!

Modificat de Bytzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorumarcatoru

Din cate stiu eu 1.9 TDI dupa 2000 e euro 3 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am tot cautat pe forum la sectiunea Passat ceva legat de norma de poluare dar nu am gasit decat acest topic care nu-mi ofera informatiile pe care le doresc si pe aceasta cale va adresez o intrebare. Sunt interesat de-un Passat model "cocosat" de prin 98'-2002 motor 1,9 tdi. Are cineva asa ceva? daca da ce norma de poluare are? Mentionez ca dispun de in jur de 6000 de euro pentru un Passat din Germania. Multumesc anticipat!

la plezneala iti spun ca daca e din 98 e E2 fie diesel/benzina

si daca e din 2002 e E3 !

cel mai bine e sa ne dai un cod de motor ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!