Jump to content

Scartaie Bordul


Ovidiu
 Share

Postare recomandată

si pe mine m-ar interesa desfacerea bordului...daca ar fi un indrumator ar fi super...sau daca stie cineva pe undeva ...sau pe cineva:)

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    7

  • vicoleanualin

    5

  • BOBO28

    4

  • radduu

    4

  • 2 months later...

Salut!

Din pacate, am ajuns si eu sa cer ajutor.

Imi troncane bordul,atunci cand virez sau merg pe un drum pietruit.

Sincer, NU STIU CE SA II FAC, am cautat multe metode sa ameliorez zgomotul, dar fara succes.

Troncaitul se aude in partea din mijloc in interiorul bordului...

Vreau sa zic ca este insuportabil dupa un timp chiar daca acesta nu se aude tare.

PS: In partea din mijloc langa parbriz bordul este lasat juma' de centimetru (oare asta o fi cauza!?)

Modificat de C o s m i n
mutare in topic corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa il dai jos (operatie destul de costisitoare) iar in partea de mijloc spre parbriz sunt doua locasuri de plastic care intra in doua cleme metalice.Acolo din fabrica este prinza un fel de banda adeziva panzata,care in timp datorita temperaturilor si starii "excelente" a drumurilor noastre se tocesc.Ca si rezolvare lipesti peste ele doua bucati de cauciuc subtire (ex:decupezi dintr-o bucata de camera de bicicleta).

Este o problema frecvent intalnita la golf/bora/passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

nou zgomot ciudat din bord:

la viraje bruste sau la miscari rapide stanga-dreapta de volan in timp ce masina "curge" cu 30-40 kmh,se aude din bord un pocnet,ca si cum o bila metalica se muta de colo colo.

golit tot,credeam ca am un bec in torpedo care e de vina,goit usi,scos pana si braduleti de la oglinda,ca parea ca de acolo vine...nici un rezultat.

parca ar fi pe undeva ceva uitat,o piesa,o piulita...

am inspectat vizual si compartimentul bateriei,,,,

ce parere AVETI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte sa dai bordul jos, asigura-te ca nu e ceva mecanic, pe la suspensie si directie. Si la mine se aud un fel de paraieturi in curbele luate mai aprig, dar e pur si simplu sasiul, care flexeaza :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu dau eu bordu jos pt asa ceva.

dar pocnetul ala nu e de la suspensie,e DIN BORD...parca se plimba ceva de colo colo.

sa fie balamaua de la vreo usa,ca la B5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

acele cleme au facut ravagii si la mine...clemele care tin bordul...sund 2 cleme. Se demonteaza bordul si se pune la cleme banda dublu adeziva cu burete si nu mai scartie nimic apoi...nici o bataie

alte poze

post-35084-0-18379300-1313081575_thumb.j

post-35084-0-34652400-1313081641_thumb.j

post-35084-0-71614600-1313081650_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie-mi scartaie la greu torpedoul, usa lui, stiu ca se uzeaza balamalele alea si ce mai e pe acolo.Am vazut aici si acel DYI foarte util dar eu nu am rabdare si nici scule. Stie cineva unde pot face operatiunea ..vreun service atelier, etc...

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petru.tomsa nu imi zi ca tu ti-ai desfacut tot bordul numai pentru a rezolva zgomotele din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut..ams ie u o problema pe langa scartaitul bordului la mine se aude un scartait cand misca stanga dreapta de volan..si nu stiu de la ce ar putea fi..sa fie oare cuplajul de la volan sau ceva pe la pompa de servo?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutari, desi am cautat destul de mult pe forum nu am reusit sa gasesc ceva care sa semene cu problema mea, deci problema suna cam asa, am un fel de pacanituri - greierasi ceva de genu in zona climatronicului si a radioului(radioul este cel din fabrica), am incercat sa le opresc pe ambele , zgomotul ramane prezent, ce ar putea fi? sa faca galagie chiar daca climatronicul si radioul sunt oprite. Ceva motorase sau? mentionez ca zgomotul este prezent si atunci cand masina sta pe loc, deci nu cred sa fie ceva plasticuri care sa faca galagie cand dau in gropi etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit ce ti-am scris in topicul deschis de tine sau doar te-ai decis sa scrii si aici fara vreo cercetare prealabila a problemei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit de mi-a venit acru, majoritatea spun de aceasta problema cum ca ar fi motorasele din climatronic, dar problema la mine este ca face si cand climatronicul este oprit, nu am vazut nicaeri nimic scris de asa ceva..sau poate sunt eu chior?

in orice caz , o sa schimb sau o sa incerc sa curat motorasul acela de la climatronic sa vad daca problema persista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate climatronicul de tot, deconecteaza mufele si vezi daca mai auzi ceva cand pui contactul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa o sa fac, exact la aia ma gandeam si eu, in felu asta o sa stiu exact daca climatronicul este problema sau altceva. multumesc inca o data pt sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, fac si cand e oprita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci e clar unde e buba, multam fain pt sfaturi. Aveti cumva idee daca se pot doar curata? adica a mai facut cineva operatiunea asta? intreb ca sa stiu la ce sa ma astept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa faci o setare de baza, pe clima - cu VCDS-ul, poate se mai linisteste.

Daca nu, se pot da jos si curata, intarite contactele - la servomotoare. In schimb, destul de chinuitor sa ajungi la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu sunt sigur ca problema cu bataia in bord sau scartaiele sunt de la 2 cleme de sub bord care se slabesc in timp.acelasi lucru l-am avut si eu si nu am putut rezova problema pana nu am dat bordul jos si am strans clemele alea 2.

Sent from my LG-E510 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!