Jump to content

Stergatoarele: Scartaie Pe Parbriz


Wizard84
 Share

Postare recomandată

Salut, ca tot au inceput ploile am zis sa fac o treaba buna... mi-am luat stergatoare, ca cele de erau pe masina(bosch) scartaiau. Problema este ca dupa ce le-am schimbat, am dat de aceeasi problema SCARTAIE!! m-au inebunit. Am crezut ca sunt de proasta calitate ca doar am dat vreo 20ron pe 2buc, si mi-am luat altele(ca cele din imaginea alaturata) cele mai bune, recomandate de ala de la piese auto, le-am montat si aceeasi problema.. scartaie si lasa dungi pe geam.

Ce sa fac, ca daca iau altele dau de aceeasi problema cu siguranta. Este oare de la bratul de fier, s-o fii stricat arcul ala?de mentionat ca scartaie doar cel de la sofer, ala din dreapta e ok si cu lamele inversate.

Vreo solutie, ca nu vreau sa schimb bratul ca stiu ca ma costa mult cineva mi-a zis de vreo 150ron :)

post-14665-1194903630_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un set de BOSCH AEROTWIN RETROFIT anu trecut in decembrie era 90 ron . La mine am luat ca pentru A4 ( 21 inch +21 inch) . La golf 4 dimensiunile sunt de 19 inch + 21 inch . La tine nu stiu exact.

E posibil sa se fi slabit arcul de la brat. incearca cu alt brat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil sa nu mai "calce" in pozitia normala pe parbriz. Verifica sa nu aibe joc bratul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasi problema o am si eu cu stergatoarele. Si tot unele ieftine am luat si eu, dar am vazut intru-un magazin stergatoare bune pentru golf cam la 140 Ron (VALEO). Am auzit de la mai multi prieteni ca ar fi foarte bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu prea poti sa faci mare lucru. Eu m-am chinuit mai mult si am schimbat mai multe tipuri de stergatoare. Am obtinut ceva cand am mai indoit bratele stergatoarele.

Astea scartaie cand apasa prea tare sau cand apasa prea putin. Daca vrei sa-ti faci de lucru indoaie usor bratele respective pana cand nu mai scartaie. Dar eu personal nu pre recomand sa umbli prea mult pe la ele ca sa nu ramai cu ele in mana. Vezi sa nu le folosesti daca parbrizul nu e ud si baga solutie de spalare a parbrizului de calitate. Solutia respectiva actioneaza si ca un lubrifiant deoarece are glicerina.

O solutie de iarna are de regula mai multa glicerina deci foloseste tot anul solutie de iarna (de exemplu ELF, de la Metro) pe care o inmultesti cu mai multa apa pentru vara. Dezavantajul solutiei de iarna: nu curata insectele asa de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc metoda "indoitul bratului", ca lamele de cauciuc sunt bune, le-am verificat pe stergatorul din dreapta care merge.

Daca a mai indoit cineva vreun brat de stergator si are vreun sfat sa ma anunte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc stergatoare marca LAMPA, made in italy.le-am luat din carrefour si de 1 an sterg super bine si nu scartaie . cre ca am dat in jur de 800 de mii de lei pe ele.

stii cum e - dai un ban da stai in fata.

brgds,

edi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sfat sa indoi un brat .... insa eu te mai sfatuies ceva

desfa acel plastic de la marginea parbrizului si acolo o sa gasesti motorasul care actioneaza stergatoarele si tijele aferente

asa imi scartaia si mie intr-un timp, am zis ca este de la stergator , l-am tot indoit in 100 de pozitii si facea ba mai tare , ba mai incet , ba deloc ....

dupa ce ai desfacut plasticul cu o siringa sau direct din sticla ( au am tornat direct din sticla pentru ca ma umplusera de draci si nu am avut rabdare , imi venea sa le rup de tot ) unge cu ulei de motor sau cu orice mai lichid toate incheieturile acelor tije si ai sa vezi ca este posibil sa nu mai faca

la mine daca ridicam sterg. nu mai facea , daia m-a pacalit si am crezut ca este de la lamena , intr-un timp facea numai intre 40-50 km/h , depinde cum apasa vantul acel brat si problema era tot pe stanga .

Bafta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dany, pentru o ureche fina zgomotul de cauciuc frecat pe parbriz este unic!

La motoras sau la brat scarataie altfel, metal pe metal amestecat cu un harait specific.

Incheieturile de la tije nu se ung cu ulei sau cu WD40 decat temorar. Desfaceti cu o cheie si puneti unsoare consistenta cat cuprinde. Asta daca nu vreti sa ungeti o data pe luna locul respectiv...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu aveam aceeasi problema,pana cand le-am zis baietilor de la spalatorie unde spal masina constant,sa nu mai foloseasca ceara pulverizata dupa spalare

:hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu aveam aceeasi problema,pana cand le-am zis baietilor de la spalatorie unde spal masina constant,sa nu mai foloseasca ceara pulverizata dupa spalare

:hainoroc:

nu e de la asta, ca sunt lame luate recent, nici nu am ajuns la spalatorie cu ele. Azi am incercat sa indoi bratul, dar inca nu am nici un rezultat bun. Acum astept sa plec de la serviciu, sa ung tijele cu ulei sau vaselina. Daca nici asa nu vrea, o sa mai incerc cu indoitul poate o nimeresc... mi-e frica sa nu ajung sa cumpar un brat nou si sa am aceeasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,acele zgomote percepute ca si scartaituri sunt de fapt vibratii.Atentie la jocurile dintre lamela si brat.Toate legaturile(si ma refer la brat cu caroserie si stergatorul-lamela cu bratul )sa nu aibe joc.Sa se imbine perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Vreo solutie, ca nu vreau sa schimb bratul ca stiu ca ma costa mult cineva mi-a zis de vreo 150ron :))

Te pot ajuta eu cu respectivele bratele muuult mai ieftin!

0722 321 302

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasi problema o am si eu cu stergatoarele. Si tot unele ieftine am luat si eu, dar am vazut intru-un magazin stergatoare bune pentru golf cam la 140 Ron (VALEO). Am auzit de la mai multi prieteni ca ar fi foarte bune.

Hm - eu am luat Valeo cu 50 ron parca ...

super stergatoare - nu scartaie si sterg super ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

A mers cu indoitul bratelor, intradevar m-am chinuit putin pana am gasit pozitia perfecta, unde nu scartaie si sterg bine, dar important este ca se poate. Succes si celorlalti care au probleme similare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema rezolvata, inca un client multumit ;)

Oricum, solutia am folosit-o cu succes dar impune niste riscuri: trebuie sa cauti mult pana gasesti pozitia corecta si, daca tragi prea tare de bratul respeciv, risti sa arate aiurea. De rupt nu prea cred ca se pune problema.

Legat de topic, din experienta proprie (ma refer exclusiv la sistemul cu lame clasice, pe brat metalic!):

- lamele se schimba des (cel putin o data pe an) chiar daca nu sunt uzate vizibil. Cauciucul ala imbatraneste si isi pierde caracteristicile repede

- daca aveti perbrizul inghetat nu incercati sa utilizati stergatoarele. Fortati motorasul si se deterioreaza lamele. Razuiti putin parbrizul si incercati sa le desprindeti cu mana de pe parbriz.

- ungeti periodic articulatiile cu unsoare consistenta. WD40 este o solutie de urgenta nu normala.

- la viteze mari oricum vibreaza daca nu este apa multa pe parbriz. Curentul de aer le ridica de pe parbriz (chiar si pe cele cu spoiler)

- faceti-va obiceiul sa stergeti parbrizul daca masina a stat mult cu ceva umed. Sunt niste servetele umede pt. sters in bucatarie (nu cele de maini, ca-s prea mici) la supermarketuri care sunt foarte bune. Abia dup-aia utilizati stergatoarele. In timp se matuieste si incepe sa arate ca naiba

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat lamele de stergator original VW cu 22 lei bucata, sunt grafitate si sterg foarte bine. Eu sunt multumit de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

super bune VALEO si ieftine, 39ron setul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!