Jump to content

Praf Alb Pe Capacul Protector De La Far


TreiD
 Share

Postare recomandată

salut!!

am cautat un topic asemanator dar nu am gasit nimic....

in ce consta problema: la farul din partea dreapta am gasit un praf alb in interiorul capacului ala care protejeaza interiorul farului de apa...ala de cauciuc. acelasi praf s-a depus si pe sticla farului pe interior, si am crezut ca abureste farul...

de la ce provine acel praf? si cum as putea sa curat sticla aia de far pe interior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate o fi ars candva si au dat cu stingatorul!! :offtopic: NU cred ca este ideea care o asteptai :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cumva o fi pasta din aia de lustruit? Cred ca la tine se poate da jos, cauta pe forum ca imi aduc aminte ca am dat cu ochii de un astfel de topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci praful ala nu era acolo, si nici nu stiu sa fi avut pasta de lustruit

de ce nu apare si la celalalt far daca e pasta de aia..?

sa fie ceva de la instalatia electrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti super curios ce este praful ala si esti dispus sa mi-l trimiti,te rezolv, il pun intr-un spectrometru. Ai doua variante, sau iti spun dupa Anul Nou si mi-l trimiti pe adresa din Romania, sau mi-l trimiti in UK, insa exista riscul sa creada MI5 ca e Anthrax si sa ma aresteze si pe mine si pe tine :blink: .

Mai in gluma mai in serios, praful alb ii sperie pe imperialistii astia, asa ca trebuie sa fii atent.

Pe bune acuma, daca-mi trimiti doar o foaie manjita cu el mai subtil, ma descurc. Am nevoie de o cantitate atat de mica cat sa o pun sub microscop, deci ce poti vedea cu ochiul liber eu voi putea "vedea" lejer cu microscopul.

Ma gandesc daca nu ar mai putea fi un rezultat al fotodegradarii cauzate de radiatia ultravioleta. Ce becuri ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de care becuri am chiar nu stiu :blink:

ce am observat este ca cantitatea e cu atat mai mare cu cat folosesc mai mult becurile....deci creste in cantitate.....daca e degradare de aia e vorba de becuri proaste? sau de la c ar fi?

p.s. daca reusesc in weekend sa-ti trimit o mostra ne auzim (serios vorbind...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai, cum nu stii ce becuri ai? Pai pune mana si scoate-ti becul din far si uita-te la el. Poate fi important datorita spectrului pe care il are lumina pe care o produce. Deci sunt doua optiuni acolo daca zici ca e oarecum proportional cu timpul cat functioneaza: sau caldura sau lungimea de unda degradeaza plasticul din far. In mod sigur provine de la plasticul/vopseaua din far. La urma urmei nu conteaza care e cauza, efectul e cel pe care l-ai remarcat.

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci trebuie sa schimb becurile...?

sau farul cu totul?

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farul este original sau turcesc?

Eu cunosc pe cineva care si-a lovit partea dreapta si a pus un far ....turcesc.Dupa catva timp,surpriza, praf alb exact ca la tine,dar nu stie de la ce.

Eu zic ca e de la neoriginal :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in weekend am sa vad poate schimb becurile....si urmaresc daca mai apare praful

nu stiu cum sa curat praful depus pe sticla de la far pe interior....

oricum mersi mult de sfaturi!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm..eu zic sa arunci masina..ca nu mai e buna..:P defapt..mai bine trece-o pe numele meu :P

Cel mai bine ar fi sa dai faru jos..si sa scoti toate circuitele si tot..si apoi sa-l speli :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbi sau/sau :icon_thumright:

farurile/becurile....

Depinde, ce e mai ieftin:D .

Sunt sigur ca poti gasi becuri care nu fotodegradeaza asa de puternic farul in interior.... Mergi mult cu ele aprinse ziua?

Insa niste faruri bune ar trebui sa se comporte mai bine, in mod cert.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poate fi decat de la materialul din far. Mai exact acel material din care e facuta oglinda, e de fapt alba de felul ei si sub efectul caldurii, in timp se sfarama. Eu am desfacut un far dinasta si oglinda devenea forte sfaramiciasa. Cel mai indicat ar fi sa schimbi farul respectiv. Are materialul oglinzii imbatranit, si nu mai ai ce-i face.

PS: nu cumva ai becuri mai mari de 55/60 de watt? Pentru ca daca da, schimba-le urgent. Farul abia rezista la caldura data de un bec standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!