Jump to content

Salut! :) La Ce Sa Ma Uit La Un Mk1 Din `80?


FreeFo`
 Share

Postare recomandată

De ceva timp ma gandesc sa`mi cumpar o masinuta, asa mai de pustan (am 21) cu buget redus... in primul rand as dori sa va intreb care sunt problemele grave si ascunse care pot aparea la un mk1? Masina a fost condusa de o femeie de prin ploiesti, si chiar nu stiu la ce sa ma astept...totusi, costa 600E, insa eu as avea pana pe undeva la 2000E ....Recomandati o Dacie din `95 intretinuta la 1500E in locul golf`ului...apropos..stie careva date tehnice la un benzinar in 5 usi din `80 :D va multumesc anticipat :D

De asemenea as aprecia , daca stie cineva masina , sa`mi povesteasca istoricul ei ;) dau o lada de bere :D ..a..si treaba aia cu identificarea masinii pe site`ul acela se poate la un mk1? :D

Respect :emthup:

post-17797-1194020595_thumb.jpg

post-17797-1194020607_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este vb despre masina din poza pot sa spun ca arata foarte bine, acum trebuie sa te uiti cum sta cu rugina ce trebuie facut, motorul , directie. Decat sa iei dacia chiar daca ii mai noua mai bine iei golfu si il pui la punct....parerea mea. Daca zici ca ai 2000 poti sa cauti si un golf 2 la banii astia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomanzi ceva? :rolleyes: bine.. adevarul este ca eu as vrea si in 4 usi :D ... + stie careva mecanic priceput pt a`l aduce in stare ok? eu ma pricep la dacii,ca am avut, insa...nu cred k se compara desi au fost gandite cam in aceeasi perioada :rolleyes:

Respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand verifica seriile: seria de sasiu trebuie sa fie pe oala fata dreapta si seria de la motor intre cilindrii 3 si 4 prin spatele delcoului dupa aia uita-te la punte din spate unde is prinderile acolo rugineste rau, la colturile de la parbriz jos,la podu pedalier, praguri, haionu sa nu fie ruginit (ca se gaseste greu), chederele sa fie bune, la motor vezi sa nu scoata fum alb/albastru, planetarele sa nu bata, verifica instalatia electrica sa mearga toate porcariile si cam atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La banii care ii cere pe Golf si din poze eu as zice intotdeauna Golf :eek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru raspunsuri baieti :rolleyes: Sergiu ai inteles exact la ce ma refeream eu :)) ... apropos stie cineva puterea motorului 1.4 benzina? Si inca o chestie...am auzit ca mk1 ar avea probleme cu franele :) ... oricum topicul asta o sa fie bun si pt viitorii proprietari de mk1 :D

Modificat de FreeFo`
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mk1 nu are probleme cu franele :lol:, doar daca is placutzele varza sau pompa servo...dar alea se inlocuiesc si e ca noua :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe Mk1 doar pe Gti s-o pus servofrana

nu s-a pus numai pe gti servo-frana, dar intr-adevar pe gti este o pompa servo mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti vand eu daca nu ai :D

Si ,intradevar,nici nu se pune problema la faza cu dacia vs golf.

bafta la cumparat :D

Si daca a conduso o femeie , ai putea sa verifici motorul pe cat posibil.femeile nu prea au ureche "muzicala" ,si nici timp de ceasurile acelea mari prost luminate din bord :D

Modificat de puZz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sergiu a punctat foarte bine reperele. despre frane pot spune ca nu se compara cu dacia (despre care ziceai k ai avut), din experienta vorbesc (eu am avut o dacia din 2001 injectie)

succes la cautare, merita golfu de mai sus cei 600, nu exista dacia sa bata golf 1.

pt sergiu: eu am gtd(`83) si are servo.

cam asa e puzz :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

merita 600 euro masinutza aia.bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!