Jump to content

Urmatorul model de Passat


DanL
 Share

Postare recomandată

l-am vazut si eu la sv la automitric. in prima faza l-am confundat cu jetta. ma uitam si...am vazut passat b7 pe semn, cu preturi. arata bine, per total. interiorul arata super, mai bun calitativ decat vechea generatie. eu zic ca pare o masina ok, acuma sa vedem.. ca si generatia cealalta arata bine. si cate bube are...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu Passat B7 prin Iasi acuma vreo 2-3 saptamani. Pot sa zic ca arata foarte bine, o masina care m-a facut sa intorc capul dupa ea prin eleganta pe care o emana. Si intradevar, seamana cu B6, are tot 4 portiere si 4 roti si designul specific VW, fara de care am fi fost acuma pe forumul Renault sau Honda. Nu mai vorbiti aiurea doar din poze. E cu totul altceva pe strada. O zi buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost ieri la un test drive cu noul Passat. Are dreptate bogdan788 lasati pozele... masina arata foarte bine, atat in exterior cat si in interior(oricum gusturile nu se discuta). Fata de modelul vechi e clar un salt calitativ , mai ales la interior...dar si o schimbare de design care se integreaza in noua "linie" Volkswagen. Personal imi place mult mai mult decat B6.

Motorizarea modelului testat a fost 2.0 TDI BlueMotion 140CP M6. Desi sunt fan TSI am ramas placut surprins de motorul diesel, foarte elastic si potrivit pentru acest model. Interiorul este foarte bine izolat, nu "auzi" dieselul. Singurul lucru "enervant" este indicatorul care iti "sugereaza" sa schimbi vitezele pentru un consum optim... daca te iei dupa el mergi mereu subturat :) DAR... consumul este foarte mic, mitul invatat de majoritatea dintre noi ca a merge subturat inseamna un consum mai mare este istorie la BlueMotion si la TSI :icon_thumright:

Pe scurt, recomand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok...acum o sa imi torn cenusa in cap si vorba lui tzakapaka si bogdan788, in viata mea nu ma mai iau dupa poze! :tomato:

Well...chiar acum m-am intors de la un test drive cu B7 - 140 CP, Comfortline + ceva dotari, culoare neagra;

Pot sa spun ca masina nu numai m-a incantat, insa arata muuuuult mai bine in realitate decat in poze;

Asa de mult mi-a placut, incat deja am facut calculatie si calcule ca sa schimb Skodita, undeva in jumatatea 2 a anului 2011;

Salt calitativ la interior, bine insonorizata, motorul elastic, cutie perfecta (cel putin asa am ramas cu impresia), robusta, placuta la condus, pozitie foarte buna la volan;

Daca stau bine si analizez, nici nu trebuia sa revolutioneze ca si design ci doar sa faca un improvement la versiunea B6!

Good job! :flower:

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

foarte buna reclama :)

Incepe sa imi placa din ce in ce mai mult :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut masina in showroom, fara drive test. Exteriorul este mai stilat (blocul de lumini fata pare complet redesenat), interiorul este 85% cel de pe B6, per total arata foarte bine, noul Passat merge la sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: ce face butonu din mijloc stanga?

post-30503-0-50385400-1297177036_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai..deci acum am citit asa numitul review al Promotor pentru Passat B7 in comparatie cu:

1. Reno Laguna, Citronada C5 - castigator Reno si..mai ca ii lua Citronada locul 2;

2. Toyota Avensis, Mazda Zoom out 6 - castigator Zoom-out si ...la fel..cat pe aci sa ii ia locul Toyota;

Eu nu stiu acum, insa prea este tendetioasa prezentarea;

Se vorbeste asa...la un sens peiorativ de tot ce inseamna ambianta sobra de la B7, calitate interioara a francezilor si asiaticilor aproape si peste cea germana, dotari scumpe...tinuta normala pentru soferi care nu stiu sa conduca... :huh: and stuff;

Am avut o oarecare onoare sa testez Reno si sa ma urc intr-un C5...si... sincer, nu m-au dat pe spate deloc;

Toyota Avensis plateste inca tribut plasticelor nu tocmai prietenoase, iar despre Mazda..habar nu am..dar nu prea ma intereseaza;

Dar ceea ce am remarcat este aceasta atitudine..sa zic asa...sa nu cumparam Passat B7, izvorata de..nu stiu unde;

Nu zic ca este o revolutie acest B7, insa personal nu mi-as lua acele masini din comparativ doar ca Noul Passat este de fapt vechiul Passat;

Daca ar fi sa judecam comparativul, ideile care s-ar desprinde ar fi:

- este rau ca e Bluemotions

- este nasol ca este doar 2.0 TDI cu 140 CP..insa aminteste in treacat de 170 CP

- ambianta sobra este simplista...aici sunt curios ca ar zice fanii BMW..si de cand e rau asta frate???

- noul design...aici e tare...Laguna aia arata bestial, Toyota este desenata de fostul meu angajat "Canabis", iar despre ceilalti..C5 va ramane cu imaginea aia cu calugaritele si Louis de Fune` iar Mazda...are aceasi forma ca Mazda precedenta, adica kung fu panda;

Nu am actiuni la VAG cum nu am nici la BMW, insa ma tot enerveaza comparativele cu masiniile germane de orice fel construite in sensul de - Nu va luati frate..e teapa;

Parerea exprimata mai sus..este doar personala..no offence!

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit si eu. Au zis ca TDI CR tot face prea mult zgomot (?!), ca franeaza slab (eu cu B6 stock am vazut ca franele te ingheata la utilizare normala, cu anvelope continental), ca directia e prea moale (aici e chestie de gust). Dar a trebuit sa recunoasca ca TDI CR e progresiv ca o benzinara !

Daca e sa fie japoneze, as merge pe Accord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Tocmai ce mi-am comandat B7 dupa ce am vandut B6 ca avea probleme cu injectoarele, desi eu nu avusesem inca.

Eram hotarat sa iau Toyo, am ales pana si culoarea.

Pana am deschis usa noului B7.

Sa zica aia ce vor, nu exista comparatie.

Chiar si la Acord, made in Japan, mocheta de pe portbagaj este parca taiata cu cutter-ul.

La Avensis e mocheta ieftina ... de logan

Sincer m-a intors la 180 de grade si tot B7 am luat.

Reno...nu

Poate Toyo sau Honda la urmatoarea masina....dar SUV

O fi avut necaz pe B7 aia de acolo...doar stiti cu totii cum se fac "reportaje promotionale" sau reclame mascate...

Cine nu crede sa se duca sa le vada pe toate si mai vorbim dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa...si inca ceva, Toyota, cea care este "regina fiabilitatii", are probleme cu injectoarele, ma rog, nu ca Passat B6, insa are...cad si la ei...

Presa asta auto, in Romania, e un mare bullshit;

Mie mi-a placut foarte mult B7, chiar mai mult decat B6, desi eram giogcontra pana sa il vad;

Mi-a placut asa de mult incat am renuntat la ideea de Superb 2, desi pot sa il iau cu supermegareducere;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic: B6 a avut probleme majore cu injectoarele la BKP si cam atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frattilor mie unu vw passat b7 mi se pare un reboot, sa va zic si de ce : in primul rand nu a venit cu nimik nou interiorul este ca la B6 si disignu are mici modificari si este mai urat decet cel de la B6 , asa ceva este o mare idiotenie din partea lor practic ei nu au mai investit nimik in fabrica aia ( nici robotei nici masinute nimik nimik ) passatlu nou e ca si cum lar fi modelat cu ciocanul si cu dalta este o uratenie de masina si nu vorbesc prosti , eu sunt posesor de bassat b6 si credetima ca nu las da pe b7 nici in cealalta viata ( e un pas innapoi pt vw pacat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin25, tocmai mi-a sosit B7-le. Exact asa e, o masina simpla, mult mai simpla decat B6 ca imagine cel putin. Totusi sunt absolut incantat de "look"-ul simplu. E pur si simplu o masina noua dar retro. :)

Este exact masina pe care o cautam si am renuntat la masini premium pentru imaginea simpla si umila pe care ti-o poate da passatul B7 dar cu un confort maxim. Cred ca este masina perfecta pentru perioada pe care am traversat-o si cred ca s-a creat un nou tip de consumator, cel cu ceva bani(de la angajat bine platit pana la afaceristi care nu si-au pierdut banii pe criza asta) si care se fereste de imagine si opulenta.Cred ca acesta este noul target al B7 si cred ca e o adaptare perfecta la noua piata auto.

Modificat de adi76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@comin25 - Mestere, gusturile nu se discuta;

Insa, macar l-ai testat??

Apoi ce legatura au roboteii/masinute, cu fabrica si cu..gramatica???

Poti sa ramai cu B6 toata viata, insa, sa emiti un adevar general valabil cum ca B7 este o involutie...look again!

@adi - este o imagine discret-corporate! :blah:

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prietene cum crezi ca sunt facut masinile din privire sunt facute de robotei mai mici si alte prosti automatizate in care trebuie sa investesti daca vrei sa scoti un model nou intelegi si nu te lua tu de gramatica mea fiecare mai greseste cand scrie din graba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu roboteii fac designul unei masini. Si acei robotei care au construit B6-le construiesc si B7-le si A8-ul. Nu au nici o relevanta aici.

Adi76 a prezentat cel mai bine noul Passat. Nu este un Seria 5, nu este o masina care tipa "Am atatia bani ca mi-am permis o masina scumpa si noua!". Nu asta e targetul lui. Daca nu-ti place... nu-ti lua!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu zic eu ca nu e o masina buna , confostabila si renumita pt ca am spus si mai sus sun posesor de b6 si sunt extra multumit de el , (mam urcat untrun bmw seria 3 si nu mia placut deloc dar absolut deloc ) fiecare cu gusturile lui nu am ce sa comentez aici . eu doar incercam sa spun ca acest passat b7 va fi foarte depasit de modelele de la alte marci ce vor aparea peste 1 an sau 2 , o sa vedeti si voi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da domne...masina este facuta din priviri...whatever;

Cand enunti ceva si demonstreaza..argumenteaza...

De unde stii tu ca nu au investit aia in robotei..sau animalute d`alea in fabrica???

Esti cumva vreun inginer de la VW??

Cand spui ca B7 este un reboot pe ce te bazezi?? Pe gusturile subiective individuale???

Si..da..ma iau de gramatica, invata sa scrii corect!

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claudiusnc, asa e, gramatica e dezastru, "roboteii" sa traiasca.:) Atatea greseli pe fraza ca la colegul nostru nu am mai vazut demult dar nu conteaza, important e ca B6 e cel putin la fel de bun ca si B7. :)

Ce pot sa va spun despre B7 fata de B6-le (pe care l-am avut acum vreo 4 ani) e ca nu mai exista clapeta de rezervor care se blocheaza de la gheata, are motor mai silentos si o insonorizare la nivel de BMW cel putin. Mai are si alte imbunatatiri dar nu prea am chef sa postez. :)

Edit: acel "foarte depasit" e chiar de efect.

Modificat de adi76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!