Jump to content

Vision Plus Versus X-treme Power


florin-sorin71
 Share

Postare recomandată

Foarte sigur. La magazin am intrebat doar de H4 , insa la OMV aveau si H7 (~150 RON). Poti merge la orice benzinarie OMV sa vezi cu ochii tai (banuiesc ca is aceleasi preturi la toate statiile). Deci la Aspad ar fi o oferta 'pe bune' ? In cazul asta am sa dau comanda la ei :question:

PS : acum am observat , la Aspad , preturile afisate pe site nu contin TVA

Modificat de ZBENG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
mario zaccaria

Avand in vedere preturile expuse si faptul ca xenonul a scazut mult la pret, sunt colegi care vand sub 100 euro pe kit sincer nu mai merita becuri halogen...Parerea mea... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorin_balan

asta daca nu ai masina in garantie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere preturile expuse si faptul ca xenonul a scazut mult la pret, sunt colegi care vand sub 100 euro pe kit sincer nu mai merita becuri halogen...Parerea mea...
asta daca nu ai masina in garantie...

Si daca nu vrei sa ai probleme cu legea. Xenonul aftermarket, daca nu il omologhezi pe masina, este complet ilegal.

In alta ordine de idei, mi-am schimbat becurile acum vreo 3 luni cu X-treme Power si sunt extrem de multumit de ele. Vizibilitatea a crescut semnificativ indiferent de vreme, nici nu mai simt nevoia de a aprinde proiectoarele nopatea in localitati intunecate. Sa vedem cat rezista. Pana atunci, sunt excelente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate si eu mi-am cumparat Philips ExtremPower si au tinut exact .... 6 luni. E drept ca eu merg tot timpul cu faza scurta aprinsa, dar totusi cam putin ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

pe mine m-au tinut aproape un an ( nu le-am folosit tot timpul), deci cam aceeasi durata de viata si la mine au avut.

La fel 1 an m-au tinut si Philips NightVision !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
florin-sorin71
pe mine m-au tinut aproape un an ( nu le-am folosit tot timpul), deci cam aceeasi durata de viata si la mine au avut.

La fel 1 an m-au tinut si Philips NightVision !

Exista vrei diferenta de iluminare intre X-trem si NightVision?Care este mai perfomant, in practica, ca teoria o stim de pe situri. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in principiu nu prea este nici o diferenta, sunt doar denumiri date de firma pt a face vanzare, eu am avut aproape 30% din gama philips si mare diferenta intre ele nu este si tinand cont ca un set ajunge la 170 lei iar la colegu baracuda o pereche de xenoane este 300 lei nu cred ca are rost sa te chinui cu halogene. nu exista termen de comparatie intre halogen si xenon.

eu pe faza scurta am xenon si pe faza lunga xtra light si cand dau faza lunga am impresia ca sunt arse becurile nu se vede diferenta cu xenoanele pe faza scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu simt o diferenta intre xtreme power si noght vision. Balanta inclina cu siguranta si fara nici o indoiala spre Xtreme power.

Cat despre xenon ..e mai bun fata de orice halogen. Eu de cand mi-am pus xenon ..vad ff bine marginea drumului ... si nu am momente de oribire totala in momentul cand vin altii de pe contra sens. Adica becurile imi lumineaza calea si PT vedea si cand altul vine din fata si e la 5 m de mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin-sorin71
eu simt o diferenta intre xtreme power si noght vision. Balanta inclina cu siguranta si fara nici o indoiala spre Xtreme power.

Cat despre xenon ..e mai bun fata de orice halogen. Eu de cand mi-am pus xenon ..vad ff bine marginea drumului ... si nu am momente de oribire totala in momentul cand vin altii de pe contra sens. Adica becurile imi lumineaza calea si PT vedea si cand altul vine din fata si e la 5 m de mine.

X-treme ilumineaza mai tare decat nightvision, insa in lungime bate mai departe decat nightvision?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
hangyouridols

Si eu am x-treme pe masina si sunt multumit,intensitatea luminoasa fiind buna si batand destul de departe.Recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le recomanzi pentru ca nu ai xenoane ca daca ai avea xenoane te-ai pune cu ciocanu pe x-treme, eu am xenon pe scurta si x-treme pe lunga si cand dau faza lunga am impresia ca mi sau ars becurile ma dau mereu jos din masina sa vad daca funtioneaza, xenoanele sunt cu mult diferite fata de orice bec cu filament indiferent daca e halogen philips.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dsf. Aici nu se discuta de xenon vs alte becuri. Rocomandarea lui mcornel este corecta in contextul threadului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da este adevarat dar incercam sa explic ca nu merita investitia, x-treme sunt 150 ron vs 290 ron xenon, este prea mica diferenta de achizitie comparativ cu iluminatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

dsf locul postului tau este aici Xenon vs Halogen

Aici se discuta altceva iar solutia oferita de tine nu este cea corecta pentru multe dintre masinile colegilor

End Offtopic!

Posesor Xtreme power... multumit... mult peste stock

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tot pe xtreme power am mers. Mult mult mai bine decat pe stock. Le am montate de peste 6 luni si sunt flawless pana acum.

De ce nu mi-am luat vision plus? Pentru ca mai toata lumea da o durata mai mica de viata la Vision Plus decat la Extreme power.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Site-ul producatorului, date pentru un H7:

Vision Plus:

lifetime: 4/6

calitate lumina: 4 stele

Xtreme Power:

lifetime: 3,5/6

calitate lumina: 5 stele

Eu am Xtreme de 1 an

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde pot gasi Diamond Vision de la Philips?....un pret k info...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Eu am pe masina o pereche VisionPlus si o pereche Silverstar. Saptamana trecuta mi s-a ars primul bec (Silverstar a fost sa fie) dupa cca 4 ani de folosire. Merg cu faza scurta aprinsa in afara localitatilor iar in acesti 4 ani am facut peste 100.000 Km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa aproape 1 an de folosinta, un Xtreme power (cel de pe stanga) s-a ars. L-am inlocuit. Trebuie tinut totusi cont ca eu merg non stop cu farurile aprinse. Considerand ca a tinut atat si la cat am mers eu, cred ca si-a scos banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ca membru novice pe forum, va cer parerea - ce becuri ati pune pe faza scurta/lunga pt masina din semnatura ? Multumesc

Modificat de Naomi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pe scurta si lunga X-Treme Power de ceva timp (1luna) si pana acum sunt super multumit :P

intai mi-am pus pe scurta pt ca ma saturasem sa merg ca orbu' noaptea si mai mereu sa ma folosesc de faza lunga... dar dupa 2 saptamani in care am uitat de faza lunga, am zis sa pun si pe ea ceva, ca sa fie in ton :P

sfatul meu sa incerci si tu aceiasi combinatie ;)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea.....as vrea sa imi dati cateva sfaturi daca se poate si anume.....am vw bora si i-am schimbat farurile cu unele angel eyes. Foarte multumit de ele si intradevar am o vizibilitate mai buna.Ceea ce vreau sa intreb este despre xenoane......as vrea sa ii pun pe faza scurta xenoane si pe faza lunga (pe care o folosesc foarte rar) niste becuri philips vision. Puteti sa-mi spuneti ce fel de xenoane sa pun, ca am auzit o serie de lucruri cum ca unele ar afecta releurile, ca mi-ar inegri lupa de pe faza scurta....Credeti ca respectiva combinatie de faza lunga faza scurta cu bec si xenoane este ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!