Jump to content

Norma poluare


danyrazvan
 Share

Postare recomandată

:icon_thumright: Nu cred ca va fi o taxa anuala sau inclusa in impozit in functie de poluare cum se speculeaza. Ganditi-va la daciile 1xxx care sunt non euro si sunt peste jumatate de milion ca numar (cel putin asa am auzit la stiri) si la faptul ca proprietarii lor (mai subtiri la punga) nu vor putea plati niciodata impozitul.

Cred ca prima taxa de inmatriculare a fost cea mai corecta si cred ca se va reveni la ceva asemanator. Cu parere de rau pentru colegii de forum care nu au apucat sa inmatriculeze masinile, dar eu mai bine as pierde 6-700 euro in plus pe taxa triplata decat sa risc sa nu o mai pot inmatricula. Guvernantii incearca sa stranga cat mai multi bani din taxe, chiar credeti ca se va micsora actuala taxa?

scuze de offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cosmin_golf

    23

  • GTI_85

    21

  • MrPigos

    17

  • akileon

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare

Ieri mi-am facut RAR-ul la Golf-ul meu (motor 1.8 ABS , 90 CP , din 1992) si mi-a iesit EURO 2. Am si eu o intrebare. Am fost cu ea la un service si cand s-a uitat sub ea mi-a zis ca nu am sonda lambda. Se poate sa nu am ? Si daca nu am de ce a iesit EURO 2 ? Va multumesc si scuze pentru offtopic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Ieri mi-am facut RAR-ul la Golf-ul meu (motor 1.8 ABS , 90 CP , din 1992) si mi-a iesit EURO 2. Am si eu o intrebare. Am fost cu ea la un service si cand s-a uitat sub ea mi-a zis ca nu am sonda lambda. Se poate sa nu am ? Si daca nu am de ce a iesit EURO 2 ? Va multumesc si scuze pentru offtopic

ai sonda ....incearca alt service :rolleyes: nu am auzit masina euro2 fara sonda si catalizator....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cei de la rar nu ma mira nimik , am auzit cazuri in care desi avea sonda lambda si catalizator a iesit non-euro , si cazuri de masini care fara astea au iesit euro 2 , la rar orice e posibil , zi merci ca a iesit euro 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la mine nu s-a uitat nimeni sub ea sa vada sonda lambda sau catalizatorul si a iesit euro 2 probabil dupa codul motorului si seria de sasiu. Am un coleg insa mai nefericit care desi are sonda si catalizator la un opel astra din 94 i-a iesit la rar euro 1. Cred ca depinde de producator cum isi declara masinile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un golf 3 an 1992 serie motor ABE, ce EURO ar putea sa iasa la RAR?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cei de la rar nu ma mira nimik , am auzit cazuri in care desi avea sonda lambda si catalizator a iesit non-euro , si cazuri de masini care fara astea au iesit euro 2 , la rar orice e posibil , zi merci ca a iesit euro 2

nu mai faceti afirmatii aiurea,va rog...cand am inmatriculat masina am discutat si rasdiscutat acest subiect cu multi oameni,inclusiv din categoria celor ce fac doar comert cu masini...si din cele luate de pe net...daca are catalizator si sonda e minim euro 1!!!!

mai cititi forumul asta din cand in cand..... :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa imi iese euro 2, peste 2 zile ma duc la RAR :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod normal iese euro 2

cosmin golf daca eu iti arat masina din 94 cu sonda si catalizator trecuta in acte non euro imi faci cadou golful tau? daca nu stiam un caz sigur , nu din auzite e vorba de un amic , nu comentam aiurea , daca o sa citesti topicul asta cap coada o sa vezi ca mai sunt cazuri de masini care au iesit non-euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un golf3 1,8 ABS din 93, intrat in tara in 98 deci inainte de taxe, ect. Cind am platit prima data rovineta mi se spune ca este non euro si platesc cit zice. Intreb este non euro, s-au la vremea respectiva nu se verifica la RAR ca si acum, cum aflu. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 93 putea fi in cel mai rau caz Euro1, dar iata ca in lista avem ABS, Euro 2. Doar in cazul in care au fost demontate catalizatorul cu sonda Lambda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu tot ABS din 93 e si a iesit euro 2.Incearca sa mergi la un service unde are si aparatul pt calculat noxele.Ii dai un ciubuc lu ala si gata.

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In concluzie: toate motorizarile de la golf3/vento sunt Euro 2. Pe toate s-au pus catalizator si sonda lambda. Orice motor cu injectie monopunct sau multipunct are obligatoriu sonda lambda. Daca nu vi s-a trecut euro 2, e vina celor de la rar si trebuie, eventual, sa va duceti din nou la ei. Acest topic nu mai are rost si mai ales ca nu se aduce nimic nou decat inca vreo cateva pagini cu "si eu am euro 2".

Topic inchis!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!