Jump to content

Stergatoare parbriz - probleme


GUU
 Share

Postare recomandată

Scump domnu' scump...e criza...

Eu am pus niste noname-uri grafitate (se gasesc la mai toate magazinele de profil) la 7RON setul de 2 buc...daca tin macar 3-4 luni si tot ies mai ieftin...am deja 2 luni cred...

De schimbat se poate face si direct pe masina fara sa dai jos stergatorul...asta daca deja ai facut-o odata si stii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesanta idee ta chiar o sa incerc astazi sa le dau jos si sa le curat si eu cu ceva sa vedem daca se imbunatateste situatia.

Iti dai seama ca si mie mi se pare dubios sa ma fi tinut doar 1 an.

ale mele aveau niste depuneri albe cred ca de calcar sau ceva de genu

demonteaza-le de pe brate,curata bine lama cu incredere,pana ramane lama curata ,cand te uiti la ea in lumina sa aiba culoarea neagra uniforma

eu nu am gasit doar lamele pt refill la aerotwin,si oricum 60 RON mi se pare mult

mai pun inca 60 si iau un set nou aerotwin

si sa cumperi lame universale pt aerotwin mi se pare aiurea rau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca nu rupi capacelul din capat ...

Nu-i problema s-a inventat scotch-ul :)) sau ceva silicon transparent, ca nu trage nimeni de el...

JPLS daca pui universale si te tine 3-4 luni dar la un pret de 2 lei (adica 7RON) nu-i bine...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu d'alea ieftine din Cora,merg binisor cateva luni,dar cand vine iarna si inghetu gata s-a terminat...nu mai sterg absolut deloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut eu bosch si dupa 6 luni a trebuit sa schimb parbrizul. Vanzatorii de lichid spun ca e posibil sa fie de la alcoolul din lichidul de parbriz, ieftin. Poate!

Daca stie cineva unde gasesc in Cta lamele din silicon sunt interesat.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca alea ieftine tin citeva luni 2-3-4 alea Bosch ar trebui sa tina cel putin vreo 3ani la diferenta de pret...

Dar dupa o iarna mai naspa se "duce toate", "asa face toate"...chiar daca e Bosch, Champioane sau Valeo...si dai peste 100RON setul...

La astea de firma cauciucul e destul de moale si pe gheata se duc dracu'...

Vazui prin SUA la o firma stergatoare speciale vara /iarna... alea da...poate ca merita...le schimbi odata cu caucioacele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am vazut la un coleg cum arata un motoras la care a intrat apa din plin si m-am cam speriat...asta din cauza ca era infundat canalul de scurgere de la apa si baltea apa pe acolo pe langa motoras.

Aveti idee cum se curata acele canale cel mai ok? O sarma cu varful indoit ca sa nu zgarie vopseaua sau un cablu izolat de cupru mai gros sau cum se poate curata intr-un mod cat mai profi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

azi am facut o vizita la service, erau gripate stergatoarele, m-a costat 70 toata treaba.

iar despre lamele, am de 1 an valeo silencio fata/spate si sunt foarte bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o problema.... am observat azi ca nu mai merge butonul de sus de la computerul de bord.... ati ami auzit asa ceva?..... merge numai butonul de jos...deci pot parcurge funtiile de le BC numai intr-un sens.... ma gandesc ca trebuie inlocuita toata maneta de la stergatoare nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca sa o desfaci si sa cureti contactele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie data jos sau merge pe pozitie?... si in plus nu prea ma prind cum as putea s-o desfac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU trebuie data jos, se desface doar partea dinspre fata masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma aflu printre cei care au avut probleme cu stergatoarele...zic au avut pt ca momentan nu mai am stergatoate pe masina.pe scurt...mi s-au blocat stergatoarele...merg la service, un dobitoc le demonteaza, scoate ansamblu cu motorasul afara.baga motorasul in menghina si incepe sa tragade el,neavand succes apeleaza la ciocan si gata..gata cu ansamblul meu..ca mi l-a sfaramat macelarul ala..eu mai prost ma incred in el si plec sa caut alt ansamblu...si...caut asa de vreo 3 luni..la mine motorasul merge..si gasesc numai ansamblu cu tot cu motoras...deci unde gasesc si care e un pret real?sh si nou..ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cumva un suruble jos la baza sau e altceva tamburusul ala?... sau cum fac bag surubelnita si fortez partea dinspre bord ?

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

Am un Golf 4,1.6 16 v variant, iar intr o zi m am trezit cu lichid de parbriz ( fff mult) in portbagaj, pana in locasul rotii de rezerva.

De la un timp am observat ca jetul de lichid de parbriz de la luneta e foarte scazut, de abia daca trecea de jumatatea lunetei.

Stie careva care ar putea fi problema? Sa fie spart pe traseu vreun futun?

Mersi anticipat

Salut,

Ma poate ajuta cineva cu schema cu furtunasele de lichid de parbriz pt luneta si spatele masinii?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii chiar nu citesc deloc.ceuameni2qv.gif

VEzi sa nu fie sarit furtunul din imbinarea de la partea superioara a stalpului C stanga sau D stanga sau sa nu fie sarit de sub capitonajul haionului acolo unde intra in motoras. Actioneaza spalarea lunetei si vezi pe unde curge lichidul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am masurat contactele din interiorul comutatorului pentru computerul de bord si-mi apare circuit inchis pe butonul care nu functioneaza...aveti idee unde ar putea fi acel scurt?... am scos butonul si sigur nu e in buton... am urmarit firele si sunt "intregi" pana intra in lacasul manetei de la stergatoare.... unde ar putea fi impuscate firele ? sa fie din comutator vre-un contact interior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de furca aia care balanseaza, nu mai are alte contacte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare.imi curge lichid din vasul cu solutia de parbriz,am observat sub masina solutie albastra.m am uitat aseara la furtunase sunt umede nu prea am vzt bine k era intuneric.e posibil sa se fi spart vasu sau sa se fi rupt vreun furtunas

iar pe spate nu mi mai arunca apa,motorasu se aude....o fii cevaintrerupt vreun furtunas..poate ma ajuta si pe mn cnva.tx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-ar putea sa ai sparta pompa de lichid,la baza.trebuie desfacut si vazut ce e acolo.la hayon s-ar putea sa nu mai ajunga lichid din cauza asta,sau sa ai spart furtunul pe undeva. verifica la stalpul stanga spate sus unde se imbina cu plafonul si mai jos, sa nu ai pete de lichid,si apoi vezi si baza hayonului, pe plasticul negru daca sunt urme de umezeala, si revino cu detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Schimbat lamelele de la stergatorul sofer in weekend cu lamela comandata pe original. Alta viata sterge perfect cu un cost excelent! Is curios daca din cele 2 bucati care o sa-mi ramana de la taiat lamelele alea super lungi nu mi-ar ajunge sa schimb si la stergatorul spate cand o sa se uzeze,...o sa lase o dunga pe mijloc dar who cares.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La prima vedere, lama activa , de cauciuc , de la stergatoarele pe fata nu are aceeasi sectiune cu lama din spate si s-ar putea sa nu o poti fixa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nteles. Ei nu e problem in acest caz o sa cumparam unul clasic Valeo ca tot acolo ajunge la un 25 ron. Deocamdata mai merge. A naibii treaba a nins de a rupt ast noapte la Iasi si vreau nu vreau tre sa racletez acuma tot parbrizul la perfectie ca am lamela noua si nu merita s-o stric pe gheata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat lamelele de la stergatorul sofer in weekend cu lamela comandata pe original. Alta viata sterge perfect cu un cost excelent! Is curios daca din cele 2 bucati care o sa-mi ramana de la taiat lamelele alea super lungi nu mi-ar ajunge sa schimb si la stergatorul spate cand o sa se uzeze,...o sa lase o dunga pe mijloc dar who cares.

cat mai costa lamela pe original?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!