Jump to content

Vision Plus Versus X-treme Power


florin-sorin71
 Share

Postare recomandată

de fapt becurile extreme-power sunt becuri supravoltate ,daca le comparati cu un bec normal ele au nr de sipre ale filamentului mai mic ,find facute din acelasi material wolfram dar tot la 55watti ele functioneaza la o tensiune normal mai mica dar la 14.4 v creste curentul prin filament deci deaci si lumina data ,filamentul se incinge mai tare.

la toate becurile folosite pina acum extreme-power nu m-au tinut mai mult de un an , nu s-a intrerupt la nici unul filamentul din cauza duratei de viata a acestuia ci din cauza ca s-a topit becul in cap si a luat aer.

deci becul are rezistenta mica deci lumina puternica.

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc vision plus si sunt f multumit

Modificat de forceturbo
Deviere de la subiectul topicului.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va nemultumesc becurile de 55W, de ce nu incercati sa puneti niste becuri standard H7 de 75W ? Sigur o sa tina mai mult decat Philips x-treme power sau Osram Nightbreaker , probabil lumineza si mai puternic . Am vazut in comert si de 100w , dar acelea sunt cam batatoare la ochi pentru politisti . :icon_cool:

Instalatia masinii duce f. bine becurile de 75W fara sa fie suprasolicitata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de fapt becurile extreme-power sunt becuri supravoltate ,daca le comparati cu un bec normal ele au nr de sipre ale filamentului mai mic ,find facute din acelasi material wolfram dar tot la 55watti ele functioneaza la o tensiune normal mai mica dar la 14.4 v creste curentul prin filament deci deaci si lumina data ,filamentul se incinge mai tare.

la toate becurile folosite pina acum extreme-power nu m-au tinut mai mult de un an , nu s-a intrerupt la nici unul filamentul din cauza duratei de viata a acestuia ci din cauza ca s-a topit becul in cap si a luat aer.

deci becul are rezistenta mica deci lumina puternica.

Problema e mai complicata si nu deriva din faptul ca aceste becuri sunt supravoltate.

Halogenul(de obicei se foloseste brom-ul) are rol in realizarea ciclului regenerativ eliminand inconvenientul evaporarii filamentului de Wolfram si depunerea acestuia pe peretii balonului de sticla.Particulele din W, rezultate din evaporarea filamentului formeaza cu halogenul, la temperatura de 200-3000C(adica in zona peretelui de sticla) o halogenura volatila din W. Aceasta nu se poate depune pe balon ci migreaza in interiorul balonului datorita curentilor convectivi din acesta, astfel incat, in timp, revine in apropierea filamentului. La temperatura filamentului de aproximativ 3000K se descompune in W(care se depune pe filament) si halogenul care revine in ciclu. Din acest motiv lampile cu ciclu regenerativ cu halogeni au balonul sferic sau cilindric, in asa fel incat filamentul sa se afle la egala distanta de peretii balonului. Prin acest proces durata de functionare a lampii creste.Deoarece atat temperatura balonului cat si presiunea gazului inert sunt mai mari decat la lampile cu incandescenta clasice , dimensiunile balonului sunt reduse, iar materialul utilizat este sticla de cuart, rezistenta la temperatura si presiune ridicate dar mai putin rezistenta la actiunea unor agenti chimici. Din acest motiv LAMPA CU HALOGENI NU TREBUIE MANIPULATA CU MANA.(ca sa nu va mirati de ce s-a ars becul asa de repede-grasimea de pe degete este suficienta ca la temperatura foarte mare a balonului sa duca la arderea becului).

Acum intervine partea la care zic eu ca cei de la Philips au lucrat pentru a obtine aceste becuri Xtreme Power.

Aceste lampi sunt echipate cu reflector dichroic sau cold-light mirror. Scopul acestuia este de a reflecta anumite radiatii si de a transmite altele. Reflectorul dichroic este format din niste straturi dispuse alternativ ce contin 2 materiale cu indici de refractie diferiti. Fenomenul de reflexie apare la interfete iar in functie de grosimea stratului unele radiatii sunt transmise iar altele sunt reflectate. Astfel, reflectorul reflecta radiatii vizibile(380-780nm), fluxul luminos fiind dirijat in zona de interes, in timp ce radiatiile infrarosii(800-1600nm) sunt transmise inapoi in corpul de iluminat. Astfel, caldura emisa este considerabil redusa in fata corpului de iluminat, ea fiind dirijata in spatele acestuia. Transmisia si reflexia sunt determinate de numarul de straturi, variatiile in grosimea fiecarui strat si valorile indicilor de refractie.

O alta problema care necesita atentie la becurile cu halogeni este aceea a tensiunii de alimentare. Sub anumite valori lampa se raceste astfel incat ciclul regenerativ inceteaza iar de aici incolo lampa se va comporta ca una clasica , obisnuita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va nemultumesc becurile de 55W, de ce nu incercati sa puneti niste becuri standard H7 de 75W ? Sigur o sa tina mai mult decat Philips x-treme power sau Osram Nightbreaker , probabil lumineza si mai puternic . Am vazut in comert si de 100w , dar acelea sunt cam batatoare la ochi pentru politisti . :icon_cool:

Instalatia masinii duce f. bine becurile de 75W fara sa fie suprasolicitata .

Cele de putere mai mare degaja mult mai multa caldura, rezultand astfel defectarea oglinzii farului.

In plus suprasolicita atat instalatia electrica a masinii cat si alternatorul/bateria. Sa nu mai vorbim ca deranjeaza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde putem lua de 75 sau chiar 100 ? eu as vrea sa-mi pun pe faza lunga (deci nu o sa fie mult folosite..)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie la farurile de plastic si cabluri pt becurile de 100 si nu numai...

Mai degraba becuri de calitate si luminozitate mare decit niste noname-uri si putere mare...

Rezultatul de multe ori e mai slab...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut Xtreme Power. Lumineaza un pic mai bine decat becurile stock, dar diferenta nu este atat de mare astfel incat sa merite pretul cu care se vand.

Acum am gasit la un magazin de piese auto, becuri Hella care costa 15 Ron si care dau o lumina alba foarte intensa. Sunt foarte multumit de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce model sunt becurile Hella care le-ai cumparat ? Hella High Performance sau simplu ?

Becuri de 75/100W am gasit pe okazii si pe cateva sit-uri de tuning auto . Insa asa cum spunea Moog , sunt noname , probabil facure de chinezi.

Modificat de forceturbo
Quote inutil.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare tuturor!

acum o luna de zile va intrebam ce becuri ma sfatuiti sa aleg intre extreme power si blue vision....am ales prima varianta si am ramas FOARTE DEZAMAGIT SI MA BUCUR CA NU LE-AM CUMPARAT DIN MAGAZIN CU 150 LEI SETUL....ESTE O DIFERENTA DE LA CER LA PAMANT INTRE HALOGEN SI XENON(pentru cei care inca mai au halogen, dar se gandesc la varianta xenon ului)

IERI AM ALES XENON-UL icon_thumright.gif

p.s.inainte de extreme power aveam niste becuri osram H7 de 55w care costa 27 lei bucata....ma jur ca nu am vazut vreo diferenta intre ele

Modificat de vitalie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ai far cu lupa, ai spalator de faruri si autoleveling? Si xenoanele sunt de 6000 sau peste? ceuameni2qv.gif

Pentru tine e diferenta dar sa vezi ce diferenta e si pentru cei care vin din sensul opus de mers si ai farurile aprinse noaptea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am far cu lupa....

este o lumina de 5000k...alba

nu obisnuiesc sa deranjez pe altii...

spalator de far nu am...

Modificat de vitalie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am luat si eu becuri de 100w si 75w si sunt o mare gluma :)) Eu le-am pus pe faza lunga dar cele de 100w sunt ca o faza scurta obosita rau de tot (adica nici nu se vad ca se aprind in comparatie cu xenonul) iar cele de 75W bat o idee mai slab decat cele de 55w. Asadar sunt bullshit sau cel putin ce am luat eu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
alecsander_18

salutare!

ma poate ajuta cineva in alegerea unor becuri philips h7 pentru un passat b6 din 2006!

am avut xenon pe faza scurta si nu am fost multumit deloc cu toate ca am platit destul de mult pe kitul xenon,iar acum am revenit la halogen si ma gandeam sa-mi cumpar niste becuri philips!

daca are cieva pe masina la fel ca a mea becuri philips si este multumit i-as fi recunoscator daca ma poate ajuta si pe mine in alegerea becurilor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ca si alternative mai bune ai avea:

OSRAM H7 Nightbreaker+ ( +90% lumina )

NARVA H7 Contrast+

NARVA H7 Range Power White

PHILIPS H7 X-TREME POWER +80% lumina

PHILIPS H7 XTREME VISION (lumina alba)

PHILIPS H7 BLUE VISION ULTRA ( Culoare alb-bleu tip xenon )

PHILIPS H7 NIGHTGUIDE ( modelul pentru faruri cu lupa, este si pentru faruri cu oglinda - durata de viata mare fata de restul din gama PHILIPS)

Becurile din gama PHILIPS EXTREME au performante bune, dar durata de viata mica . Cel mai bun raport calitate/pret ar fi la becurile din gama NARVA (nemtesti) .

Pot sa intreb de ce nu ai fost multumit de xenoane. Eu ma gandeam pe viitor sa-mi montez asa ceva . :icon_cool:

Modificat de gh3pard
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am far cu lupa iar in seara asta am pus PHILIPS H7 BLUE VISION ULTRA ( Culoare alb-bleu tip xenon ), aduse din Germania. Diferenta este nesemnificativa, garantez.

Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va recomand noile philips xtreme vision,sunt puternice,luminozitate buna si alaturi de xenonul OEM din exterior se vad la fel ca si culoare.

Modificat de mcornel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care noi domnu' ca avea la fosta de acum 3-4 ani...intradevar sint foarte bune...

Daca se pirlesc xenoanele ce le-am mostenit cu masina ma intorc la Philips...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am far cu lupa iar in seara asta, luni, am pus si PHILIPS H7 XTREME VISION (lumina alba), aduse din Germania. Ieri seara am avut puse PHILIPS H7 BLUE VISION ULTRA ( Culoare alb-bleu tip xenon ) si le-am dat jos pt ca nu m-au multumit. PHILIPS H7 XTREME VISION pe care-l las pe masina face tot o lumina galbuie, nici vorba de alba . Sa aiba lupele ceva sau nu sunt pentru far cu lupa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit mai sus in diagonala...eu vorbeam de Extreme Power nu Extreme Vision...se pare ca e noul model...

Au mai scos din modele...mai era Night Vision si inca vreo 2...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PHILIPS H7 XTREME VISION are si el pe capacul cutiei scris +100% more light. Costa in Germania 59 euro. Dupa ce am probat modelele astea sunt convins ca daca e bec de 55w, de atata dă lumina. Poate un procent de pana la 25% lumina mai intensa. Nu se compară cu xenon. Si PHILIPS H7 X-TREME POWER, credeti ca face ziua afară ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru faruri cu lupe si becuri H1 care ar fi cele mai potrivite pt o lumina mai buna noaptea?

Ma intereseaza sa bata cat mai departe si o culoare apropiata de alb.

Modificat de Kicker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masinile fara xenon de fabrica, halogene de bun calitate e singura varianta viabila si legala...

Xenoanele AM nu sint nici ele stralucite mai ales puse pe faruri facute pt halogene...

Orice ai zice Osram sau Philips (cele de top) fac diferenta fata de becurile standard de 20RON....

Un amic s-a zgircit si a pus un bec simplu pe un far ca se arsese...asta la un Logan...

Era mai slab decit cu ce venise din fabrica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!