Jump to content

Probleme plafoniere sau buzzer lumini aprinse


tzucul
 Share

Postare recomandată

Sincer si eu m-am gandit comparand alte poze. Dar asa figureaza si in catalogul de piese. Oricum nu e de dat 32 ron pe cand la orice magazin de piese electronice iei unul normal cu 1,5 ron :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un switch dar nici din SOTE nu-mi dau seama de unde e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci e clar un contact. ma gandesc ca dupa cum arata, poate este varianta"improved" si se monteaza pe masini mai noi,desi la golfV,audi A3 2006 este acelasi switch :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am rezolvat problema :blah_:

si doar pentru informare, mai ales ca toti spuneau ca am modulul confort defect,

am gasit urmatoarele defecte:

- usa sofer switch dezlipit (lipitura rece);

-firele red/blu erau oxidate si rupte la un nod (la intersectia manunchiului care trece pe langa scaun sofer si cel care duce la modulul confort).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut,

Am si eu o mica/mare nelamurire si anume:la masina mea(cea din profil)nu am lumini sub usi,dar cele din plafon se aprind numai cand deschid usile din fata

Cele din spate nu schiteaza absolut nimic,nu se aprinde nimic.Am si acolo swich-uri si sunt stricate,sau nu am deloc avand in vedere ca masina e din '98???

Multumesc anticipat.

Modificat de keyth77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca iluminarea plafonierei nu e legata la usile din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de un B5 din '98 vicius. Poate atunci nu nu se legau si cele din spate. Dar mira-m-as...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Exclus ce ai zis Cosmin, cu inexistenta lor pe spate.

Trebuie sa fie ceva defectiune la switch-urile spate, sau intrerupta legatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Cumnatul meu are passat din '98 variant pe benzina si merge totul cum trebuie, se aprind toate plafonierele (si cele din spate) atunci cand se deschide vreo usa daca toate sunt setate sa se aprinda,mai multe nu stiu dar presupun ca poate fi vorba de o defectiune. Lumini sub usa chiar nu stiu daca are..am mers cu el numai ziua. N-au toate acele lumini sub usa? Intreb asta pt ca am observat ca acele panouri de la usa par la fel la B5 precum si la B5.5. Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar sant la fel, insa la primele B5 nu cred ca e gaurit panoul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Poate sa mi spuna cineva din pozele urmatoare ce face fiecare switch?

Mentionez ca yala este de pe usa stanga spate si cum spuneam intr un post de mai sus,nu mi se aprinde nimic cand deschid usile pe spate

Acum eu vreau sa stiu ce face fiecare switch pt ca daca tot demontez totul pe acolo la ambele usi,vreau sa i pun si lumina sub usa ca la modelele mai noi decat a mea inclusiv lumina la picioare care sa se aprinda pe fiecare parte unde este deschisa usa si nu in toata masina,adica pe plafon sa se aprinda toate dar la picioare si sub usa sa se aprinda doar unde se deschide usa

Aceasta modificare vreau sa o fac si pe fata pt ca nu am lumini sub usi,iar cele de la picoare(doar pe fata momentan)se aprind si in stanga si in dreapta indiferent de ce usa se deschide

Multumesc anticipat.

PS:scuze pt calitatea pozelor dar sunt facute cu telefonul pt a putea sa le incarc direct aici fara sa le mai micsorez :P (cosmin stie ;) )

post-36288-1253865253_thumb.jpg

post-36288-1253865287_thumb.jpg

post-36288-1253865314_thumb.jpg

Modificat de keyth77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switch-ul mare si montat separat cu fire este cel ce indica starea usii (inchis/deschis) si el este de vina la tine.

Cele 2 switch-uri mai mici montate pe placa sant doar limitatoare pentru actuator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles...poi si exista vreo sansa sa fac ce am scris mai sus legat de lumina de sub usi?

Daca leg tot pe acel switch lumina de sub usa nu se aprind toate cand deschid o usa?

Scuze de intrebare,poate pare deplasat,dar ce este actuatorul si ce limiteaza mai exact acele 2 switch uri mici?

Modificat de keyth77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te legi de la fiecare switch in parte, nu se aprinde cand deschizi restul usilor. Modulul confort are 4 intrari pe care primeste semnal de la oricare din cele 4 switch-uri si comanda TOATE plafonierele, mai putin lampile de sub usi, care sant comandate direct de fiecare switch.

Deci iei un plus de undeva, iar masa o iei din iesirea switch-ului.

Actuatorul este motorasul din imagine, care blocheaza sau deblocheaza broasca. Limitatoarele sant necesare pentru a intrerupe alimentarea actuatorului cand ajunge la capat de cursa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru raspunsuri :vaidecapulmeu:

LE:mai am o intrebare si anume:daca am scos mufa din stalp si am facut masa in toate combinatiile posibile intre pinii din mufa,iar plafonierele nu dau nici un semn ca s ar aprinde,inseamna ca vreun fir e intrerupt pe undeva?

Modificat de keyth77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuia decat se umbli la switchul mare care sesizeaza portiera deschisa/inchisa, ala cu un firele rosu/albastru. El trimite comanda in modulul de convenienta care la randul lui aprinde luminile. Becurile le-ai verificat ?...totusi au si ele o durata de viata. Verifici la conectorul din portiera daca vine curent pe firul rosu/negru ce duce la lumina de sub portiera.

post-15891-1253941414_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce dai jos fata de portiera e musai sa dai jos si panoul ca sa ajungi la switch-ul buclucas?Vreau sa ma apuc azi de stricat ceva... :(

Urati-mi succes... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e musai. Chiar o sa ai nevoie de succes... :D :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie nu imi mai bazaie cand las farurile aprinse si deschid usa soferului

Siguranta nu e pt ca le-a verificat cineva pe toate si "e" bune.

Adevarul e ca nu am verificat daca lumina de sub usa se aprinde au ba, si nici nu am cum acum pt ca sunt plecat dar voi verifica.

Ca idee..sa fie switch-ul acela din usa de care se tot vorbeste sau poate sa fie ceva mai simplu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi la doctor si-i spui ca te doare stomacul, dar nu stii sa-i precizezi daca ai mancat de 2 zile ceva sau nu, ce crezi ca-ti va raspunde? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

Vicius,multumesc pentru explicatii,dar cum spuneam si mai sus nu am lumini sub usa,decat in plafon si poate nu am fost destul de explicit asa ca mai spun odata:am scos mufa din stalpul usii si am facut masa pe pinii(2 cate 2)acesteia in toate variantele posibile si nu schiteaza nimic in plafon indiferent ca e in fata sau in spate(cand deshid usile din fata se aprinde tot ce e pe plafon)Acum intrebarea mea este:daca am facut aceasta operatie si nu se aprinde nimic e posibil ca unul sau mai multe fire din stalp pana in fata sa fie intrerupte?

Multumesc inca odata pt raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca ai facut aceasta operatie posibil sa fi stricat si altceva in modulul de confort. Nu asa se fac incercarile. In usa mai e un calculator in care intra comanda de la switch, acel calc tine si de geamurile electrice.

Si daca tot ai desfacut broasca uneste firele albastru si cel rosu si vezi daca se aprinde plafoniera. Bineinteles cu mufa de la cablu bagata in broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!