Jump to content

Stergatoare parbriz - probleme


GUU
 Share

Postare recomandată

Mersi mult de sfaturi. Functioneaza perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai multe moduri de a scoate acel plastic de la baza parbrizului,care vine peste ansamblul stergatoarelor?La mine a functionat stilul "smuls"...chiar a iesit usurel.La un coleg,nu s'a miscat in nici un fel,nici macar 1cm.El a avut parbrizul schimbat.E posibil sa fi ajuns adeziv pe la plastic in urma schimbarii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic nu are voie sa ajunga adeziv la acest plastic decat daca s-a dorit acest lucru. in mod normal adezivul este sub parbriz, si oricum, plasticul e normal sa fie montat dupa uscarea int otalitate a adezivului de parbriz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am presupus si eu pt ca adezivul etanseaza undeva la vreo 3-4 cm mai sus de marginea inferioara a parbrizului iar plasticul are un fel de cheder prin care se fixeaza pe marginea geamului.Tot nu inteleg de ce nu s'a clintit deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

astazi am demontat si eu intregul ansamblu si le-am curatat

cu tot cu DIY de aici de pe forum tot mi-a luat vreo 5, 6 ore

durere mare a fost ca unul dintre axe era pur si simplu ruginit in camasa lui de antimoniu si m-am chinui o gramada sa-l incalzesc la aragaz si sa-l scot ,,, si cand l-am scos surpriza mare :blink: ca bucsa din interior in loc sa ramana in camasa cilindrica a ramas pe ax .. si iar l-am incalzit sa o pot scoate de pe ax si apoi sa o pun la loc in interiorul camasii

M-am si fript putin la 2 degete :angry: dar ... in fine acum inteleg de ce la service-ul auto imi ceruse 150 lei ca sa mi-l rezolve in conditiile in care acelasi mecanic mi-a luat 350 lei pentru schimbat ambreiajul :vaidecapulmeu:

totul era intepenit chiar de la primii pasi

m-am chinuit chiar si cand am scos plasticul ala de la baza parbrizului, chiar si la mufa de alimentare de la motoras ca nu stiam, nu vedeam unde are acel dinte care nu permitea sa-i scot mufa

vreau sa mai fac specificatia ca spray-ul de desfacut suruburi nu a avut nici un efect, cel putin cel pe care il am eu

fara flacara de la aragaz nu m-as fi descurcat

cred ca se poate folosi la fel de bine si o lampa de gaz deaia de care se foloseste la instalatiile sanitare

am folosit o gramada de vasilina, si am uns totul pe acolo ca sa ma asigur ca macar in urmatorii 2,3 ani nu ajung sa-l desfac din nou

scule:

- am folosit - tubulara de 13,

- presa speciala pentru smuls brat stergator de pe ax,

- cheia fixa de 10,

- cheie fixa de 14 pentru a da jos bucsa din interiorul camasii de antimoniu si am folosit cheia pentru a bate in capul bucsei :D

- smirghel, peria de sarma, o pila

- carpe si aspiratorul pentru a scoate frunzele si pamantul adunate pe acolo

- vaselina

una peste alta acum imi merg foarte bine stergatoarele si sunt multumit de rezultat!

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, incredibil dar si eu la fel am patit. Impreuna cu tatal am muncit cam 4 ore, de fapt mai mult el . Eu eram pe langa el cu bidonul de bere :))

Am o mica problema acum, am incalzit pe aragaz ca sa pot scoate kk-tul ala de ax dar din greseala am ars si nuca aia incercuita in poza.

Am incropit eu altceva, o alta bucsa dar nu prea e bine. Bucsa respectiva e prea moale.

Bratul respectiv cam are joc acum si atunci cand dau sa sterg imi loveste stalpul lateral de la parbriz.

Loveste doar atunci cand merg, oscilatia se amplifica probabil de la vant.

Ma gandesc ca poate are cineva pe acasa asa ceva in plus (contra cost normal) sau poate ma invata ce sa fac. De unde sa fac rost de piesa respectiva.

Oricum fata de cum mergea inainte acum este de necrezut, nici n-am stiu ca exista si o a doua viteza la stergatoare :))

post-30100-0-42503800-1311453402_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot de pe la dezmembrari poti gasi acel ax cu nuca de bronz

dar vezi ca poate gasesti o pozitie a bratului care loveste in care sa nu mai ajunga pana la stalp

ma refer cand pui bratul in canelurile de pe ax

eu le-am fixat de 2,3 ori pana am gasit pozitia corecta care sa nu ma bata in stalp

eventual poti stramba putin si bratul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ smok3r vestea proasta e ca nu se gaseste bucsa respectiva separat,dar vestea buna e ca iti poti lua bratele si sunt ieftine rau 1J0955325A in jur de 4 euro bucata.Eu la 2 luni imi dau cu spray degripant la culisele stergatoarelor,si pe fata si pe spate.Nu desfac nimic..dau pe sus pe langa axul stergotoarelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In situatia mea era imposibil sa mai rezolv ceva fara demontare totala. Axul era mult prea gripat.

Am incercat si repozitionarea bratului, dar oscilatia este mult prea mare. Mai ales in mers loveste destul de tare, am testat chiar acum cateva zile pe autostrada. M-a prins o ploaie teribila.

Oricum am sa caut pe la magazine piesa respectiva.

Multumesc!

Modificat de smok3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Problema mea e de fapt la stergatorul de la luneta. Azi venind inspre casa, dau cu apa pe luneta si stergatorul nu functioneaza. Adica, imping maneta inspre bord si stergatorul face o cursa, tin apasat sa stropeasca si apa, stropeste, dar stergatorul nu mai face acele 2-3 curse in plus pentru a sterge apa... sper ca m-am facut inteles cu explicatiile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot testat stergatorul, acesta functioneaza normal cu exceptia faptului cand dau si cu apa, atunci nu mai vrea sa faca acele doua curse suplimentare. Mi se pare destul de interesanta/neobisnuita problema... Nu s-a umblat la el, nu s-a desfacut nimic, zilele trecute functiona normal....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa motorasul si vezi ce gasesti pe lamelele lui. Testeaza daca iti vine tensiune la el, cand comanzi spalarea geamului. Daca da, problema e la motoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Florin ! Dar cand dau sa sterg normal geamul de ce merge ?... daca e de la motoras nu ar trebui sa nu mai mearga deloc stergatorul ?

Exista oare pe forum un diy cum ajung la motorasul ala ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exista si DIY - cauta la Golf sau la PassatB5.

trebuie sa verifici comanda, inainte sa te duci pe releu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

am probleme cu stergatoarele la un passat b6, am avut unul dintre brate de la ansamblul de la stergatoare rupt, am schimbat tot ansamblul fara motoras (secon hand), crezand ca motorasul functioneaza - nu a functionat, am comandat si un motoras (tot sh) si l-am inlocuit da nici cu asta nu merge bine. la inceput nu au mers de loc, dupa vreo ora au inceput sa se miste un pic, apoi dintr-o data au urcat stergatoarele pana sus si nu coborau decat pana la jumate parbrizul. am crezut ca nu le-am montat bine, asa ca le-am desfacut si le-am montat mai jos, apoi nu mergeau decat de jos pana la un sfert de parbriz. acuma nu le mai ridica de loc.

care credeti ca ar fi problema sau solutia?

ar trebui sa incerc sa le mai curat sa le mai ung?

exista vreo metoda de calibrare?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai vreo eroare pe centrala electrica? capota este bine inchisa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am nici o eroare, am fost si la un electrician, care verificat, cablaje, maneta, sigurante, senzori, etc.. si a ajuns la concluzia ca trebuie inlocuit motorasul. imi poate recomanda cineva un mecanic in Cluj. sa fie de incredere, ieftin si priceput :) multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ansamblul sh a fost demontat si gresat?Poate si ala e intepenit.Aceleasi simptome le-am vazut la un touran.Am demontat sistemul si a fost gresat...dupa operatie stargatoarele au functionat normal.Era sistemul atat de intepenit incat cred ca mai avea putin si se ardea motorasul..era foarte fierbinte.Eu zic sa demontezi iar sistemul si sa-l gresezi,motorasul il poti incerca la liber fara sa fie montat pe ansamblu si ansamblu vezi in ce masura culiseaza la liber scos de pe masina.Cred ca e o problema mecanica..nicidecum electrica daca tu spui ca pe electrica nu sunt probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e mare posibiliateta ca si cel nou sa fie gripat, ca la dezmembrari le tin desfacute in ploaie, neingrijte si se deterioreaza mai mult decat daca ar fi montate pe masina.

fa cum zice Gabi, desfa cuplajul motoras- brate si vezi cum sta treaba, e motorasul sau bratele devina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:), am rezolvat problema, cand am montat motorasul, nu am strans bine susrubul care leaga motorasul de ansamblu de brate. (ideea mea a fost sa nu il strang tare, sa nu ma chinui sa il desfac in cazul in care nu l-am pus bine). si acolo scapa, motorasul nu mai misca bratele.. Multumesc pentru sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut problema cu blocarea bratelor...am rezolvato (alt ansamblu), dar acum nu mai stropeste solutia pt parbriz...motorasul nu se aude deloc...sa fi murit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa gripat.Se poate rezolva desfacand motorasul.Sau alta varianta buna ..il dai jos de pe masina si il incerci(cu atentie sa nu faci scurt)la acumulatorul masinii.Astfel elimini o alta cauza care poate aparea pana la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
cristi_eftimie

de ceva timp am observat si eu o problema la stergatoare,

bratul din stanga are un joc in ax si nu mai sterge cum trebuie

cum se poate remedia aceasta problema?

ce s-a stricat?ca din cate am citit aici toate dicutiile au fost despre mecanism blocat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

ca sa vezi care e problema, trebuie sa-l demontezi. Nu e mare inginerie, doar ca iti trebuie o presa pentru stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

am reusit sa desfac ansamblul stergatoarelor si sa aflu care este cauza jocului din axul stanga

in priml rand apa,apoi rugina,si apoi bucsele acelea de bronz(cupru sau ce-or fi),care sunt tocite neuniform si axul in sine care s-a tocit si el in partea de sus,nemaifiind rotund,ci putin oval

post-56207-0-86308800-1336379979_thumb.jpost-56207-0-50821300-1336379996_thumb.j

post-56207-0-51496700-1336380154_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!