Jump to content

Stergatoare parbriz - probleme


GUU
 Share

Postare recomandată

25 una bucata, puteti cere de Touran ca sunt cele mai lungi, nush daca ajuta dar se potrivesc la orice masina asta e sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,cine imi poate explica si mie cum se pot schimba lamelele de la stergatoare?Eu am luat doua stergatoare valeo,si leam montat.Le aveam pe cele originale Bosch.Stergatorul din stinga de la sofer,are suportul acela de plastic care vine prins in doua surubele.Am incercat sa montez suportul la stergatorul valeo dar acesta nu arelocas de introducere a suruburilor.Leam montat pe cele noi,dar parca venea mai frumos cu suportul de plastic.Nu se poate sa inlocuesc decit lamelele?Cum se scot?Se desfac din clemele alea metalice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un DYI pe aici pe aria de Golf 4. In principiu e simplu daca sunt aerotwin: vezi capatul de lamela care nu se misca si il desfaci cu o surubelnita cu grija, ridici putin tablita care tine capatul lamelei fix, scoti lamela veche, tai si bagi lamela noua, apesi tablita la loc, pui capacul la loc si gata ai rezolvat. Atentie sa nu-ti dai cu surubelnita in degete cand scoti capacelul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal ca stergatorul din dreapta sa fie putin curbat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-58507-0-26241200-1298716004_thumb.jToate stergatoarele au o curbura cind sint libere in aer. Daca nu mai sint curbe inseamna ca sint obosite... Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma refeream la lamela de pe stergator,ci la stergator,in general in afara de brat.Am observat ca cel din dreapta este mai curbat deci cel din stinga care este drept,si are si suportul acela din plastic,negru sub el.Ma refer aici la stergatoarele bosch originale de pe un golf 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum zau ca nu-ti inteleg intrebarea :

ansamblul stergatorului este format din brat si lamela din pozele mele.

Deci la ce te referi daca nu e vorba de lamele si nici de brat ?!

Forma bratului difera de la tip la tip ( tija bratului trebuie sa fie cit mai paralela cu suprafata parbrizului), lamelele trebuie sa calce perpendicular pe geam ( ma refer la sectiunea transversala ) = deci la ce te referi ?!

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde v-ati cumparat lamele pt stergator?bosch aerotwin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la stergatoarele de la masina mea.Eu nu am astfel de stergatoare cum ai pus tu in poza.Si nici nu am o poza la indemina sati arat.Problema este ca stergatoarele mele nu sint dintrun singur corp cum le ai tu in poza.Deci mai este un suport mai jos.La acel suport ma refeream de pe partea stinga ca este un pic curbat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da rica_42,cel din dreapta e usor curbat,asa tre' sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baiati.

Daca mai este vreun coleg din Craiova si are nevoie de lamele pentru stergatoare aero twin il pot ajuta.Am gasit codul oe la aceasta chestiuta,cu 30 de lei rezolvi problema.Ia pachet vine lamela si cele doua capacele.Sincura conditie pentru a putea folosi aceste lamele este urmatoarea:stergatoarele la care se doreste schimbarea lamelei sa fie cele originale sau daca nu bosch(nu sunt foarte sigur).

florin_streche1986@yahoo.com

Modificat de flavius86'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut

Am avut si eu probleme cu stergatoarele - adica s-au intepenit. Le-am desfacut, le-am curatat dar acum am facut praf unul dintre filete. Oricum nu mai am incredere in ele. Vreau sa-mi iau un ansamblu nou fara motoras. Cam cat ma costa la reprezentanta? Oare gasesc in Arad? Motorasul se monteaza greu pe ansamblu? Aveti ceva sfaturi?

Multumiri anticipate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezmembrari, unul ca nou - 150 lei. Poti sa gasesti si mai ieftin....in functie de vanzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@variant-motorasul se monteaza foarte usor pe ansamblu, nu ai de ce sa iti faci griji. daca ai demontat tot ansamblul si "ti-ai bagat nasul" pe acolo, te descurci sigur sa transferi motorasul :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorasul la reprezentanta e in jur de 125-130 euro,si pe af incepand de la 190 lei pana la 500.Am senzatia ca sunt 2 modele dar nush ce difera la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trimis o solicitare de pret celor de la Quark Motors si astept cu nerabdare oferta. Prefer sa iau ansamblul nou a.i. sa nu mai am probleme cu el. Mersi de sfaturi. Revin cu pretul cand am sa-l primesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta am primit oferta cu 244 RON ansamblul iar la dezmembrari am gasit cu 150 RON ansamblul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nush ce sa zic,depinde de bugetul tau.Oricum daca iei ceva de la dezmembrari trebuie desfacuti cuzinetii curatati si gresati cu vasilina buna(eventual grafitata pt planetare).Acelasi lucru trebuie facut si cu ansamblu de pe masina ta.Asta e cauza din care sa perpelit motorul,asta in cazul care optezi pt motorasul nou.

Ma mira faptul ca ti-au facut oferta de 244.E un lucru bun ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e mult, raportat la cat e unul SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta problema...

Am montat ansamblul cu motorasul vechi si ce sa vezi? Stergatoarele fac cursa in intregime dupa care mai fac vreo 15-30 grade si raman aproape de mijlocul parbrizului. Daca le pun mai jos lovesc in plasticul de protectie. Ce poate sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai desfacut ansamblu si ai separat motorasul de el(ai facut treaba asta?).posibil la montaj sa fi gresit ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ce parghia care se fixeaza pe ax nu a fost montata corespunzator. desfa acea piulite cu cheie de 13, da de maneta sa se miste motorasul si apoi, dupa ce revine in starea de repaus, fixeaza si acea parghie, cu stergatoarele in pozitia de repaos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de sfaturi. Maine ma apuc iar de treaba. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu motorul de stergatoare oprit dupa o cursa normala - la capat, parghille trebuie sa fie toate aliniate, cum e dunga rosie pe care am trasat-o pe poza. Piulita de prindere de pe ax, sa fie la fix sub ele.

post-30007-0-04409200-1308894609_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!