Jump to content

Martor "portiera/portbagaj deschis" nefunctional


derailed
 Share

Postare recomandată

Buna ziua,

Am o Skoda Fabia Sedan Elite , model 2008. Am observat ca nu imi este activ martorul de portiera/portbagaj deschis. Se poate activa cumva cu VAG-COM sau alta metoda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

model 2008 ? a vazut cineva modelul asta ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da :) Toti cei care au primit masina dupa iunie 2007 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina este fabricata in a doua jumatate a anului se considera ca are an de fabricatie anul urmator. dar in niciun caz nu e model 2008 pt ca ai primit-o dupa iunie. a mea e fabricata in ianuarie 2007 si e model 2005 :) si a ta e la fel, acelasi model 2005

ce martor nu este activ ? daca e deschis portbagajul nu se stinge plafoniera. atat. ce alt martor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok , model 2005 atunci. Ma refer la martorul ( avertizarea ) de la bord. Am vazut la alte Fabia ca in momentul cand ai deschisa o portiera sau portbagajul se aprinde o avertizare la bord ce iti indica acest lucru. La mine nu se intampla asta. Lumina plafonierei functioneaza corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici la mine nu se aprindemartor in bord. n-am vazut nicuna la care sa se aprinda. m-ar interesa si pe mine daca se poate activa.

eu mi-am activat cu vag-com inchiderea automata a usilor. cand ating 15km/h se blocheaza toate usile si se deschid normal cand le descui de la buton, cand tragi de 2 ori clapeta de deschidere, sau cand scoti cheia din contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut asta la o Fabia Combi Elegance de prin 2001. Presupun ca se poate activa din moment ce sunt prezente contactele pe toate usile si acel martor este descris in manualul de utilizare al masinii.

Imi voi activa si eu blocarea automata a usilor si avertizarea sonora la inchiderea centralizata . Unde ai facut aceste setari - la reprezentanta ?

Adaugare : Am vazut pe briskoda.net ca acei martori sunt activi pe variantele de echipare Elegance si RS. Tehnic ar fi posibil sa functioneze si pe alte variante de echipare , numai ca nu gasesc cum se pot activa ...

Link thread briskoda.net: http://www.briskoda.net/forums/fabia/door-...er-query/57832/

Modificat de derailed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad acolo si o chestie interesanta cu stergatorul de pe spate la marsarier. tu nu ai stergator pe spate. eu am ca e hatchback. si m-ar interesa chestia aia.

daca ai vag-com sau gasesti pe cineva cu vag-com sa-ti faca ai nevoie de asta:

Controller adjustment

STG 46 (comfort system) select

STG adjustment - > function 10

- > channel 03 (auto-LOCK)

The vehicle is locked at a speed of 15km/h (0 = OFF; 1 = ON).

- > channel 04 (auto-UNLOCK)

The vehicle is locked at a speed of 15km/h and unlocked after to taking out the ignition key (0 = OFF; 1 = ON).

Modificat de BMA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca lipseste, deci nu cred ca exista luminita in spatele bordului pentru acest martor. Probabil se poate pune ca optionala dar doar la anumite echipari. In afara de martor banuiesc ca trebuie trase si ceva cabluri. La fel se pune problema si pentru iluminatul scrumierei. Crezi ca e tras cablu pana acolo si nu au pus ledul? Lipseste si cablul lipseste si becul si chiar daca vrei sa ti-l puna din fabrica sa zicem la echipare CHARM nu ti-l va pune pentru ca nu figureaza pe lista de dotari optionale pentru aceasta echipare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma indoiesc. Contactul nu lipseste si nici firele nu lipsesc pt. ca e acelasi contact care comanda alarma ( OEM ) si lumina plafonierei la deschiderea portierei, nu e un contact separat. Nici led-ul de pe bord nu lipseste la fel cum nu lipseste cel de avertizare centura , desi nu e activ si la el nu sunt trase firele. Alerta audio la portiera deschisa e posibil si ea sa fie activata din moment ce este buzzer-ul prezent. Deci ramana doar o chestiune de codare modul comfort. Nu se poate pune ca optionala la nici o echipare , este doar standard la echiparea Elegance si RS.

Modificat de derailed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul Confort pentru echiparea Elegance este diferit de modulul Confort la celelalte echipari. Deci nu se poate rezolva decat daca se schimba modulul Confort (1100 lei) si daca sunt cablate toate cele trei mufe care intra in modulul Confort (ceea ce ma indoiesc - Modulele nu se cableaza inutil).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switchul care comada becul cu pricina e un microswitch atasat in partea de jos a broastei usii pe care apasa limba cand se inchide usa, m-am uitat la mine ca am elegance. atasez poza cu switchul

post-3449-1195132345_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switchul care comada becul cu pricina e un microswitch atasat in partea de jos a broastei usii pe care apasa limba cand se inchide usa, m-am uitat la mine ca am elegance. atasez poza cu switchul

frate de unde e aia??? poate explici mai pe intelesu tuturor...pls+mai multe poze, modelul meu e tot elegance

Modificat de Cristian-Vn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Conform postului lui Al Bundy de la sectiunea Octavia :

http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry585982

tot ce trebuie facut e o activare cu VAG-COM :

Recode for warning lamps:

[select]

[17 - Instruments]

[Recode - 07]

Write down the existing coding for future reference.

Enter 5-digit code from below

[Do It!]

Look at the first two digits in the coding. Add the values for the options together to get the correct coding.

00 - No available equipment

+01 - Brakepad wear sensor warning active

+02 - Seatbelt warning active

+04 - Washer fluid level warning active

+08 warning light for failure of a light bulb (la mine nu a mers)

+16 Warning light indicating an open door

Va rog , poate testa careva sa isi activeze acest indicator la Fabia - eu nu am la indemana un VAG-COM si sunt tocmai in Piatra Neamt ...

Modificat de derailed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ramana doar o chestiune de codare modul comfort.

Codarea se face la 17 Instruments si nu la Modulul confort. Si modulul confort e acelasi, la mine am mufa din stanga goala, mai studiez ce se poate monta acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mufa din stanga la Modulul Confort se conecteaza sirena si senzorii de perimetru pentru alarma OEM. Asta daca modulul confort este prevazut cu alarma. Daca nu ai alarma de fabrica nu poti conecta nimic acolo. Mufele de conectare a modulelor confort sunt aceleasi, dar modulele confort nu.

Modificat de cmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am alarma din fabrica, am modelul elegance si am si martorul de deschidere usa. suuuper :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am alarma OEM - oricum nu face nici o diferenta la subiectul in cauza. Concluzia e ca trebuie cineva sa testeze un recode "+16 Warning light indicating an open door " la [17 - Instruments] pe fabia - cineva care nu are RS sau elegance.

Rog cei care au aceasta posibilitate sa dea un feedback. Daca merge imi cumpar cablu VAG-COM , pentru ca nu cunosc pe nimeni cu acest cablu in Piatra Neamt.

Pe langa asta propun o sectiune dedicata 100% setarilor ce se pot face cu VAG-COM pentru toata gama VAG.

Va Multumesc.

Modificat de derailed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare un pic pierdere de timp ptr ce va tot chinuiti/contraziceti voi aici .. nu am cunostinta despre indicatorii inactivi din bord, care "evident" ca se pot activa cu vag-com .. dar cei de la Skoda au hotarat sa-i lase nefunctionali. Cred ca nu ar fi rentabil dpdv al costurilor chiar sa monteze un bord complet (asemanator cu al versiunii Elegance/RS - adica de varf) pe modelele de baza sau la promotii (gen Elite/Avantaj) ptr ca nu ar reduce din costuri la acele componente. E ca si cum ai spune ca setezi cu vag-com.ul sa ti se aprinda martorul de Check ESP in conditiile in care nu ai aceasta dotare, sau activezi maxi-dot.ul .. desi nu s-a livrat fabia cu aceasta optiunie pana de curand (F2).

BMA .. colegul poate nu s-a exprimat corect, dar Fabia lui chiar e model 2008, mai exact MY2008 (Model Year) .. ca face-liftul s-a facut in 2005 e una, dar daca stam sa judecam Fabia la rece pana la urma cu totii avem Fabia 99` MYXXXX :Driver:

Pe final, daca se gaseste totusi o rezolvare ptr acel martor "nefunctional" (sau mai degraba, inactivat de catre cei de la Skoda cu rea vointa) va felicit si sper sa va fie util !

LE : Setarea ptr autolock mi-a facut`o (mersi :Driver:! ) Voinea cand aveam 150 km cu masina la prima intalnire VWF la care am participat, si bine mi-a prins !

Modificat de Raz_Van_YkE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raz_Van_Yke : Ai dreptate, tot thread-ul este plin de presupuneri si de discutii off-topic. De ajuns la o concluzie e simplu : cineva trebuie sa testeze o codare +16 la "17 - Instruments" cu VAG-COM-ul.

Este posibil ca Skoda sa dezactiveze anumiti martori pentru ca impreuna cu alte mici dar enervante neajunsuri sa te determine sa alegi o echipare superioara, chiar mai probabil decat sa faca un bord diferit la fiecare echipare pentru 2 leduri in plus sau in minus ... dar asta e alta discutie inutila. Mentionez ca operatiunea a fost efectuata cu succes de Al Bundy pe o Octavia , plus ca sunt alte indicii ca tabloul bordului ar fi complet : prezenta martorilor de centura si lichid parbriz , lipsesc senzorii dar ledurile sunt prezente ...

Sa speram ca va testa cineva aceasta activare , si apoi un moderator va curata thread-ul de tot ce e inutil.

Modificat de derailed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat eu aseara cu ajutorul lui ManiacuV6 sa activez acel martor si nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat eu aseara cu ajutorul lui ManiacuV6 sa activez acel martor si nu merge.

Spune-mi si mie pas cu pas ce ai facut, sa vad daca ai gresitn undeva! Si +16 se adauda la primele 2 cifre nu e o adunare normala, adica de ex. daca ai 07345 adaugand +16 devine 23345, Sper ca asa ati facut, Si bordul are toate ledurile, am acum si martor centura frana si se aud si cele 6 beepuri cand nu am centura si am si martorul de lichid parbriz si beepul care spune ca nu mai am lichid, si e doar CLASSIC!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa care iei contactul, pui contactul si bia atunci vezi modificarile facute!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!