Jump to content

Oglinzile Laterale Se Regleaza... Aiurea ?


inhum4n
 Share

Postare recomandată

Faza asta e si la masina mea...cum s-a explicat L= L+R si R=R....insa am descoperit ca aceste reglari apar atunci cand se tine acel buton de reglare incontinuu....si aici ma refer pentru pozitia L. Daca tin mai mult butonul, atunci se regleaza ambele oglinzi ceea ce este normal, dupa cum au spus si altii. Am descoperit ca pentru a regla strict oglinda stanga, in pozitia L, nu tin apasat incontinuu butonul spre partea in care doresc sa si reglez oglinda ci apas sacadat (mai multe apasari succesive). In acest fel oglinda dreapta sta pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie inlocuit nimic, asa e normal sa functioneze.

L=L+R

R=R

dar de ce inainte functionau independent,R reglam dreapta,iar L stanga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai bagat tu de seama acest mic detaliu, si inainte tot asa mergea, fara niciun dubiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti se parea ca functionau individual. Tu cu ochii nu poti sa fi atent la ambele oglinzi deodata numai la una. Deci cand o reglai pe cea din stanga tu nu te puteai uita la ambele deodata ca sa vezi daca merg in paralel. Oricum mie mi se pare normal ca atunci cand pun pe "L" sa mearga amandoua... nu de multe ori am avut nevoie sa vad ce e in jurul masinii cand parchez si ma foloseam de amandoua deodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La mine se poate seta din BC daca pe L sa mearga amandoua sau numai LEFT... Pe R merge doar dreapta. Deci consider ca e normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tati, aici vorbim de Passat B5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine e la fel L+R si R separat.

O intrebare legata tot de oglinzi, (nu mai deschid un topic separat):

In cazul masinilor voastre, codurile PR reflecta faptul ca oglinzile sunt incalzite ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Asa cred.

6XN - outer rear view mirrors: powered, separately heated
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

La mine nu merg niciuna si nici dezaburirea lor. Nu stiu ce sa le fac, nu am fost inca in service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dragi prieteni forumisti, va prezint spre studiu o problema care imi da batai de cap de 2 zile. Pe scurt: oglinda de pe dreapta nu se putea regla din buton asa ca m-am apucat sa incerc sa remediez problema. Am dat jos fata de usa de pe stanga am scos ansamblul de butoane pentru reglajul oglinzilor, am gasit niste contacte oxidate in mufa care trimite comanda in oglinda stanga, am facut probe si surpriza !!!! ACUM oglinda stanga o pot regla doar sus-jos iar oglinda dreapta doar stanga-dreapta. Daca aveti ceva idei despre cum pot remedia problema va raman profund indatorat

Modificat de SpeedyCT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. asa zis-ul 'defect' am sapat o zi intreaga la un passat caruia i-am modificat volanul de pe dreapta pe stanga. Tot nu intelegeam unde gresisem pana cand un baiat mi-a zis ca asa fac toate passaturile b5.5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demonteaza si vezi ce nu ai pus bine la loc - verifica cablajul de la buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mai dragilor, pai voi va plingeti ca pe L se regleaza si R? Sa va explic la mine ghidusie: Pe L se regleaza ambele, cum e si normal, pe R nu se intampla nimic iar pe pozitia pentru pliere a oglinzilor se regleaza oglinda dreapta. Cu butonul pozitionat undeva intre pliere si R se regleaza doar L. E teribil de amuzant sa las pe cineva care nu stie la volan si sa ma uit cum se chinuie sa regleze oglinzile :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa fie butonul de vina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur e butonul. Legaturile le-am verificat cand am schimbat difuzoarele pe fata. totul e ok. Nu e problem, am vazut ca un buton pt oglinzi e pe undeva pe la 50 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

E foarte aiurea sa se regleze ambele oglinzi,vrei sa faci o ajustare mica la oglinda soferului si o dereglezi pe cea din dreapta.Zilele trecute,la masina din semnatura,m-am jucat cu vag com-ul si am gasit pe undeva o optiune sincronised mirrors si am debifat,acum pot regla oglinzile separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În mod normal nu ar trebui să fie accesibilă prin BC? Eu la G5 așa am avut și văd că la R e la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La generatiile mai noi - si care au BC plus - da. La cele care nu au BC plus, nu o poate accesa decat cu VCDS-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cu ce se lipeste oglinda? Mi-a cazut efectiv, s-a dezlipit oglinda, sticla.



scuze daca nu am postat unde trebuia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are o banda dublu-adeziva.

Poti s-o lipesti cu acelasi tip de banda, sau cu silicon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salut nu stiu daca trebuia sa deschid alt topic dar aici am gasit ceva legat de oglinzi. am si eu o nelamurire daca reglez oglinda din dreapta se regleaza dar daca vreau s-o reglez pe cea din stanga se misca si cea din dreapta.nu mise pare normal! cineva cu o rezolvare sau un sfat :icon_confused:

Modificat de C o s m i n
mutat in topic corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rezolvare nu ai - deoarece functia este implementanta de fabricant, in modulul confort. Se pot modifica adrese ale acestuia, ca sa dezactivezi functia - dar nu are rost.

 

asa fac toate - ca sa ajute la reglarea oglizii dreapta - cand o reglezi pe cea de la sofer, sistemul te ajuta, regland-o si pe cea de pe dreapta.

 

daca vrei sa o reglezi numai pe cea din dreapta, comuti pe dreapta.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!