Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

daca ai geamuri electrice pe spate, urmezi procedurile gasite prin alte topic-uri. daca ai geamuri manuale, trebuie sa tragi cabluri din alte parti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am geamuri electrice si mufa cu 18 pini. am incercat 4 (-) si 14(+) si chiar toti pinii liberi si nimic. alta varianta/metoda daca stie cineva. am facut si recodarea cu +64 la codul deja existent in controller-ul usii, iar in central convenience-46 am bifat bit-ul 0 de la byte-ul 17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai mufa cu 18 pini nu merge. Trebuie tras un fir de la usa din fata. O sa caut exact si iti spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut pe wortex ca trebuie sa tragi individual din calculatorul de confort din pinii 5 si 12 pt fiecare usa in parte, dar e prea costisitor; trebuie demontat juma' de masina.

are cineva idee cum lucreaza intrerupatorul de usa deschisa din broasca? cu -, cu +, cu biti? ...ca sa stiu daca mai fac sapaturi in usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am geamuri electrice si mufa cu 18 pini. am incercat 4 (-) si 14(+) si chiar toti pinii liberi si nimic. alta varianta/metoda daca stie cineva. am facut si recodarea cu +64 la codul deja existent in controller-ul usii, iar in central convenience-46 am bifat bit-ul 0 de la byte-ul 17

 

 

Daca ai mufa cu 18 pini nu merge. Trebuie tras un fir de la usa din fata. O sa caut exact si iti spun.

 

firul este tras pana in stalpul de la usa spate - acolo il gasiti, sub pillar - in  mufa de pe stalp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sub mansonul de cauciuc? unde as putea gasi ceva detalii? vreun link?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu de link.... nu sub mansonul de cauciuc... ci in mufa de pe stalp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a monta footwell light in spate, cum ar trebui sa procedez ? Cele de pe fata am vazut cum se fac, si din cate am inteles cele de pe spate se leaga pe iesirea lampiilor de iluminat picoare din fata? Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a monta footwell light in spate, cum ar trebui sa procedez ? Cele de pe fata am vazut cum se fac, si din cate am inteles cele de pe spate se leaga pe iesirea lampiilor de iluminat picoare din fata? Mersi mult

 

Da! De regula cablajul este deja facut, daca cumperi un kit retrofit! Nu trebuie decat sa introduci pinul in B7 si pus masa, restul ... de tras firele prin masina!

 

Lucrare de week-end (footwell si grile B7) :D

 

post-6376-0-28853800-1363103634_thumb.jp

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si B7 unde e? E muta din fata in care se leagă lampile fata sau este mufa de la lampi? Masa unde o leg? Are loc special pe undeva prin stâlp sau...?Ceea ce nu inteleg eu : unde este ieșirea din lampile fata? In mufa lampi sau in mufa mare de sub bord?

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Centrala Electrica - pinul B7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acolo din acel link am văzut si eu legătura dar întrebarea mea era pentru lampile din scaune. Tot in aceeași mufa se leagă si cele din spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca postul 2044 nu l-ai citit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. m-am uitat pe schema electrica si intr-adevar, vine un fir din calc de confort in stalpul usii in mufa de 28 de pini. din schema reiese ca + ar fi pe pinul 9. pun tester-ul si lampa si nimic. sa pierd eu din vedere ceva pe la coding?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postul 2044 sigur nu.:) sau era postul 2004, sau 2014

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skorpion_83 hai ca iti explic eu cum se pune FootWell-Light.

Se leaga un cablu in mufa B7 din centrala.

Cu firul ala mergin pana in spate la RNS si acolo mai legi 2 fire la ala, adica sa se faca 3 fire.

Alegi un surub undeva prin bord pentru masa, legi la fel 1 fir si in spate la rns faci la fel 3 fire.

1 fir + si 1 fir masa le duci la picioare la sofer, 1fir + si 1 fir masa le duci la picioare pasager, al 3-lea fir + si al 3 fir Masa le duci spre spate.

In spate mergi prin tunelul median.

Firul + si Masa, prin dreptul schimbatorului faci din 1 -> 2, adica sa ai 2 fire + si 2 fire masa.

Pe sub mocheta parca trece sub scaunele din fata.

Unul pentru pasagerul spate stanga si dreapta.

Se fac codarile, si atat.

Deci concluzia, cu un sigur fir din centra B7 alimentezi toate cele 4 lampi picioare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, mersi mult pentru explicatie, mare domn mare caracter. (explicatia este exact pe intelesul meu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)

 

Lucrare de week-end (footwell si grile B7) :D

 

attachicon.gifphoto2.jpg

 

Awesome work! :cool:

 

De unde ti-ai luat curent pt iluminare ?! :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firul Gri si masa -->> din butonul franei de mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super faina modificarea. Grilele sunt de la colegi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu-l sfatuiesc sa faca asa...... nu o sa mai scape de eroare pe controlerul franei de mana.

 

iluminare da - se poate lua de pe butonul franei de mana sau comutator lumini, dar masa o iei de pe bord sau comutator lumini.

 

Nu amandoua de pe butonul franei de mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, cum spune Florin! :)

Vali - grilele sunt luate din semnatura :D

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine, daca imi montez camera varianta LOW - linii drepte, pot sa iau +12V (permanent) si -12V (masa) de pe bricheta din portbagaj ?

Are ceva, sau tot asa tre sa iau plusul dinr-un loc, si minusul din alt loc ?

Nu as mai veni cu firul pana in panoul din fata, le-as lua toate din aripa dreapta, si sa vin numai cu firul RGB la RNS in fata.

Ms mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!