Jump to content

Radio Cd Symphony


Jacku
 Share

Postare recomandată

AM luat de la un prieten de pe o fabia un radio cd skoda symphony, care se pare ca nu mai functioneaza. Pe radio se aude doar un fasait, cand dau pe cd, scrie cd error...si doar atat. A mai patit ceva de genul asta cineva? se paote repara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut in manual ca se poate face diagnoza pe el...ma ajuta cineva de prin buc sa ii dam de cap?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am SYMPHONY CD dar este codat. Dupa fiecare intrerupere a curentului(detasarea bornelor) trebuie introdus codul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

dap si al mine se pare ca acum aceasi problema

nu mai da cd afara se aude doar un fasait foarte fin

peste vreo 2 zile ma duc cu el sa vad ce are

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu am mai postat atunci, dar din ce imi aduc aminte si la mine isi revenise pur si simplu asa. Nu mai stiu cum si d c, pur si simplu. O fi ceva ciudat cu ele :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Buna seara.

 

Nu mai functioneaza functia Gala la Symphony-a mea. Pana nu demult crestea volumul cand acceleram si invers, scadea volumul atunci cand incetineam. 

 

Pe bord nu apare niciun martor aprins. 

 

E setat pe 9 functia Gala (adica variatie maxima a volumului in raport cu viteza).

Ce poate fi ?

 

Mersi.

 

Later edit:

se poate da reset la setarile personalizate, sa revina la cele din fabrica? Poate isi "revine".

 

Mersi.

Modificat de sigisius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde este amplasat senzorul de viteza (care da impulsuri la Symphony)? Ce cod OEM are?

 

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic, daca sensorul are o problema (defect) ar trebui sa mi se aprinda in bord martorul "check engine", nu? Sau nu neaparat?

 

Sa suspectez mai degraba o problema la unitatea radio decat la senzor?

 

Mersi.

Modificat de sigisius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sau vitezometrul nefunctional.

Daca vitezometrul este functional, eroare nu ai inregistrata pe acest senzor, da, asa cum ai intuit, problema la unitatea radio.

Uite, sa ai idee cum arata...ai si codul scris pe el:

2pr7142.jpg

 

 

Sent from my SAMSUNG-SGH-I337 using Tapatalk

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vitezometrul merge si nu am niciun martor aprins in bord.

Dar ce sa fii patit radioul? Exista anumite setari (cu exceptia setarii "Gala function Off") ale radioului care dezactiveaza functia Gala? Cat timp sa tin scoasa alimentarea radioului pentru ca sa revina la setarile implicite (de fabrica)?

 

Mersi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Carmina insa manualul l-am citit si, din pacate, nu am regasit sa se pomeneasca in el despre anularea functiei Gala daca se activeaza o anume setare din meniu. Tot din pacate nu scrie in manual cum se poate reseta acest radio-CD, adica revenire la setarile implicite (de fabrica)... de aceea ma gandeam la o modalitate totusi de resetare si mi-a venit in minte intreruperea alimentarii pentru un anumit timp.

 

Ar fi o sansa sa se depisteze natura problemei daca as duce masina la un atelier si sa faca o diagnoza masinii?

 

Multumesc. 

Modificat de sigisius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ca la diagnoza ar trebui sa apara ceva

 

am citit ca vitezometru poate sa functioneze si cu senzorul de pe cutie defect, el afisand viteza de pe ABS, daca spun o prostie e in necunostinta de cauza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!