Jump to content

Scartaie Bordul


Ovidiu
 Share

Postare recomandată

Despre ce cleme e vorba? Unde se afla si cum se pot vedea? Sant un potential "pacient" la asa ceva.

Nu se pot vedea decat dupa ce dai bordul jos ; sunt undeva aproape de parbriz , fixate in tabla masinii . La mine a lucrat un electrician o zi intreaga ca sa le schimbe si cred ca mi-a ridicat ceva sfinti ca s-a apucat de lucrae :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    7

  • vicoleanualin

    5

  • BOBO28

    4

  • radduu

    4

Domnilor, va rog sa ramaneti on-topic, sau sa cautati un topic corespunzator problemei voastre. Ati facut din topicul asta un talmes-balmes. Am facut putina curatenie, dar va rog sa pastrati regulile. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

se pare ca si mie de cand cu frigul a inceput sa imi scartie si sa imi trosneasca bordul in special in partea stanga . Daca dau sa bage caldura pe sus prin bord, dupa ce se incalzeste nu mai face figuri. Am citit ca aceeasi problema o are si golful 4....am sa incerc si eu sa dau cu solutie ...WD-40 . Dar unde gasesc sigur?

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci pt link...unde as putea gasii " Foam Backer Rod" de pus de-a lungul bordului si cum se numeste la noi? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi scartie asa: la bord in stanga, si urat de tot la gropi dese si mici torpedoul de imi vine sa ies din masina ;), ti inca ceva, nu bagati spray ca e nasol nu face nimic contra scartaielii, ori nu am dat eu unde trebuie :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat eu cu spray ieri (lubrit all)......sunt curios care o sa fie efectul, inca nu am scos-o la plimbare

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos-o pe margareta la plimbare aseara, vreau sa va spun ca nu se mai auzea nici un scartait din bord. Nici la gropi, nici cu bordul rece sau cald, se pare ca spray-ul si-a facut treaba. Sunt foarte multumit. :P. Oricum am dat cu generozitate intre parbriz si bord, acolo colcaiau greierii , erau mai multe familii dar momentan au fost nimicite. :)

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti! partea care scartaie cel mai des(cel putin la mine) este acea bucata de plastic din mijloc prin care iese aerul pt dezaburire parbriz.incarcati sa apasati pe ea la viraje(de obicei atunci se aude) sa vedeti ca nu mai scartaie.daca desfaceti chestia aia si puneti ceva burete pt usi ...dinala cu o parte adeziva....problema rezolvata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am un passat 1.8T din 2004 iar in mers sau in P, la vibratii, se aude un zgomot ciudat in bord, dreapta, ca un plastic care vibreaza. Daca apas pe bord nu foarte tare, deasupra airbagului pasagerului, se opreste. Cat de greu ar fi de demontat bordul sau airbagul pasagerului, si pe unde (service) as putea face asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am avut problema asta.. dar a fost cauzata de mine cand am montat casetofonul nou si am tras cablurile pt statia de amplificare,sunetu venea de la cablurile din spatele casetofonului care vibrau in interiorul bordului; am scos casetofonul , am lipit cablurile intre ele cu banda izolanta si am pus totul la loc si am scapat de prob..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm si eu am problema suentului (huruit) in partea dreapta a bordului. Mie mi-a aparut dupa ce am schimabt turbina (mai bien zis dupa ce am umblat la plastice) si tare banuiesc eu ca ar fi ceva legat de filtrul de aer .. AM sa studiez mai adanc problema si poat eii dau de cap :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu astfel de probleme dealungul timpului si am gasit asa:

1. obiectele din torpedou care se lovesc din cauza vibratiilor de usa acestuia

2. carcasa filtrului de aer care nu este intrata bine in partea de jos - are doua picioruse de plastic care intra in doua bucse de cauciuc

3. capacul de pe motor

4. siliconul in ecess pe bord care se prelinge intre bord si parbirz si la venirea frigului incepe sa scartaie si sa pacane de la vibratii sau chiar de la caldura - solutie cand incepe sa faca apasati cu mana carcasa bordului si verificati daca mai face sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut mai multe zgomote enervante in bord si mai am inca, majoritatea sunt cauzate de frecari ale plasticelor, daca gasesti de unde iti vine sunetul se poate monta o bucata de cauciuc subtire intre plastice ca acestea sa nu se mai atinga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut!

Am si eu un zgomot undeva sub volan. De obicei apare pe la 120-130 la ora. Este cel mai enervant. Stiti de la ce poate fi? Se poate rezolva?

Alte zgomote:

- maner usa sofer

- geam usa sofer

- torpedo

- centura sofer

- un metal in spate pe partea stanga (n-am descoperit ce e)

Am Passat B5, 1.9 TDI, 116 CP, 2000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine am descoperit o chestie...care tot asa duce la un zgomot (greieras) in partea dreapta.....e vorba de cele 2 urechi care tin usa torpedoului....zangane ele acolo in locasul lor....se lovesc de carcasa usii. Dar asta cand si cand....mai degraba cand e mai frig afara si toate plasticaraiele is reci in masina. Deobicei cand auzeam ca zangane urechile alea ma intindeam si deschideam de cate ori torpedoul...sa isi faca urechile alea cursa si pe urma nu mai faceau galagie.

Tare mi sa nu imi ramana blocate una dintre ele ca am mai auzit pe la unii ca nu mai culisau ambele deodata ca se rupsese ceva in usa torpedoului....de la sistemul ala care le treage concomitent pe amandoua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sea. Am si eu greieri, si sa vezi..........parbrizul schimbat de curind, este dezlipit pe partea soferului.... ;) . Acu pina nu pun parbrizu cum trebuie nu stiu sigur. Meserie baietii astia.Au rupt si plasticu de sub stergatori, si nici nu au montat bine parbrizu....parca lucra la dezmembrari. :P .

Dani ab

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descoperit sursa zgomotului din partea dreapta a bordului.

Totul incepe odata cu inlocuirea parbrizului cu unul ne-original.

Zgomotul provine din frecarea intre noul parbriz si coltul ornamentului care acopera stalpul din dreapta fata (ele venind in contact), in partea de jos, unde se termina bordul inspre parbriz, in coltul lui din drt. . Probabil din cauza parbrizului, care nu mai are curbura corecta in acel loc sau din cauza montajului defectuos al noului parbriz.

Eu am pus intre parbriz si ornament pitin banda izolatoare din aceea din material si zgomotul a disparut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salut Radduu,

pe unde ai data exact cu spary-ul?

lubrit all?

Merci mult

bogdan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut

am o problema cu bordu pana la 1000 rot/min in partea dreapta se aude un scartait de la bord

stie cineva ce poate fi?????

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

omule,nu te supara, s a bagat vreunu din noi la tine in masina,sa vada ce poate fi?

pana in 1000 rpm orice chestie pe care o ai in topredo poate sa faca zgomot!ai scos totul de pe acolo?ai incercat sa demontezi selectiv cate ceva?

sa scoti tot ce inseamna cd uri,etc din buzunarele usilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bordul passatului se cam slabeste in timp, nu prea ai ce sa ii faci decat sa desfacu torpedoul si sa vezi eventual ce suna acolo, ai grija daca te apuci de desfacut ca sa nu rupi vreo prindere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am demontat torpedoul am verificat toate piulitele si motorasele atit cit am avut spatiu am remontat totul dar rezultatul e acelasi

mentionez ca am schimbat parbrizul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E din cauza parbrizului. Probabil e ceva cop

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mai avut un Passat din 2002, imi scartia bordul.undeva in dreapta sus.dar zgomotul era greu de localizat. Am demontat bordul( lucru dracului) si are niste cleme exact sub parbriz, clemele le-am imbracat in banda izoler. dupa 2 ani asa am vandut masina. nici o scartiala. desfacerea bordului este destul de complicata prima data dar cu un ajutor o rezolvati. atentie la torpedou ca se rupe foarte usor materialul din jurul suruburilor cu cap de torx!Succes tututor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!