Jump to content

Avertisment bord "servodirectie" aprins


danr00
 Share

Postare recomandată

Buna!

Am o Skoda Fabia si asta seara mi-a aparut pe bord in timp ce conduceam imaginea galbena a unui volan cu un semnul exclamarii in partea dreapta. Eu am cartea masinii in limba germana si nu reusesc sa descifrez nimic din ceea ce scrie acolo referitor la acest avertisment. Fiind si duminica, nu mai este nimeni la service Skoda de la mine din zona care sa ma poata ajuta. Stiti cumva despre ce e vorba? Orice informatie concreta si sigura mi-ar fi de folos!!! Astazi am mers in jur de 150 de km cu ea pe ploaie si lapovita...nu stiu insa daca acest lucru are vreo legatura cu ceea ce se intampla. Pana acum nu am avut nici o problema cu ea de acest gen...doar cateva bucse schimbate si atat. Astept raspunsurile voastre cat mai repede posibil. Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

E avaria de la servo directie,verifica nivelul lichidului,dar oricum mergi la un service

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te-ai decis sa deschizi un thread nou, ai grija ca titlul sau sa fie scris citet si sa reflecte pe c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sebastian Stefan

Multumesc mult pt informatie si pt ajutor. Ma voi duce maine cu masina la un service sa vad ce pot rezolva!

@bamse

Te trec pe lista cu viitorii Moderatori ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Danr00, cred ca nu stii ce inseamna un forum tehnic. O problema odata discutata trebuie sa fie usor de gasit pentru cei care ar putea avea aceasta problema in viitor. Felicitari, titlul ales de tine este foarte sugestiv pentru problema avuta ! In ceea ce priveste moderatorii, daca noi toti, membrii, nu tinem la aspectul forumului, ce ar putea face moderatorii singuri?

Iti sugerez sa acorzi putin timp pentru a citi regulamentul.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu vad ca iei in gluma ce spun. Nu ti-am spus-o cu rautate. Citeste REGULAMENTUL si mai discutam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@danr00: Ceilalti useri au vrut sa-ti arate ca era necesar un titlul sugestiv pentru topicul tau. Poate ca inca nu cunosti ce inseamna VWFORUM.RO dar iata ca primesti ajutor de aici ! Respecta-ne ca sa te respectam !

PS: Asteptam sa postezi continuarea si rezolvarea problemei tale. Poate fi de folos si altcuiva de pe forum !

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc DRAPAR.

@danr00 incearca in primul rand ce e cel mai simplu, verifica lichidul servo. Daca se rezolva cu asta ai scapat. Daca nu, nu stiu, verifica caseta directie (asta mi se sopteste de catre colegii mei). Dar parerea mea e ca este din lichid.

Bafta si tine-ne la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna tuturor! Revin cu informatii despre problema mea de aseara... Am sunat dimineata la Service Skoda din zona mea si mi-au zis acelasi lucru ca si voi : sa merg la un service sa verifice lichidul de servodirectie si daca nu se rezolva problema sa o aduc la ei sa o controleze mai in amanunt. Am dus-o la un service care a constatat, intr-adevar, ca lichidul trebuia completat...l-au completat, insa avertismentul la bord este acelasi. Apoi au conectat computerul de bord la un dispozitiv care a indicat : senzorul G250 (senz de viteza unghiulara) este defect,pus la masa sau oxidat. Mai mult nu au stiut ce sa imi spuna. Intrebarea mea in momentul de fatza este urmatoarea : mai pot merge cu masina in aceasta stare? Volanul nu este ingreunat absolut deloc, merge exact la fel ca inainte. Nu vreau sa duc masina pt reparatie decat la Service Skoda autorizat si inca nu am timp sa ajung acolo. Nu as vrea sa las pe oricine sa o repare. Va multumesc mult si astept pareri! Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa citesti si pe aici http://vwforum.ro/index.php?showtopic=17949&hl=

asta a fost eroarea mea

Address 44: Steering Assist Labels: None

Part No: 6Q0 423 156 L

Component: LenkhilfeKYO V910

Coding: 00140

Shop #: WSC 13765

1 Fault Found:

01290 - Reference Voltage; Steering Assist

28-00 - Short to Plus

daca tragi mai greu de volan nu se ingreuneaza ???

ca acum merge in sistem de urgenta din cate stiu eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu nu ai o problema mecanica. Acel senzor G250 nu citeste cum trebuie informatiile. Din cate stiu eu (si subliniez asta) poti merge asa fara probleme insa sa il inlocuiesti cat poti de repede. Acel senzor (tot daca nu ma insel, sa ma corecteze cineva daca zic prostii) citeste rotatiile volanului si in functie de asta modifica parametrii pompei servo, ideea este sa nu se strice pompa. De asta zic sa il schimbi cat poti de repede.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie careva care poate fii problema nefunctionarii servodirectiei la temperaturi scazute. In caz ca s-a mai discutat pls dati linkuri. MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus-o pe tester si imi arata ca este tensiune prea mica (doar 8,30 V) pe cuplele 15 si 30 . NU A MAI AVUT NIMENI PROBLEMA ASTA ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cat costa o pompa servodirectie electronica pentru fabia si eventual costul aproximativ al manoperei aferente montarii acesteia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cornele, nu stiu ce ai masurat tu acolo dar iata un set de masuratori pe care iti recomand sa il faci:

1. Scoti conectorul cu 4 pini (cel mai din stg, cum te uiti din fata masinii la pompa) de la pompa de servodirectie:

- tensiunea intre pinul 4 si masa (un punct de masa de pe caroserie, oricare) trebuie sa fie ~tensiunea bateriei

- rezistenta intre pinul 4 si masa trebuie sa fie infinit.

2. Scoti conectorul cu 2 pini din pompa (cel din mijloc) si trebuie sa faci urmatoarele masuratori:

- tensiunea intre pinul 1 si 2 ~voltajul bateriei

- tensiunea intre pinul 1 si masa ~ voltajul bateriei

- rezistenta intre pinul 1 si masa infinit

- rezistenta intre pinul 2 si masa aprox. 0

- rezistenta intre pinul 1 si 2 ~60Ohm.

Daca aceste valori nu sunt ok, inseamna ca avem un scurt pe cablaj. Daca sunt ok inseamna ca sistemul functioneaza d.p.d.v. electric.

Partea a 2-a: ai spus ca ai intreruperi in servodirectie la temperaturi foarte scazute: daca am inteles bine, atunci iti recomand sa schimbi tot lichidul hidraulic de servodirectie. Este foarte probabil ca in masina ta sa fie alt tip de ulei, mai gros, ulei care este folosit la masinile livrate in tarile cu clima mai calda.

Spor la lucru.

Cheers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

Sal,

Mersi pentru rasp. Am fost la service mi-au desfacut pompa ,le-am spus si de chestiunea cu densitatea uleiului dar nu prea le venea sa creada . Tensiunea din cate am inteles e ok , mi-au zis ca ar fi probleme cu "motorasul din pompa" ... Tu ce zici ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
incearca sa citesti si pe aici http://vwforum.ro/index.php?showtopic=17949&hl=

asta a fost eroarea mea

Address 44: Steering Assist Labels: None

Part No: 6Q0 423 156 L

Component: LenkhilfeKYO V910

Coding: 00140

Shop #: WSC 13765

1 Fault Found:

01290 - Reference Voltage; Steering Assist

28-00 - Short to Plus

daca tragi mai greu de volan nu se ingreuneaza ???

ca acum merge in sistem de urgenta din cate stiu eu

La mine codul de eroare e 29-00 Short to Ground....si nu se stinge becul din bord. Daca rotesc brusc, pierd servo, daca ma port frumos cu volanul, am servo. Ce e de facut? Mentionez ca bateria mea e destul de varza, in urma cu aproximativ o luna, am mai avut probleme cu servo, erorile erau de la senzorul G250, atunci s-a rezolvat cu un test la baterie si o incarcare pe redresor in service....bateria la momentul ala avea o capacitate de 25 % din capacitatea ei de functionare...ce sa fac?

Modificat de cosmin543
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa bagi mana in buzunar si sa iti cumperi un senzor si o baterie noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun...da pana si gasesc ceva bani in buzunar sa fac ce ai zis mai sus, dauneaza la masina daca merg asa cu ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!