Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

Pentru cei care vor lampi ambientale la picioare.

E tradus de pe topicul #2012 a lui D@ny

 

Sa-mi dea PM,  ca aici nu am reusit in niciun mod sa-l pun.

 

 

Modificat de razvan3c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HEEEELP! chiar nu stie nimeni cum se pot face functionale luminile in usile din spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar pe fata ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HEEEELP! chiar nu stie nimeni cum se pot face functionale luminile in usile din spate?

 

e dimineata... nu mai tipa la noi.... :D

 

ti-am mai scris parca.... ai firul din confort pana pe stalp. Normal ca daca ai scos mufa din stalp, nu-ti vine nimic pe ea... ca nu mai ai curent pe usa...

 

trage firul de pe stalp la lampa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razvan3c, da, pe fata le-am montat deja.

florin, ai dreptate, asa e. e dimineata. iti dai seama ca nu am scos mufa...altfel semnalul de usa deschisa cum ar fi fost trimis calculatorului de confort?! am facut rost de o alta mufa si i-am luat papucul, pe care l-am introdus in poz 9 si nimic. mai e ceva de facut cu vag-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal - trebuie codat pe usa si confort.

 

sunt o gramada de DIY-uri... partea cu codarea e aceeasi, pana in 2011

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dau o pizza daca ma ajuti sa rezolv treaba asta! am citit toate diy-urile...nimic pe situaia mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trage firul, leaga lampa si codeaza - in centrala electrica - pt lumini usa spate si pe fiecare usa +64

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut treaba asta si nu merge. in centrala electrica am bifat bit-ul 0 de la byte-ul 17, care initial are valoarea 38, iar dupa codare 39. ce ar putea fi de nu merge?

switch-ul din broasca cu ce lucreaza? - sau + ? sa nu mai desfac banda izolatoare

Modificat de giga_3310
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trimite masa.

 

ai codat si usa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am codat si usa. era 000144 si am pus 000208. pana la urma cred ca o sa pun un releu pe switch-ul de usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai codat bine. Ai bifat si in centrala electrica - lumini avertizare usi spate ?

 

daca da, cauta ca nu ai nimerit firul care trebuie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca sunt insistent cu aceasta modificare legata de grila centrala modelul de pe highline, dar vreau sa intreb daca se poate scoate doar grila centrala cea cu liniile orizontale cromate si semnul VW si sa o pun in locul grilei mele care nu are acele linii cromate? Oare demontarea este complicata? Asta in cazul in care se poate da jos.Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie - grila e dintr-o bucata.... acum, daca merge sa le separi si sa le combini, nu poti vedea decat cand ai una in brate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge sa o desfaci .

Am incercat eu si este foarte bine lipita .

Dar daca ai una pe care sa faci experimentul poti sa o faci, eu nu am insistat deoarece vroiam sa vand grila . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decat sa le strici... mai bine o vinzi pe a ta... si iti cumperi una R line... eu de aia mi-as pune acum, daca as renunta la cea de HL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca se potriveste maneta dsg de la B7 la B6?....si de unde se poate cumpara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mamulea

Sal.,

Poti pune schimbator DSG de pe Passat R36, daca-ti place.

El arata cam asa post-20331-0-54808900-1363347466_thumb.j , bine asta este de Jetta 5 GTI .

Iar cel de B7 arata asa post-20331-0-78195300-1363348213_thumb.j .

Acum daca se potriveste cea de B7 nu stiu dar mie mai mult i-mi place cea de pe R36 .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ce bit este "avertizare lumini usi spate"? Pe Vag ul meu sunt multe casute libere fara indicatie. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codarea se face pe usile fata - care sunt master pentru spate (in cele mai multe cazuri, cu toate ca s-ar putea sa fie accesate la unele modele separat - ma refer aici la modulele 62/72) - o sa vezi ca la modulul 52/ 42 o sa-ti apara sub modulul master si cel slave (J389_TSG_HR). bifezi la byte 2 bit 6 - door exit/warning lights installed.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ce bit este "avertizare lumini usi spate"? Pe Vag ul meu sunt multe casute libere fara indicatie. Mersi

 

sunt casutele libere, deoarece interfata ta nu este ce trebuie...

 

codarea se face pe usile fata - care sunt master pentru spate (in cele mai multe cazuri, cu toate ca s-ar putea sa fie accesate la unele modele separat - ma refer aici la modulele 62/72) - o sa vezi ca la modulul 52/ 42 o sa-ti apara sub modulul master si cel slave (J389_TSG_HR). bifezi la byte 2 bit 6 - door exit/warning lights installed.

 

La Passat B6 nu.  Codezi pe fiecare usa si accesezi direct modulul de usa - chiar daca nu iti apare nimic, bifezi la byte 2 bit 6 si va merge.

 

La B7 e asa cum zici tu, Mihai.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit si merge. Am bifat bit 0 la byte 17 in Central conv. Cele pe fiecare usa erau setate cu 208.

Modificat de teo0605
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai uitat sa codezi modulul confort..... ti-am scris mai sus... nu mai stiu unde - se codeaza modulul confort - pt lumini avertizare usi spate, plus fiecare usa - cu +64.

 

Sa te lumineze sanatos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare, am primit de la un prieten un senzor de lumina universal Valeo si ma bate gandul sa il pun pe masina, dar as avea nevoie de o parere de la cineva care stie mai bine cum functioneaza la passat comanda pt lumini

 

 
din ce am gasit asta ar fi schema comutatorului de lumini... senzorul asta care il am eu are 4 iesiri: 1 pt faruri , 2 pt pozitie stg/dr, si una pt lampi numar.
Ce nu imi este mie clar e unde as putea sa ma leg cu aceste iesiri ale senzorului...e ok daca le cuplez la iesirea din comutatorul de lumini, pe pinii incercuti in poza? 
Modificat de Seby19
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Poate doar pe centrala electrica dar nu recomand.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!