Jump to content

Roata


johnjohn
 Share

Postare recomandată

Salut, s-a intamplat ceva ciudat.Am schimbat bascula si arcul de pe partea stanga si dupa ce am montat roata am observat ca se inclinase (cu partea de sus inafara).Arcurile le-am schimbat pe amandoua, deci nu ar fi preblema de la ele.Am observat ca si masina este mai lasata intr-o parte.Ce sa se fi intamplat???

Modificat de johnjohn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa astfel de operatii,trebuie sa faci neaparat si geometria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geometria...unghiul de cadere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ridici masina pe capre (partea fata), poti sa o rezolvi si tu din suruburile care fixeaza corpul arc+amortizor de fuzeta.

Unul e cilindric altul oval; slabesti ambele suruburi iar reglajul se face din cel oval.

Dupa ce le "verticalizezi" poti merge linistit pina la un atelier specializat fara emotii ca ramii cu anvelopele mincate pe muchie.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mie problema e 'inversa' , rotile de pe fata au inceput sa stea inclinate cu partile de sus catre masina.

Nu am niciun fel de jocuri in mecanica, rulmenti ,bucse , pivoti si amortizoare absolut noi.

s-a lasat sasiul cumva? cum pot corecta? ii da un aspect de masina terminata . cu o bara filetata intre oalele de arc pot rexolva sau deschiolez sasiul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

:angry: Am incercat sa indrept roata din suruburile acelea dar nu am rezolvat nimik.Acum am observat ca roata stanga este mai iesita decat cea dreapta.Bascula am montat-o destul de greu.Fortat.Sa fie cumva problema de la suportul de la bascula?Sa fie deplasat?Am observat ca si capatul de bara de pe dreapta este putin stramb.poate este cineva care poate sa ma lamureasca in problema asta.as vrea sa stiu inainte sa ma duc sa fac geometria, sa nu ma rupa aia la bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine te duci sa iti faca o constatare cei de la geometrie,adica sa iti spuna ce probleme ai.Pt asta in Bucuresti nu iti nimeni mai mult de 15 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Delta pe expozitiei, verificare 25 ron si reglat unghiuri 60 ron. La autosoft, doar constatare 20 ron. Preturile le stiu de saptamana trecuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar eu sunt din Zimnicea.Aici nu este decat un service care face geometria.O sa o duc zilele astea.Sper sa nu imi face cine stie ce lista cu piese :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!