Jump to content

Stergatoare parbriz - probleme


GUU
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Inginerul

1 - Reservoir for window washer and headlight washer systems

2 - Container cap

3 - Windscreen washer pump

4 - Hose

5 & 6 - Spray jet

7 - Cover

8 - Junction (behind cover cap)

n920124.gif

Sper sa-ti fie de folos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi recomanda si mie cineva niste stergatoare bune??? E timpul sa le schimb si nu stiu ce sa cumpar. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si toate cele 3 stargatoare de parbriz + luneta:

Valeo silencio VM23, V53 si V35: 53 + 40 + 20 = 113 lei.

Manopera: 0

Vreau sa iti zic ca starg FOARTE bine. Chiar sunt multumit de ele.

Daca vrei iti pot procura. Eventual, da-mi un PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bosch Aerotwin A533S retrofit pt parbriz. 130ron. Pe spate Champion ,cam 35ron. Satisfacut.

Eu sunt de parere ca toate sterg bine la inceput, durata de viata difera.

Nu fac referire la nimeni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea este: cat de mult difera durata de viata?

In cazul meu, stergatoarele de parbriz Bosch Aero (nu retrofit) nu m-au tinut niciodata mai mult de 12-13 luni. A nu se intelege ca dupa un an nu mai sterg sau scartaie ci ca sterg tot mai prost. Si eu merg rar cu masina (chiar daca pe distante mari) si nu apuc sa le folosesc foarte mult.

Pentru luneta e si mai grav, mi-am luat anul trecut in octombrie una bucata Bosch clasic si dupa 3-4 luni scartaia de nu stiam ce-i cu mine. Tocmai mi-am cumparat un Valeo v35 (25 RON) sunt curios daca asta tine mai mult. Ca si comparatie "vizuala" intre cele doua pot spune ca Bosch-ul are mult mai estetic scheletul pe care sta cauciucul. Pe viitor am de gand sa cumpar din carrefour doar partea de cauciuc si sa o inlocuiesc. E mult mai ieftin.

Modificat de TheBoogieMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe viitor am de gand sa cumpar din carrefour doar partea de cauciuc si sa o inlocuiesc. E mult mai ieftin.

Am facut eu asta. Am Bosch Aero Retrofit si am zis ca decat sa dau 130 Ron pe stergatoare noi mai bine sa incerc sa schimb doar lamela de cauciuc. Am dat pe 2 lamele 7 Ron asa ca daca nu vor tine prea mult nu e nici o paguba. Merg cu ele de o saptamana si momentan sunt multumit de cum sterg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ziceam de stergatorul spate ca i-as schimba cauciucul cu unul din Carrefour.

Pentru stergatoarele Aero de pe fata as pune cauciuc de la reprezentanta (la midocar e ~ 26 RON bucata) conform procedeului asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut eu asta. Am Bosch Aero Retrofit si am zis ca decat sa dau 130 Ron pe stergatoare noi mai bine sa incerc sa schimb doar lamela de cauciuc. Am dat pe 2 lamele 7 Ron asa ca daca nu vor tine prea mult nu e nici o paguba. Merg cu ele de o saptamana si momentan sunt multumit de cum sterg.

Bine-nteles ca nu am sa mai cumpat inca un set nou, doar lamela se schimba, si e doar 50ron nu 130.

Eu ma astept sa n-am probleme macar 2 ani jumate - 3. Le am cam de jumate de an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna...

spuneti-mi va rog, am un golf 4 Variant din 2002 cu un motor 1,4, de ce nu-mi semnalizeaza pe bord cand se termina lichidul de spalare parbriz din rezervor?

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai computer de bord?si senzor in vasu cu lichid de spalare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am computer de bord, dar nu-s sigur daca am sensor...

unde tb sa ma uit dupa sensor?

Modificat de hbogdan
Quote inutil. Foloseste AddReply sau FastReply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu am computer de bord si nu mi indica daca n am apa... la stergator...

mai am o intrebare: In cazul in care stergatoarele lasa dara de apa pe parbriz...ca si cum ar avea ceva grasime...e nevoie sa schimb doar lamelele sau tot bratul..mentionez ca numai eu am masina de 3 ani si nu am schimbat absolut nimic la sistemul de stergatoare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bratele nu se defecteaza iar arcul ce le trage inspre parbriz nu "se inmoaie" in timp. Iti trebuie doar alte lame. Incearca sa pui Bosch AERO TWIN (daca nu ai deja). Sunt net superioare calitativ fata de cele clasice cu articulatii metalice.

Daca ai brate clasice, iti trebuie varianta RETROFIT a lamelor. Difera putin sistemul de prindere ca sa fie plug&play pe bratele clasice. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce dimensiune au exact stergatoarele?unul e mai lung iar celalalt mai scurt.si eu trebuie sa le inlocuiesc cat de curand:|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta, merg si ambele puse de 530mm :Driver: fara sa iasa dn contur sau sa se intersecteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

am si eu o problema la masina mea , cand dau drumul la stergatoare nu se mai opresc decat daca opresc motorul ....aveti vreo idee ceva .. ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil nu mai decupleaza releul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ce trebuie schimbat rreleul sau maneta de stergator??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu unde este releul. Putin probabil sa fie in maneta. Cauta schema electrica si-l vei depista. Posibil si contactele manetei sa fie deteriorate......trebuie cautat defectul cu aparatul de masura. Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Releul e sub bord, langa coloana de volan, e unul care ocupa 2 locuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al bundy u cam ce banuiesti sa fie ?? releul sau maneta ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As merge pe maneta, dar trebuie facute cateva masuratori ca sa fii sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!