Jump to content

Demontare Faruri Passat B5/B5.5


adrg
 Share

Postare recomandată

Laurentiu Utiu

Claudiu 21 sub far nu este nici un surub care sa-l tina.Practic farul e prins in 4 suruburi (2 deasupra si 2 in spatele lui).Ti-am atasat o imagine cu zona unde e surubul care ar trebui sa tina partea de jos.Daca lipseste de acolo surubul inseamna ca aia e buba.Daca nu atunci incearca sa-l misti,poate e slabit sau poate e stricat filetul.Zona care te intereseaza e marcata cu verde si e in patratul rosu de la filtrul de aer(scuze dar alta imagine nu am) si un text deasupra lui,acolo ar trebui sa fie surubul.Uita-te vertical in jos si o sa-l vezi.Sper sa te ajute.Multa bafta

post-55955-1271001407_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    10

  • Laurentiu Utiu

    7

  • adrg

    6

  • C o s m i n

    4

Am gasit topicul de mai jos ...se pare ca pana asta i-mi trebuie...am incercat cu o surubelnita bagata acolo...sa vada daca da rezultate....nu s-a mai miscat.....o sa cumpar pana asta si daca tot sunt probleme...tot trebuie sa meg la service pentru placutele de frana...

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=9361&st=60

Multumesc oricum,

Claudiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna ziua. Am si eu o mare rugaminte daca ma puteti ajuta si pe mine cu un manual ceva pentru instalarea unor faruri tip angel eyes. Am tot cautat peste tot un ghid dar nimeni nu arata decat instalarea farurilor nu si partea cu instalarea cablurilor... Ma intereseaza in mod special cum se trag firele la far. Se pare ca acest kit angel eyes are si un releu (nu stiu la ce foloseste) care se trage direct de la bornele bateriei si de aceea sunt in dilema. Are cineva vreun ghid ceva de instalare? Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Merge pe mufele existente, in teorie. Alimentarea suplimentara, nu te afecteaza. Eventual pune un link, sa vedem despre ce vb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FanBarcelona

sal, intervin si eu pe aici cu o curiozitate. merge la pasat b5 sa pun faruri de b5.5 ???

cineva mia zis ca ar merge insa treb skimbata capota si aripile parca..avea dreptate sau ma pacalit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Te-a pacalit..... trebuie schimbat :

- capota

- aripile

- tragher

- bara metal plus bara plastic

- suport bara fata - cel dintre faruri

- suporti bara - de pe aripi

- masca plus grile bara

- faruri plus mufele lor

- modificate contraaripile sau date alte gauri la aripi, ca altfel iti intra aripile sub capota - in partea dinspre faruri

- modificat pozitie senzor presiune AC (ala il cotesti cu mana)

... asta imi aduc aminte acum....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Ballack; Eu am schimbat farurile la mine la masina (Passat B5) cu unele ,,Sonar'' Nu am demontat nimic altceva decat farurile. Farurile noi au venit cu mufe ce se potrivesc perfect la mufele originale,dar au in plus cablurile de la angel eyes si doua ldeduri aflate sub far si fara motorase, ca se potrivesc motorasele originale. Nu a trebuit sa folosesc nici un releu. Am legat angel eyes-ul si ledurile la mufa care vine la becul de pozitie dupa care le-am verificat. Motorasele pentru ridicarea farurilor nu le-am montat ca nu am vrut iar reglajul la-am facut manual cu o surbelnita scurta ca sa incapa in spatele farului.Am pus masina cu fata la un perete,am aprins farurile si am reglat inaltimea la care trebuie sa bata. Ca reper am folosit spatele unei masini astfel incat lumina de la faruri sa nu bata in oglinda retrovizoare si din fata sa nu bata mai sus decat capota masinii. Pot sa zic ca nu am primit nici un fel de reclamatii in privinta farurilor.

post-36784-0-52139700-1337493966_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de spre acest model (sper sa nu fie reclama):

http://www.racelook-...ck::203494.html

Nu cred ca va intra pe site decat daca se ia link-ul si se copiaza in bara.

Sa inteleg ca nu ar fi nevoie de acel releu neaparat? Si pentru pozitie trebuie tras un fir de la mufa de pe masina?

Dl toni dvs ati avut si acel releu de care spun eu si cablurile care trebuiau trase de la bornele bateriei?

Modificat de Ballack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul de far prezentat mai sus pare identic cu ce am eu pe masina. Diferenta dintre farul nou si cel original este ca cel nou are o mufa cu cabluri pentru faza scurta, faza lunga si pozitii in care intra mufa din bord si alta mufa cu cabluri pentru semnalizare. La farurile originale mufa din bord intra direct in ele. Releu nu au avut si consider ca nici nu este nevoie deoarece releele se pun cand ai un consumator mare ceea ce nu este cazul la angel eyes. Nu am tras nici un fir suplimentar din bord sau baterie. Am pus farurile acum aproape patru ani si nu am avut probleme cu ele. Am schimbat doar becurile de pozitie cu leduri albe. In realitate arata mult mai bine decat in poza din postul anterior. Ambele becuri faza scurta si faza lunga sunt H1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar am mufa aceea care este ca si farurile originale iar in far mai este u mufa cu 2 papucei cu 2 fire care banuiesc ca sunt de la semnalizare desi nu sunt sigur. intrebarea ar fi unde vor veni bagate acele 2 fire daca pe mufa acea rotunda raman cablurile ca la farul original? sau e posibil sa fie de la pozitie pentru ca semnalizarile sunt separate de far...

Modificat de Ballack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa mica cu doua fire din marginea farului este de la semnalizare si se cupleaza perfect cu mufa pentru semnalizare care vine di bord. Din bord vin trei mufe una pentru faze si pozitie una pentru motorase faruri (dreptunghilara)si una mica pentru semnalizare. Mufa din far care este cu papuci pe mijloc este de la pozitii de ea legi angel eyes-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Sunt nou pe vwforum si nu ma pricep prea bine..:D

 Am vrut sa imi pun si eu leduri in far cum a facut Laurenti Utiu...Laurentiu poti sa imi spui cam cat rezista ledurile cam cat timp...si daca se ard poti sa le schimbi?:D multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Laurentiu Utiu

Nu prea iti recomand "operatiunea" asta sa bagi banda de leduri in far. Cel putin nu tipul asta de banda. Caci se ard repede pe cate 3 becuri. Adica 3 leduri lumineaza, 3 nu....si tot asa. Pe mine m-au tinut vreo 6 luni. Dar daca vrei sa le schimbi (dupa ce s-au ars) trebuie sa desfaci iar farul. Sa dai din nou jos sticla de la far ceea ce e destul de migalos. Eu in locul tau nu mi-as bate capul. Bineinteles, daca gasesti ceva banda de asta de calitate buna sa nu se arda repede atunci poti incerca. Eu am cautat dar nu am gasit nimic....Uite aici vreo 2 poze....

post-55955-0-48287400-1375265470_thumb.j

post-55955-0-38041800-1375265482_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea iti recomand "operatiunea" asta sa bagi banda de leduri in far. Cel putin nu tipul asta de banda. Caci se ard repede pe cate 3 becuri. Adica 3 leduri lumineaza, 3 nu....si tot asa. Pe mine m-au tinut vreo 6 luni. Dar daca vrei sa le schimbi (dupa ce s-au ars) trebuie sa desfaci iar farul. Sa dai din nou jos sticla de la far ceea ce e destul de migalos. Eu in locul tau nu mi-as bate capul. Bineinteles, daca gasesti ceva banda de asta de calitate buna sa nu se arda repede atunci poti incerca. Eu am cautat dar nu am gasit nimic....Uite aici vreo 2 poze....

 

Multumesc pentru sfat si pentru poze.. :D io am farurile matuite si am un far care are rupta o cleama ,dar sticla ii buna,si m-am gandit sa schim sticla(plasticu)cu cel matuit si sa pun si leduri.. :D am sa caut  sa vad daca gasesc ceva bun..

Modificat de Dracusoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu..pot sa pun sticla de faruri daylights pe faruri sotck?doar sticla si cuprinde, si ledurile?:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

Sincer nu stiu. Incearca. Dar daca faci treaba asta atunci etanseaza bine sticla de carcasa deoarece daca nu e etansa atunci farurile se vor aburi.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

S-a mai discutat.

Fizic se potrivesc dar pe instalatie fara xenon oem, trebuie adaptate si motorasele de ridicare.

Nu e chiar asa simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau facut retrofitul complet, cu tot cu autoleveling. Am facut retrofitul asta saptamana trecuta.... o sacosa de cabluri, intra pe toata masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci....intr-un cuvant, las-o asa ca nu are rost :d

Mersi de raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti,imi cer scuze daka scriu gresit in topic,dar am o problema care nu stiu cum sa o rezolv,am vrut sa schimb becurie de pozitie pe fata(au o pozitie mai nasoala) am scos becul de pozitie far stanga si am vrut sa il introduc pe cel nou si cand am incercat sa imping becul in locasul lui surprizaa,s-a deplasat oglida farului si acum nu mai bate bine deloc faza scurta bate 5 metrii,se poate face cew sa o pun inapoi cum era ce ar trebuie sa fac???sa demontez farul?e rupta de pe suportul de prinde??astept un raspuns daka mai e cinew pe aici pe forum va multumesc anticipat.bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai suntem destui aici pe forum, dar sa vezi ce sanctiune primesti DAKA mai folosesti limbajul asta de mirc!

 

Trebuie demontat farul de pe masina si vazut daca ai rupt ceva prin el sau doar a iesit vreo articulatie.

Si alta data du-te la electrician cand ai becuri de schimbat!

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, cumva a gasit cineva sticla de far la vanzare? Eu am pe farul din dr o crapatura care am reusit sa o izolez cu picatura ca sa nu mai intre apa in far si as dori sa schimb sticla cu totul. P.S. mentionez ca am xenon oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru passat, nu se gaseste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Pana la urma, pentru scoaterea unui far (dreapta) de la Passat 5.5 este nevoie sa se scoata spoilerul sau nu ?

Iar grilajul fata trebuie scos de tot sau doar slabit ? Stiu ca am patimit f mult pana am pus la loc mecanismul cu parghia de deschis capota.

Inteleg ca farul e prins in 4 suruburi: 2 sus, inca unul la care am acces pe langa iltrul de aer, tot pe sus, iar al 4-lea pe unde este, cum se poate ajunge la el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!