Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

iti faci un cablaj de la ele si legi toate maro impreuna, iar gri - tot asa - pleci cu cablajul la butonul care functioneaza - cel mai apropiat - de acolo iti iei masa - maro si iluminarea - gri.

 

izolezi, matisezi.... si nu trebuie sa fie probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, acuma am inteles si am si priceput :), e ok si asa, mie imi convine vreau doar sa fie iluminate

Asa ai spus si acum aproape o saptamana cand ti-am raspusns la exact aceeasi intrebare. :)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Valentin  - asa este, dar vorbisem ulterior cu un prieten de al meu de aici de la servici, care este automatist si electronist de meserie si ma pusese pe ganduri cu unele chestii(aveam impresia ca din cate spune el s-ar putea efectua aceasta operatiune), si atunci am reflectat putin si am zic ca poate nu inteleg eu clar (oi fi mai greu de cap :) ) .Asa ca, am zis sa mai intreb inca odata pentru linistea mea sufleteasca. Imi cer scuze daca am lasat o impresie de "Toma Necredinciosul".

@Florin - multumesc pentru indicatii, ma duc sa ma apuc de treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine ESP-ul nu isi schimba culoarea cand il dezactivez, se aprinde doar in bord, ASR OFF si masinuta care aluneca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bad post.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul nu are butoanele din dreapta trim-ului, vrea sa monteze unele false, si incearca sa le aprinda ca si cele normale.

Parerea mea: se pot monta usor sa se prinda la pozitie, ca si cele cu "treaba", a exxplicat Florin mai sus.

Daca vrei si a 2 culoare cea de activarea functiei, se poate dar mai greu.

Cred, si specific ca doar cred, ca butonul are 2 pozitii, el doar da implus cand il apesi si 'modulul" de la celalant capat al firului da semnal pe unul din cabluri si se aprinde lumina de indicarea functiei butonului.

Asa ca daca vrei sa montezi undeva 2 intrerupatoare, ascunse, de unde sa acivezi lumina a 2-a a butonului, atunci o sa poti 'pacali' pe oricine ca butoanele functioneaza.

Altfel o sa se lumine in 1 culoare - rosu, cand aprinzi pozitiile - odata cu bordul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o simpla afirmatie nu se mai poate face pe aici ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Valentin  - asa este, dar vorbisem ulterior cu un prieten de al meu de aici de la servici, care este automatist si electronist de meserie si ma pusese pe ganduri cu unele chestii(aveam impresia ca din cate spune el s-ar putea efectua aceasta operatiune), 

Si eu ti-am spus ca nu se poate? Discutam aiurea de 2 pagini. Gaseste pe cineva care se pricepe la electronica si roaga-l sa te ajute in masura timpului liber. O sugestie: colegul mars01. Desi zau ca nu vad utilitatea...

 

La mine ESP-ul nu isi schimba culoarea cand il dezactivez, se aprinde doar in bord, ASR OFF si masinuta care aluneca.

Este o intrebare? La alea mai vechi se aprindea butonul, la cele noi nu se mai aprinde. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No ..acum ama clarificat treaba cu ajutorul colegilor ...spor deplin !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu fi ironic. Daca citeai anuntul de pe prima pagina a forum-ului vedeai ca: aria a fost curatata cu mari eforturi de catre moderatori si ne roaga sa nu incarcam aria cu posturi inutile si discutii fara rost. Daca vrei sa cauti ceva interesant tre sa pierzi o zi sa citesti niste discuti inutile. Aici e un loc de informare nu de chat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici o ironie ....sa nu mai poluam inutil topic-ul !

 

Noroc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

skorpyon_83, in butoanele acelea sunt montate LED-uri. Din cate am vazut butoanele sunt sigilate, dar probabil ca daca esti foarte motivat, poti sa le tai cu grija folosind un cutter, iti cumperi LED-uri in ce culoare iti doresti si le montezi in locul celor vechi.

 

Daca vrei ca prin apasarea butoanelor acestea sa devina "active" si acest lucru se poate face foarte usor. Poti sa iti dau o schema electronica (presupune costuri foarte mici si o poti realiza pe cablaj de test) care va activa LED-ul/LED-urile la prima apasare si il va dezactiva la a-2-a apasare (poti sa il rogi pe colegul tau sa ti-o realizeze daca nu te pricepi). Desi nu stiu cu ce te ajuta ...

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butoanele nu sunt sigilate - sunt prinse in 4 cleme de plastic, pe lateralul lor - il desfaci si ai acces direct la leduri.

 

Exact asta am spus si eu.... chiar nu are rost sa le faci sa se aprinda la apasare. Dar, fiecare cu placerile lui... :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am mai spus si am sa ma repet(sper sa nu supar pe nimeni) : raman doar la iluminarea lor in rosu, imi este destul si arhisuficient, este doar pentru comfortul vizual al ochiului meu :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu, le faci sa coboare lumina ... de la primul la ultimul.... :lol: ...

 

Spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e corect zis fiecare cu placerile lor...ci cu piticii lor( de pe creier) o nuca schimbator de viteza cu iluminare interioara ce nu iti pui? daca tot vrei schimbari gen luminite prin masina..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da așa este piticii de pe creier, ce sa le faci :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo mai bine pune leduri la butoanele comanda lumina plafoniera bancheta spate sa arate la fel ca cele din fata. daca tot vrei sa pui ceva luminite. nu te complica cu butoane false iluminate la rama schimbator viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar exista si plafoniera pt spate cu iluminare :) Acum depinde de ce costuri vrei sa faci ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am leduri si acolo la butoane si tot roșii sunt :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bravo...uite ca idee ai putea sa pui iluminare tip led in minerele deschidere portiere ca la a6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica ceva de genul celor din poze . lumina ambientala cand sunt inchise usile si alba la deschiderea usii

post-32123-0-87095400-1361635297_thumb.j

post-32123-0-63640100-1361635304_thumb.j

Modificat de iuly1209
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mă multumesc doar cu butoanele roșii :)) . Si mie mi se par ca bat cam tare, nu sunt deranjante pentru ocupanti?

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, ce ziceti de retrovizoarele de la VW XL1 ??? :D in loc de oglinzi, sa punem camere si cu display pe usi la interior?? oare le putem adapta :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!