Jump to content

Usa Sofer


doctorul
 Share

Postare recomandată

am vazut cu ochii mei pe usa sigla audi-vw.exact in acelasi loc ca pe cea care a fost data jos.

boltul este caligul in care intra clanta, da?

o sa il trag puitn mai in afara, probabil ca de asta se inchide greu si trebuie rantita.

ok.

apoi cu fluieratul: de lipit pare a se lipi perfect pe cheder.fac si poze cu usa inchisa si le pun mai pe seara.

coltul de sus al usii a fost fortat mai inauntru ieri, de catre tinichigiul de la BRADY, care a tinut contra inauntru si a tras de el la greu.prima data a parait usa cam tare, a doua oara a zis ca deja nu prea mai permite.

o sa il mai fortez si eu, prin metoda descrisa de tine.

acuma o sa fac poze, dupa aia imi caut scule.si sa vad ce pot sa fac singur, ca la service uri nu mai merg.imi ajunge:(

MULTUMESC DIN NOU SI VA TIN LA CURENT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa mor daca nu am cautat torx cu 12 colturi de mi-a venit rau,si in metro si praktiker si bricostore.

alte idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum Dumnezeu nu este? Acuma e tarziu, dar maine cand ajung de la servici, fac o poza cu trusa, sa vezi despre ce e vorba. Si daca nu ma insel, pe trusa scrie chiar BRICO

Era un topic pe care i-am mai explicat unui coleg cum e cu reglatul usii, dar nu mai stiu unde e... :) Acolo am pus si ceva poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m am uitat pe topicul ala la un mom dat si eu, doar ca nu ma ajuta, cred...

daca ridic usa in sus , distanta dintre coltul din spate(sus) al usii din fata si coltul din fata (tot sus) al usii din spate va creste, si nici asa nu e egala cu restul luftului.

daca mai trag ciocul balamalei in afara ca sa se inchida usa mai usor, nu va intra oare mai mult aer?

sa schimb chederele?

chederul ala prins pe ornamentul usii din spate are /poate avea vreo legatura?omuletul de la brady zicea ca pe acolo s-ar creea un curent de aer....?!?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din suruburile de la balamale (cele vizibile), nu poti regla usa pe inaltime, decat sa se apropie sau sa se departeze de jos sau de sus (in lateral).De-aia ti-am indicat topicul respectiv, ca asta explicam acolo.

Era o idee si sa schimbi chederele, dar nu vreau sa cheltui degeaba, pana nu santem siguri ca asta e rezolvarea.

In legatura cu chederul acela dintre usi, da, ma gandeam si eu la el, ca o sursa de zgomot. De-aia am zis ca ar trebui indoita un pic rama (cu mana), cu geamul lasat jos.

Ce greu e de explicat asa, neavand usa in mana... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult aer nu inseamna zgomot mai mare, ba din contra, inseamna viteza mai mica si atunci zgomot mai putin. NU ma bag in alinieri, la mine sunt multe lucruri care nu se aliniaza cum as vrea, dar nu suiera nimic. La mine suiera oglinda stanga, sau daca nu inchideam perfect unul din geamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Cred ca mai bine schimbi chederul si dupa aia faci reglajele la usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana una alta, nu am gasit6 cheie pt nemernicu de surub.

daca e vreun coleg din bucuresti care are, il rog sa se anunte.

am mai facut niste poze, ca sa vedeti(cosmin, citesti, da?:angry: ) cam cum preseaza usa pe cheder.

una este de pe dreapta, cu usa intredeschisa(distanta uniforma)

si doua de pe stanga cu usa intredeschisa(distanta scade in sus, torsionarea bratului se simte) si cu usa inchisa.

pare sa preseze pe cheder al naibii de bine.

oare nu intra prin alta parte?

incep sa ma orientez catre geam, dar am pus niste izolir intre geam si chederul sau (gandindu ma ca atunci cand puneam degetul si disparea/scadea suieratul acopeream si o bucata din acea zona, posibil critica) si am prins doar 70 in oras, dar suieratul pare sa se mentina.

diseara mai ies la niste teste, poate aflu exact de unde se trage.

pana atunci iata pozele si astept pareri.

as schimba si 10 chedere daca as sti ca scap.

L.e. am lasat doar cate o poza cu usa intredeschisa stanga-.dreapta!

post-5363-1195843437_thumb.jpg

post-5363-1195843742_thumb.jpg

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si inca ceva: pozitia geamului poate fi modificata?poate e putin "rotit"?sau nu se poate aseza decat corect in suportii lui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@doctorul...e posibil sa fie si de la geam,dar tu spuneai in posturi precedente,ca atunci cand pui mana pe cheder si usa,dispare suieratul.sau atingeai si parte din geam?.daca este din geam,se poate centra fara probleme :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, ca sa elimini geamul dintre suspecti, lipeste banda mai lata pe imbinarea dintre geam si rama usii, ca sa nu apuce aerul sa intre.

Iata si pozele cu chei:

post-8441-1195892790_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va puteti da seama, nici eu nu gasesc cheie care sa potriveasca la surubu de la usa... 40 ii putin prea mic si 45 ii putin prea mare. Ii drept ca am dat numa 15 lei pe cheie si nu 120 dar nu ma gandeam ca nu se potriveste. Stie cineva ce marime sa folosesc? Exista ceva marime intre 40 si 45?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cipos, fix ce a postat cosmin imi trebuie, ce marime nu stiu nici eu.

cand scap de la serv, etc, iti dau un tel, poate te prind pe acasa.

cosmin, exact aia am facut, am lipit niste banda adeziva acolo, doar ca acum o sa o scot, sa pun una lata, ca am avut doar izolir normal, si poate e prea ingust.

kelu, cum sa iti explic, eu bagam degetu intre usa si chederu de pe masina, dar acolloo e latime de 1 deget CU TOTUL, si poate partea cealalta a degetului ajungea la chederul dintre usa si geam.,...ma intelegi?

chiar se poate centra si geamul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut rost de cheie de la cipos.

acum usa se inchide muult mai decent.

bun.

am mers cu banda late de scotch lipita intre usa si chederul geamului.cat mi-am dat seama prin oras TOT FACE.

ziceti-mi exact cum se schimba chederul usii, cel de pe masina, ca el urmeaza la rand.

altceva: pe usa sunt cu totul 3 suruburi care tin usa prinsa de balamale.reglatul lor nu ma poate ajuta cu nimic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din suruburile de pe usa ce tin balamalele poti regla usa sa fie mai apropiata jos sau sus de caroserie, dupa cum ti-am mai explicat. Eventual poti din suruburile de sus sa tragi usa mai inspre interior sa se apropie mai tare in partea de sus de caroserie.

Ca sa shimbi chederul, trebuie sa desfaci plasticele de jos si de pe stalp. De jos, probabil stii cum iese. De pe stalp, bagi surubelnita si dai plasticul peste cheder, inspre inauntru, ca e doar bagat in cheder.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM LOCALIZAT PROBLEMA!!!

dupa 20-30 de incercari, dupa multa rabdare, si o iesire pe autostrada, in oras fiind imposibil , am reusit sa localizez problema!

ea era localizata fix ca in poza pe care o pun, si s-a solutionat ca in poza.

dupa care am deschis geamul si am repozitionat chederul acestuia(mai facusem asta!!??!!, fara rezultat), si rezultatul a fost simtitor.

un usor zgomot continua sa persiste(peste 100-110kmh), dar cred ca este doar curentul de afara, ca deja la vitezele alea, mai ales daca e si putin vant,se poate auzi un zgomot de afara, cred ca exista si pe partea cealalta!

pun poza, si astept sa ma sfatuiti daca sa schimb respoectivul cheder si daca trebuie data jos pt el fata de usa!

( iata ce inseamna o premiza gresita, a mea evident;am fortat usa, am frecat balamalele-bine, asta a fost un lucru bun, oricum le lasasera aia nestranse; dar simptomele au fost inselatoare, si chederul usii parea cauza problemelor.ele erau de fapt la gem, dar la izolarea cu scotch din interior continuau sa persiste.nu va mai spun cum a trebuit sa o iau din aproape in aproape, si pe orizontala si pe verticala pt a ajunge fix in coltul buclucas).

ce s-a intamplat oare?de ce?

ma sfatuiti sa reasez si geamul?sau sa il las in pace?dar chederul?sa il schimb sau il las pt la primavara?

mai pun o poza, cu trusa lui cipos: mi-a fpst de ajutor enorm, acum usa se inchide normal, poate doar o idee mai vivcace trebuie impinsa.

mai am si aici o nedumerire: cu cricketul meu(am 2) plus o cheie pt "torx ul" cu 12 colturi am obtinut o lungime prea mare pt a putea umbla la suruburile usii!asta din pacate sau mai mult din fericire, caci renuntand la ele am depistat adevarata problema!

mai raman micile aspecte legate de chederul cu pricina, dar oricum mi s-a luat o piatra de pe inima.

maine pun poze cu noua pozitie a usii si poate mai clarificam ce mai e de facut.

C O S M I N: multumirile mele speciale!

toti colegii au venit cu sfaturi, dar daca nu citeam postul ala in care ai scris "n-o lasam din mana daca eram acolo" probabil ca renuntam a-i mai da de cap!

cipos de asemenea, promptitudinea caracteristica!l-am sunat si mi-a dat trusa!

thanks again,stimati colegi!!!

post-5363-1195949444_thumb.jpg

post-5363-1195949918_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca pana la urma ai reusit! :) . Foarte bine! :D

Cat despre lucrul cu torx-ul acolo la suruburile de pe usa, nu merge decat sa bagi torx-ul in surub, pe urma cu o cheie de 10 sa invarti. Si eventual cu degetul, sa impingi usor de el sa stea infipt in surub. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu chederul geamului cum ramane?

merita schimbat?e greu?trebuie data jos fata de usa/geamul?sau reasezat geamul?

ca e clar ca el (chederul?)a fost problema, si poate la friguri adevarate il apuca iar damblalele!

(p.s. am inteles cu torx ul in surub, solutia era copilareasca dpdv al simplitatii, dar eram prea incalzit aseara probabil:) )

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu chederul geamului nu te pot ajuta cu informatii. N-am lucrat cu el. Poate colegii stiu mai multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum multumesc mult! :lol: :)

astept sa vad daca si ce pareri mai apar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratii mei!

ia ascultati aici, sa vedeti pe unde mai vine o parte de zgomotel: pe la mecanismul de reglare al centurii de siguranta!daca acopar jucaria cu causul palmei ff discretul suierat dispare...

nu vad ce legatura poate sa aiba asta cu inlocuirea usii!

de unde a aparut?

o fi fost?si nu l-am observat?

CE CREDETI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doctore..scuze pentru intarziere...din ce am citit mai atent,nu te pot ajuta cu chederul acela,in sensul ca degaba centrezi geamul.geamul trebuie centrat daca suiera in alte locuri,unde muchia geamuluiu este curbata.ca sa iti dai seama daca geamul este centrat sau nu,cand il ridici,te uiti daca spre finalul inchiderii are joc,in sensul sa se dea vizibil inspre coltul drept superior al ramei.asa iti dai seama.adica sa aiba o traiectorie dreapta si nu spre stanga sau dreapta.problema ta cu chederul cred ca vine pe fondul demontarii si montarii lui,in sensul ca el a stat intr-o anumita pozitie,si acum e dereglat dupa ultimul montaj.nu stiu ce sfat sa iti dau,in sensul ca daca schimbi chederul,este posibil doar sa scapi de niste bani si nu de suierat.cat despre suieratul de la reglajul centurii....nu am mai auzit sincer.ei au umblat si acolo??????????????? :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia e, ca nu au umblat.dar am avut senzatia ca la punerea mainii peste zona aia se atenueaza o parte din zgomot!

acuma, cu schimbarea chederului mi-a mai zis cineva treaba asta, ca e posibil sa nu il nimeresc nici pe cel nou, si la urma urmei nu mi se pare deloc neverosimila ipoteza.

am inecrcat sa scot acelasi cheder la un passat la fel, si zici ca e batut in cuie!

oare exista vreo solutie de etansare?

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta nu stiu sa iti spun.dar este tare ciudat faza cu gaura de la centura.chiar ma depaseste.poate se atenueza tocmai ca pui tu mana acolo,si de fapt suieratul vine tot pe la cheder,si cand pui tu mana acolo,curentul e loveste de mana ta.nu stiu ce sa iti spun.chiar este ciudat.m-am gandit la asta toata seara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!