Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

Asa cum am promis va atasez link-ul promis catre feedback-ul meu vis-a-vis de colegul Iuly1209:

Imi cer scuze ca a durat atat dar sunt destul de aglomerat cu mutatul si de asemenea imi cer scuze daca nu am stiut sa pun link-ul in alt format.

http://vwforum.ro/topic/64092-iuly1209/page__view__findpost__p__1877776

Va doresc sa nu aveti probleme cu masinile voastre!

Numai bine. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Domnilor,

Intrebare de baraj: se poate monta panoul asta de climatronic pe B6 ? A incercat cineva ?

Din ce mi-a spus dealerul, panoul asta de climatronic se pune pe B7 fabricatie incepand cu Ianuarie 2012.

Din cate vad in poze e problema si cu butonul de avarie, care aici e langa climatronic, noi il avem sus pe bord - unde B7 are ceasul acum.

Later edit: ochiometric cred ca intra panoul de climatronic nou sub cel audio existent, inclusiv sa pastram butonul de avarie unde e acum la noi, dar vad o problema serioasa la martorul de "passenger airbag" care e in subsolul panoului de clima. Eventual sa nu il activam pe ala si sa il lasam doar pe cel existent acum ?>

Idei, propuneri ?

post-9928-0-61282600-1343289650_thumb.jp

post-9928-0-70448900-1343289755_thumb.jp

post-9928-0-17534700-1343289774_thumb.jp

post-9928-0-23569300-1343289917_thumb.jp

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am schimbat climatronicul pe Passatul meu B6, climatronicul de pe Passat CC, si functioneaza bine. De asta nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ala stiam, dar nu ma omor dupa el, imi place ideea "originala" cu butoane rotative, dar astea imbracate in aluminiu arata premium cu adevarat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura cu butonul de avarie.

De intrat, intra, trebuie vazut doar ce sistem de conectori are si ce trebuie adaptat. Sincer, nu-mi pare prea interesant, in afara adaugarii celor 2 afisaje... in rest, seamana cu cel vechi de B6... care m-am ferit de el....

Mai bine modifici si cumperi grila de la radio si butonul nou de avarie - e mult mai facil amplasat..... si in timp, trimurile si ceasul de B7

Butoanele - tot imbracate sunt si la modelul meu..... tu ai clima veche ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca nu-ti place, ca seamana prea mult cu cel vechi de B6 :)

Mie imi place foarte mult asta cu butoane satinate, preia ideea celui pe care o am eu, dar ii da o tusa premium. Chestiune de gusturi.

Trimurile si implicit ceasul nu le-as schimba - imi place ideea sertaraselor din stanga-dreapta butonului de avarie.

In cel mai rau caz, voi avea 2 indicatoare de "passenger airbag", din care doar cel original al masinii va fi activ, cel de pe climatronic va fi "dummy". Alta solutie nu vad acum.

Ma apuc sa caut panoul pe Ebay, mai intreb si la dealer si vedem ce iese.

Inca o chestie enervanta: vad ca are buton de parbiz incalzit. Cum nu am asa ceva- va fi dummy butonul...

Later edit: da, e Martie 2009, am clima veche si volanul vechi - nu imi plac deloc astea noi. Daca reusesc sa pun panoul asta cu butoane rotative satinate ar fi perfect, dar celalalt panou nu imi place neam. La fel si volanul, nu renunt la am meu nici rupt. Ma enerveaza butoanele de pe cel nou, faptul ca se misca cu totul cand apesi pe rama aia de comanda

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, desi panoul tau de clima este cel mai frumos dintre toate, eu nu ma pot impaca cu el. Au renuntat aiurea la un buton rotativ, incalzirea in scaune are doar trei trepte si, cel mai rau, afiseaza temperatura setata in modul ala penibil de mic.

Modulul asta nou imi pare mai functional, desi nu e la fel de frumos, dar macar arata mai bine decat cel de pe B6.

Eu am panoul original, insa nu vreau cu nici un chip sa-l schimb cu modelul mai nou din motivele de mai sus.

Ia spune-mi, la modulul tau poti intra in canalele secrete de climatronic? Unde iti afiseaza valorile, pe RCD?

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat eu meniul secret.......nu apare pe RCD/RNS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia spune-mi, la modulul tau poti intra in canalele secrete de climatronic? Unde iti afiseaza valorile, pe RCD?

...nu am incercat. Afisarea e pe RCD.... dar o sa se vada super, cand o sa dotez masina cu un RND....

La incalzirea scaunelor - asa e... oricum, e rapida foc.

Sincer - mie imi placea clima de B5 - afisajul mare, butoane, etc....

ce e bine, ca acum fiecare isi poate alege... e singurul model de Passat, care a venit cu 3 unitati de comanda a climei, diferite....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia spune-mi, la modulul tau poti intra in canalele secrete de climatronic? Unde iti afiseaza valorile, pe RCD?

ce e bine, ca acum fiecare isi poate alege... e singurul model de Passat, care a venit cu 3 unitati de comanda a climei, diferite....

Ha, ha, asa e ! :)

Si mie imi placea climatronicul de la B5.5: clasic, display mare, pictograme misto.

Daca reusesc sa fac rost de panou si de trimul de aluminiu....revin :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare,se pot monta oglinzi pliabile electric pe un B6?si daca da cam ce imi trbuie sa achizionez?merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinzile cu totul, butonul de reglaj oglinzi si , dupa caz, calculatoarele de usa.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O.T: Cine ma poate ajuta cu un set de scaune + bancheta, model Sportline? Vreau sa pun pe Passat-ul meu scaune de Sportline.

Modificat de STOE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari!

Am cautat pe forum si nu am gasit mare lucru despre asta...

Se pot pune senzori de parcare care sa functioneze cu RNS 310 la un Passat B6? (ca cei din fabrica!) (inclusiv butonul la schimbator?)

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o necunoscuta,asta daca cineva stie ceva,in legatura cu ceasurile cele alb/negru,doarece m-am orientat in cele din urma catre ele si anume am gasit pe ebay la un pret bun,130euro,din 2009 dar ceea ce ma nelamureste este codul:

3C0 920 872 B

si inca ceva ,vanzatorul nu specifica acel PIN unde este este pusa bara/necunoscut!

Este important de stiut si pin-ul si acest cod oare este compatibil cu masina din semnatura,asta deoarece am vazut ca la 3c merg acestea in general:

3C0920871T sau

3C8 920 880 L

Modificat de Paparazzi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are nicio traba PIN-ul, la B6 - nu are imobilizator in ceasuri.

in rest, merge pe Passat

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut stie cineva de unde a-si putea achizitiona ornamente exterioare laterale originale,pentru

Passat B6.La reprezentanta la noi sunt foarte scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar sa cauti pe la dezmembrari.... vezi userul Sapsu - dezmembreaza B6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit interior de Passat B6 model Sportline ceea ce vroiam sa gasesc pentru masina mea, numai ca scaunele este de pe o masina cu volan pe dreapta si ca atare, scaunul de la sofer este cel cu reglaj electric, iar in stanga la pasager este cu reglaj manual exact invers pentru cum avem noi masinile.

Acum va intreb pe voi daca se poate monta reglajul electric de pe scaunul actual al masinii mele (cel de la volan) cu cel de pe scaunul pasager cu reglaj manual.

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca in teorie se poate (probabil trebuie descusuta tapiseria...) dar proabil e mai greu cu mutatul comenzilor de pe scaunul din dreapta pe stanga... Sau poate mai degraba sa-l lasi pe cel de dreapta asa cum e, cu reglaj electric, si sa incerci sa muti reglajul electric de la scaunul tau actual (confortline) pe scaunul sportline care nu are reglaj...

La ce pret ai gasit interiorul?

Modificat de alexandru_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scheletul metalic al scaunelor este in principiu acelasi, trebuie doar sa muti buretii si tapiteria, de pe cel sportline pe scheletul tau!

Cu ceva modificari in plus te poti alege cu ambele scaune fata reglabile electric :)

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cel de dreapta il voi lasa asa, cu reglaj electric si voi lua reglajul electric de pe scaunul de Comfortline si voi avea pe fata si la sofer si la pasager scaunele cu reglaj electric... dar nu stiu daca va merge mutat reglajul meu de la Ccomfortline pe cel de la Sportline

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru motorase sunt coduri diferite in ETKA pentru stanga si dreapta, la fel si pentru panoul de comanda.

Merge luat scheletul unui scaun si pusa tapiteria si buretele de la celalalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!