Jump to content

Stergatoare parbriz - probleme


GUU
 Share

Postare recomandată

Pe masina mea am stergatoare Valeo, am inteles ca sunt cele originale cu care vine masina din fabrica. Vreau sa le inlocuiesc cu altele noi, insa nu stiu exact ce dimensiuni imi trebuie. Am fost in Auchan si intamplator am gasit stergatoare Valeo cu mai multe dimensiuni. Cel din stanga cred ca are 475mm, dar la cel din dreapta nu sunt sigur...sa fie 520mm ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot testat stergatorul, acesta functioneaza normal cu exceptia faptului cand dau si cu apa, atunci nu mai vrea sa faca acele doua curse suplimentare. Mi se pare destul de interesanta/neobisnuita problema... Nu s-a umblat la el, nu s-a desfacut nimic, zilele trecute functiona normal....

Problema era un fir intrerupt (era rupt de tot) din mansonul din stanga de la hayon.

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

19' si 21' sunt dimensiunile pentru stergatoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masina mea am stergatoare Valeo, am inteles ca sunt cele originale cu care vine masina din fabrica. Vreau sa le inlocuiesc cu altele noi, insa nu stiu exact ce dimensiuni imi trebuie. Am fost in Auchan si intamplator am gasit stergatoare Valeo cu mai multe dimensiuni. Cel din stanga cred ca are 475mm, dar la cel din dreapta nu sunt sigur...sa fie 520mm ?

Daca e ca si la golf 4, merge pe stanga 475-480 iar pe dreapta 525-530 (valori in mm)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am masurat, asa este 475mm stanga si dreapta 525mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am si eu o problema cu stergatoarele, poate ma ajutati cu un sfat...

Am schimbat de curand motorasul de la stergatoarele fata (cel vechi facea un zgomot infernal). Am scapat de zgomot, dar acum nu reusesc sa le fac sa mearga cum trebuie: stergatoarele sar, topaie si tremura. Sterg bine parbrizul, dar ma enerveaza ca nu o fac cursiv, lin. La un moment dat le gasisem o pozitie in care parca nu faceau la fel de rau dar aveau un zgomot pronuntat la schimbarea de cursa.

Am tot incercat sa modific pozitia surubului central de prindere al intregului ansamblu, precum si a celor 2 lateral dar nu reusesc sa gasesc o pozitie in care mearga asa cum mi-as dori.

Mentionez ca stergatoarele sunt noi. Eu tot tind sa cred ca este o problema de unghi de atac al stergatorul pe parbriz, dar nu stiu care ar trebui sa fie pozitia optima...

Ce pot sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie ca toate liniile sa se suprapuna - piulita o sa vina fix sub ele. Verifica angrenajul, sa nu se blocheze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stergatoarele mele trecmurau si mergeau incet desi cumparasem lame noi. MI-am dat seama ca e ceva si am dat jos mecanismul. Am constatat ca un ax era foarte intepenit. Le-am desfacut bucati, le-am curatat cu niste smirgel si le-am uns cu niste vaselina pe ambele. Ca nou!!! Probleme destul de mari am avut pana am scos bratele de pe ax ca erau foarte intepenite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cred ca o sa fac si eu. Posibil ca noul motor sa fie mai slab ca cel vechi si de aceea pana atunci sa nu se fii manifestat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mecanismul trebuie incalzit, ca sa scoti axul mai usor. Dupa aia, curatat bine si gresat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai facut operatiunea in trecut, de 2 ori :) Sper sa nu fie cazul sa-l mai incalzesc, mai ales ca acum ele merg rezonabil.

Voi ce vaselina folositi pentru ungere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

toni vezi că există o bucșe de teflon, iar când se uzează ștergătorul nu mai ”calcă” corect pe parbriz. Verifică dacă are uzură vizibilă și eventual schimb-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsa de teflon?! La mine sunt de bronz/alama. Se gasesc de schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista un DIY cum se demonteaza stergatoarele fata pt a curata/unge angrenajul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://forums.tdiclu...ad.php?t=198712

am avut si eu o tentativa... dar am amanat si acum a venit si frigul

probleme n-am, dar sunt pe principiul "just in case"

am amanat pentru ca am tot citit ca e mai greu de scos si de pus inapoi plasticul pe parbriz... adica nu e asa usor de potrivit inapoi...

deci cine a desfacut pe acolo ? poate confirma ca e usor de scos si de pus plasticul de sub stergatoare ?

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"just in case" as face si eu.

pe spate am avut probleme cu un furtun si pana la urma am desfacut si uns motorasul.

pe fata e mai complex,ma pun pe citit.

Mersi pt link

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e destul de usor, conditia la montare e sa speli si sa cureti foarte bine canalul in care intra plasticul sub parbriz , la fel si buza de la platicul de sub stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa inteleg si eu inainte sa ma apuc de demontat...

plasticul sta pe aceasta "buza" din tabla de la baza parbrizului ? si iese daca ridic in sus spre parbriz ?

astia pe tdiclub arata ca baga ranga :D

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu baga ranga...e o "dalta" de scos cuie...e subtire in "bot"...

Intradevar ar fi usor de scos cu chestia aia...

Te apuci de la un capat si scoti usor...nu tragi ca disperatul...s-ar putea sa ramii cu o bucata de plastic in mina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o surubelnita mai lata dar ascutita - bagata unde incepe buza de plastic, sa nu sprijini in parbriz si sa-l spargi.

dupa aia, iese cu mana. Finut, ca sa nu-l rupi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai greu e sa il pui inapoi sa stea ca inainte.

din ce am citit acolo, te lupti sa scoti acele brate din ansamblu (wd40 sau incalzite cu lampa si ciocan)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rind de curatat f bine canalul ca sa-l bagi usor si bine inapoi...

Nu ai nevoie de ciocan...cel mai bine o presa pt stergatoare...e 20-30RON...maxim...e cea mai buna varianta si cea mai comoda si rapida...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 65RON e scumpa...eu am gasit ieftineala...o trasnaie turnala din aliaj ce isi face treaba...

Apropo de scule unde gasesc o surubelnita manuala cu "bataie" /impact ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt pe la 20-30 lei prese (de o calitate mai slaba fata de yato)

surubelnita manuala de impact adica pe aer comprimat,cum au la vulcanizare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!