Jump to content

Amortizor Fata - Schema Detaliu


philip.robz
 Share

Postare recomandată

rog pe cei care au poze sau schite in detaliu cu amortizorul fata si montajul corect al acestuia sa faca un gest nobil si sa posteze aici. am schimbat amortizoarele la golful meu din 93 si am vazut ca masina se comporta mai rau ca inainte la denivelari in sensul ca oscileaza de parca n-ar avea deloc amortizoare . ori sunt piesele cumparate defecte ori nu le-am pus eu bine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica si flansele de la amortizoare,sa nu fie rupte,si vezi ca mai sunt 2 bucse mici care tin flansele de amortizor,sa fie stranse bine,sau in ultimul rand poate sa fie si amortizoru defect,mi s-a intamplat mie,din 4 amortizoare noi unu a fost defect,si batea la gropi mici sau denivelari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc. o so iau de la capat cu montajul si sa vad ce iese .dar dupa cum am vazut eu ca se comporta amortizorul cand trag de ax s-ar putea sa fie chiar el de vina si sa nu opuna rezistenta necesara la oscilatii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am o nelamurire cu amortizoare din fata,au un joc de 3 cm s-au cap de bara nu ma pricep,atasez o poza asa trebuie sa fie s-au is uzate,daca stie cineva mersi mult.

post-34834-1238430460_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa reglarea directiei ,la mine sta intr-o parte nu drept!Sper ca nu afecteaza amortizorul ?!Multumesc

post-21874-1238431655_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa are joc cam 3 cm e bine s-au nu

post-34834-1238446422_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ai aratat tu acolo nu este joc , asa sta acea flansa raportata la coroserie ! Pot spune ca este pozitia ei normala .

si eu cand am vazut initial acel spatiu am zis ...wow cata uzura/joc insa asa era pozitia normala .

Daca masina bocane / troncane poate fi si de la flansele amortizorului insa nu din cauza acelui spatiu !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut. Aceeasi problema o am si eu, sta departata flansa de caroserie si nu e distanta egala de jur imprejurul ei, tin sa precizez ca mi-am schimbat cutia si cred ca mecanicu ca sa-si usureze munca probabil cand a umblat la planetare mi-a impins in sus si flansele si sa-u departat de caroserie pt ca din cate stiu eu la mine erau apropiate de coroserie. Intrebarea mea este cum trebuie sa stea flansele apropiate sau departate ( cam poza lui nicolae) si daca trebuie sa oscileze sus sau jos cand apas pe masina, nu de altceva dar sa nu ma iau de mecanic degeaba luni? Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut.Si eu am crezut prima data ca distanta aia nu este buna ,dar defapt asa trebuie sa fie....daca flansa este intr-o parte si nu este alineata cu caroseria trebuie sa-ti schimbi flansha(bucsha aia ,nu stiu cum ii spune exact:D) de dedesupt pt ca e uzata..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut baieti.Aceeasi problema o am si eu la telescopul fata dreapta.Am desfacut astazi si am vazut ca are un joc stanga-dreapta sus la flansa,cel din stanga nu.Acolo are o bucsa care cred ca e varza,acuma nu stiu daca trebuie strans arcul cu vreo presa ceva ptr.schimbarea bucsei,aveti idee?Ma gandesc ca daca desfac piulita de sus arcul impinge in sus si nu mai pot sa il imping inapoi dupa schimbarea bucsei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la amortizoare pe fata trebuie comprimat arcul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!