Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

Da. Se poate si chiar functioneaza.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Cristi!

Multumesc ca ai raspuns tu, urmatorul meu proiect este acesta si daca intampin vreo problema, stiu pe cine sa deranjez!

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-mi spui si mie ce rezolvi DonzDonz,

mie mi-au spart geamul pasager fata de la Passat in dec. 2011 (era un portofel cazut pe scaunul pasagerului) iar alarma de fabrica nu a binevoit sa zica nimic. E vorba de alarma clasica (fara butoane pe stalpul B). In schimb a functionat cand am deschis capota, chiar si cu bateria deconectata (cu siguranta are un acumulator separat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alarm siren, are un acumulator propriu.

Eu nu am deloc si vreau sa montez, adica pe langa sirena propriu-zisa trebuie cablat, conectat, activat.

Momentan sunt in cautari. Am gasit un kit complet pentru retrofit, si daca nu gasesc ceva sh convenabil, voi comanda kitul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca-ti pui, pune-ti cu senzori volumetrici la interior. Eu as vrea sa fac upgrade-ul la alarma OEM cu butoane pe stalp (e un tutorial pe Dani und Alex), sa vedem cat costa si daca nu cumva exista si alternative AM (pretabile la CAN si posibile de integrat cu ce exista OEM pe masina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu as vrea sa amestec alarma am cu can-ul, erori vor curge multe => drain baterie, alarme deranjante pt vecini, poate ghivece pe capota sau amenda politie, deci NU.

Doar pt confortul psihic si bipaitul la incuiat/descuiat.

Pt hoti nu conteaza prea mult alarma, ei tot fura daca e. sunt alte metode de a preveni, mai ieftin si linistitor pt psihicul nostru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu vreau acelasi lucru.......poate imi spui si mie ce ai ai gasit (ca si pret si de unde ).....si eu am gasit ceva, dar sunt in tatonari pentru moment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de alarma de am pus eu linku eu ce ziceti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce pot sa zic eu e ca nu este OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei alarma simpla te duci la dezmembrari iei o sirena cu 100 RON. Le zici sa taie cu tot cu mufa. Te duci acasa si tragi un cablu cu 3 fire de la centrala de sub torpedo pana unde vrei sa pui sirena. Iti recomand varianta usoara in compartimentul stergatoarelor. Adica aprox. un metru de fir. Activezi din laptop functia de beep la deschidere si inchidere si aia e tot. Gasesti schema de legaturi pe forum sau la Alex&Dany. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea mi-e clar cu legaturile firelor...... se fac la fel indiferent de model ? in compartimentul stergatoarelor ar fi un loc de fixare sau doar ii "dau drumul" acolo si gata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am comandat si suportul de fixare sub aripa. Cred ca in lipsa lui se poate improviza o clema.

Dupa ce ajung piesele o sa ii fac test dinaintea montajului si apoi poate fac niste poze, un diy mai detaliat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie nici o clema. Se prinde de suportul de la calculatorul motorului. Pentru anul tau vezi site-ul daca difera pinii la centrala, desi nu cred. Ai o poza de la mine in postul #769

Modificat de teo0605
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general modulul de confort suporta senzori de interior si goarna. Doar trebuie montati si activati.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suportul nu este cel din poza?

Despre ce pini e vorba? De conectare in modulul de sub torpedou?

post-98967-0-52895300-1371635763_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia e carcasa goarnei si goarna e inauntru.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am probat-o azi .Dupa ce am inchis din telecomanda am deschis capota si suna chiar bine si tare. E setata pe sunet discontinuu. Sunt multumit de rezultat, imi pare rau ca nu am montat-o de 2 ani de cand o am . Ma mir ca a tinut bateria atat de mult . E demontata de 4 ani. Mersi theo.

 

cum se seteaza tipul / volumul sunetului ?

 

@teo0605, spune te rog cum ai facut legaturile, pentru ca eu am gasit ceva dar nu sunt lamurit :

 

  • pinul 1 la pinul T6ao din Central Conv. - la ce pin din T6ao intra ?
  • pinul 2 la masa - unde se poate/trebuie prins ?
  • pinul 3 la +12V, siguranta fuzibila 6 de pe partea stanga. ?

 

la masina din semnatura, model 2009, firul 3 merge tot pe siguranta fuzibila 6 ?

 

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a sosit si mie alarma dar nu sunt inca lamurit unde trebuie facute legaturile pentru a face proba.

Masa e masa, lamurit cu pinul 2.

Dar pinul 1 si 3?

Intr-in diy arata ca trebuie conectat mufa in panoul sub torpedou. Nu dispun de acea mufa ca nu am primit cablajul complet ci doar mufa din alarma cu 5 cm de cablu.

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinul 1 de la sirena, ar merge in Centrala dar nu sunt nici eu lamurit exact unde.

pinul 2 la masa, dar nici aici nu stiu daca are importanta unde se leaga

pinul 3 la siguranta 6 din tablou, dar si aici cred ca difera in functie de model ( sau nu ? )

 

....mufa ce intra la Centrala o am ( dar nu pe masina ). :)

 

aici am gasit informatiile din postul anterior..... http://vwforum.ro/topic/76988-numerotare-pini-sirena-alarma/

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza, o poza cu mufa, te rog sa o vedem si noi, poate chiar si un cod de produs sa le cautam prin alte parti.

In ce tablou de sigurante se leaga? In cel din stanga sau cel din dreapta? Sau cel de la motor?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in tabloul din stanga..... 1K0 972 923 + KG 923 001

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Sunt nou pe forumul vw, si caut un Passat B6. Am gasit ceva, insa nu sunt foarte convins, pentru care are mici chestii care ma incurca. As vrea sa stiu daca pe un Passat care nu are pachetul crom exterior se poate monta asa ceva si cam ce costuri inseamna. Rasfoind forumul am inteles ca si cele doua sertare din zona butonului de avarie se pot monta. Daca ma insel ma puteti corecta.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetul crom se poate monta DAR costurile sunt mari. Pana acum au fost multi interesati dar nimeni nu a dus proiectul pana la capat. Sertarele se pot monta si ele, gasesti pe ebay la preturi ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc... Pachetul crom nu este o piedica mare,daca masina arata impecabil la exterior....semnalizatoarele si sertarele le pot monta. Am mai vazut echiparea asta pe cateva masini, deci nu ese singulara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!