Jump to content

Usa Sofer


doctorul
 Share

Postare recomandată

io-s tata usilor de la sofer :icon_thumright: !

deci zic asa: -sa nu se fi slabit/modificat pozitia cuiului pe masina.asta daca zici ca usa se aliniaza si inchide perfect.ca daca ea e lasata si cuiul o "obliga" sa se ridice in sus, e altceva!

- sa nu se fi slabit suruburile care tin usa in balamale, alea de se strang cu torx in stea!ca nu se vede cu ochiul liber!si se traduce prin mersul meregulat al usii in jurul balamalelor!trebuie pusa cheia pe toate 3!maimutoii au obiceiu sa nu stranga calumea toate surubele!

altceva nu vad ce, doar daca vreun amic corpolent, supercorpolent, s-a odihnit cumva pe usa ta deschisa!

oricum, ar fi bine, da personal am dubii ca o usa schimbata mai poate fi facuta vreodata sa se inchida ca una originala....umbla vorba ca prin fabrica aia le aliniaza cu laser!

daca pot sa fiu de folos, stii cum ma gasesti! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema la usa sofer. Atunci cand trag de maner usa ar trebui sa sara un pic, ca si cum ar avea un arc; Usa mea nu mai face asa, trebuie sa trag de ea (sa trag bine ). Toate celalalte usi se deschid foarte usor. Ce ar putea fi???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am schimbat usa (din pacate nu pastreaza aceeasi geometrie=distanta dintre usa schimbat si stalp difera fata de distanta usii celelalte, simetrice) si la peste 80 km/ora apare acelasi suierat...inca nu am rezolvat problema.

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar distanta e aceeasi de sus pana jos?

in fata, luftul dintre usa si aripa e acelasi de sus pana jos?

pune frumusel niste poze, sa vorbim la obiect, si atunci gasim poate si solutii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.

Este singurul topic referitor la "clante" asa ca arunc si eu o intrebare: ce tine ornamentul din plastic din spatele clantei de Passat? Ornament aflat pe fata usii, in exteriorul masinii.

Zilele trecute, la spalatorie, a iesit de la usa spate stanga o piesa de plastic care "termina" manerul de care tragi sa deschizi usa. Am pus-o la loc, sta cuminte, dar daca tragi usor de ea iese. Cum se fixeaza piesa cu pricina?

La usa din fata (la care am schimbat switch-ul) stiu ca aceasta piesa este fixata de un surub cu cap imbus mic, surub la care se ajunge scotand un dop de plastic pe partea usii unde sunt si suruburile de fixare ale broastei.

La usa din spate nu reusesc sa identific acest dop/surub ca sa fixez ornamentul.

Stie cineva care este sistemul de prindere?

Modificat de HRTS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

O intrebare rapida...:)

Mi s-a deplasat portiera din balama...din suruburile alea prinse de stalp, deh...unii folosesc portiera cand nu-i mai tin picioarele :cheers:

Pt a regla portiera de la sofer si ma refer la reglajele de pe stalp, este necesara demontarea aripei?...ca cica nu se pot accesa suruburile alea care prind balamaua de stalp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie demontat bordul, dar cu o mana mai finuta se poate strange si acel surub.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,

Dupa ce am cumparat masina am observat ca cele 2 usi din partea dreapta a masinii sunt deplasate , indeosebi cea din partea dreapta fata unde distanta dintre cheder si rama geamului (in partea de sus ) este mai mare decat distanta dintre ele la usa din stanga fata ( se aud sunete de patrundere a aerului la viteza) si coltul de la usa unde e oglinda si unde se intalnesc componentele cromate este prea in interior. de asemenea usile din dreapta nu se inchid usor,trebuie trantite. Atasez cateva poze pentru a se observa diferentele.

http://imageshack.us/g/85/20120413121014.jpg/

Rog frumos pe cei mai experimentati si care au rezolvat aceste probleme sa ma ghideze de unde pot face reglajele.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa la mai"tragi" spre interior putin de tot din inelul de pe stalp.eu asa am facut la mine si nu mai suiera si e la distanta potrivita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Complicat... Trebuie o mana experimentata pentru atatea reglaje.

De la cuiul de pe stalp nu mai are rost, din moment ce deja trebuie trantite mai tare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit in graba...si eu am avut aceeasi problema si prefer sa le trantesc mai tare decat sa suiere vantul...la mine cea de la sofer a fost cu buba asta.dupa ce am tras--o din inel e totul ok, dar vorba ta...trebuoe trantita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!