Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

280 KM are si doar 5000 rot/minut :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Eu ma gandeam ca poate e nevoie de vre-un cod de acces ceva ca la casetofoane.

Sau se codeaza asa pur si simplu cu vag com .

Am vazut la astia ce la carsistem in polonia bord + mufa si pinii conector + trim undeva in jur de 360 eur.

Dar bordul este ala de R-line cu acele albastre dar e de TDI.

Paparazzi tu de unde ai aflat ca sunt reconditionate ?

Ca vad ca pe site nu spun nimic in acest sens ?

Multumesc,

O zi buna.

Adrian eu am vazut in prezentarea pe ebay.de specificand ca este reconditionat "For sale is reconditioned and latest instrument cluster for VW PASSAT CC / 3C / 3AA PREMIUM LINE, with big DIS driver information COLOR display."

:

http://www.ebay.de/i...=item2a19a94671

Acele ceasuri de R36 dar diesel pe ebay nu sunt si sincer nu am vazut pana acum ,eu cred ca sunt modificate ele de ei!!!!!!pentru ca vw nu a produs asa ceva ,R36 diesel nu cred sa existe!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca exista si cablu plug&play pentru masinile cu I.C-ul cel vechi,la 69euro dar mi se pare foarte exagerat!!!!!!mai bine te apuci si-ti faci recablarea tu personal,banuiesc ca nu e greu avand si diagrama la dispozitie!!

Modificat de Paparazzi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, se rezolva....

Sigur nu exista R36 Diesel.... :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca am versiunea 107:

Address 17: Instruments (J285) Labels: 3C8-920-xxx-17.clb

Part No SW: 3C0 920 871 T HW: 3C0 920 871 T

Component: KOMBI H04 0107

Serial number: 00000000000000

Coding: 160F00

Shop #: WSC 05314 115 00000

ASAM Dataset: EV_Kombi_UDS_VDD_RM09 A04040

ROD: EV_Kombi_UDS_VDD_RM09_VW46.rod

VCID: 356A238A631B60B4

No fault code found.

inafara de IC care trebuie schimbat cu unul de generatie mai noua si acest volan care este complet ( cred...cel putin are si airbag ), la un pret de 1100lei+transport, ce altceva ar mai trebui schimbat ? e scump volanul ?......mentionez ca pe actualul volan, am comenzi, doar ca este model vechi.

post-84251-0-27556400-1336466212_thumb.j

post-84251-0-10495300-1336466221_thumb.j

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e cu tot cu airbag e foarte bine ca pret,eu tot caut pe ebay sau alte site-uri si sub 380euro nu gasesc volanul cel nou!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Calculatorul de coloana volan si trebuie vazut daca merge cu spira care o ai pe masina acum.

Volanul, daca e cu tot cu airbag - e pomana.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca luam 2, poate mai face si reducere ceva..........insa am vazut ca are 2 bucati si in descriere la unul scrie de golf, passat si cc si la celalalt scrie passat si tiguan.

sa fie diferente intre ele ? compatibilitate ?

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi momentan sunt ocupat cu I.C,nu stiu ce sa iau ,color sau alb negru, dupa ma bag pe volan!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si care este modelul care te intereseaza ? ai o poza ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi :azi zic ca-mi cumpar ceasurile model nou cu iluminare alb/negru,maine zic ca-mi cumpar cele premium color!pun cate o poza din fiecare mai jos :icon_bounce: .

I.C premium:Cautand mai multe informatii pe net despre montarea cluster-ului color , ceva care specifica ca trebuie schimbat si calculatorul de coloana!!!oare este asa?eu stiam ca se schimba pentru comenzile volanului sau pentru upgrade la volanul cel nou de Passat /Golf6 tot pentru comenzi!!!!

post-83335-0-75265500-1336689500_thumb.j

post-83335-0-82232900-1336689518_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am modelul din dreapta si imi place asa cum e, nu tin mortis sa fie color.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dark_master

Am si eu o intrebare, asa mai de necunoscator. Ceasurile vechi, rosu cu albastru, au red line-ul la 4500 de rpm. Cele noi, alb cu negru, au la 5000 rpm.

Are vreo relevanta lucrul acesta pentru un necunoscator (daca conduce altcineva masina)? Ce se intampla daca turezi motorul dupa red line?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai unul este motor PD, iar celalalt este motor CR.

Lucra in zone diferite, chiar daca sunt TDI ambele.

Nu prea poti tura motorul dupa red line. Majoritatea sunt protejate din soft. Cel putin la Cr nu l poti tura pe loc peste doua mii si ceva de ture.

In sarcina poate sa vada si zona rosie, nu i bai. Sa nu fie o regula. Si sa nu fie treapta de viteze 1sau2.

iar tot ce poate fi turat in ralanti pe zona rosie, ala nu este sofer ci criminal de motoare.

Ce se intampla? Pai poate sa fie calat motorul, sa inceapa batai in el si altele...

ps. Dferenta nu este data de ceasuri, ea este data de motor, PD sau CR.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dark_master

Multumesc de raspuns. Eu stiu ca motoarele sunt diferite, dar grija mea se refera la urmatoare situatie: eu stiu ca motorul meu e PD si red lineul incepe la 4500 de turatii, dar daca pun ceasurile alb/negru, red lineul incepe la 5000 de turatii (specific motoarelor CR).

Masina mea o mai conduce si tatal meu din cand in cand (sau poate o vand, ipotetic vorbind). Ei, el nu stie ca redlineul e pana la 4500 si nu 5000. De asta am intrebat ce se poate intampla :).

Oare se poate schimba acel plastic/folie pe care scriie turatiile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oprirea injectiei cu motorina o face ECU si nu clustrer-ul. Adica poti sa-i pui si cluster de R36, ECU tot unde stie el o sa taie injectia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un I.C modelul nou pe alb negru cu urmatoarele caracteristici:17.06.2010 data productiei , 13.699 km ,Teilenummer: 3AA 920 870 A ,SW 0406,HW H02!este de B7 ,oare este compatibil pe B6 ,si numarul este divers,cu totul ajunge la 175 euro inclus transport!!Stie cineva ceva in legatura cu compatibilitatea si ce are in plus fata de cel dupa B6???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai hai sa o luam logic:

- daca la primele modele de IC de pe Passat-ul CC, ca sa faci upgrade-ul la ele, erai fortat sa schimbi macar CAN-Gateway-ul si mufa din spate, la cel de B7 care vrei sa-l montezi tu, va trebui sa faci cel putin la.

- cand ma refer la mufa din spate, ma refer la aranjarea pinilor, ca din cate stiu la astea noi este un pic diferit...

Problema este sa nu mai trebuiasca cumva, si o alta centrala electrica... ca atunci se schimba cartile.

Asta in caz ca tu nu ai deja centrala electrica pe 30bits.

Ce este cert: Ai nevoie de un CAN-Gateway cel putin cu N in coada, daca nu chiar cu Q.

Legat de pret, este oaresicum "decent" daca putem zice asta, dar depinde acum care model de IC e...

Daca e cel non-color, atunci e cam mare, daca e cel color, este bun pretul :).

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel color se gaseste doar in Polonia si cei de acolo profita de asta cu cei 300euro pe care ii cer!Peste tot pe net unde am cautat info despre schimbare IC,se specifica codurile ceasurilor compatibile si anume:3C0...........

3C8..........

dar nimic despre 3AA......,cel de B7!dar asa banuiesc si eu,ca pe langa Can +mufa si recablare mai trebuie chimbat ceva asa ce sens are sa scoti aceste ceasuri cu nu stiu cate versiuni de coduri,trebuie sa existe diferente intre ele,chiar daca dupa aspect sunt identice!diferente de soft!

Legat de cel non color sub 180euro nu gasesti cu transport inclus,asta daca nu cumva vrei modelul pentru USA care costa la 130euro,toate pe benzina din ce am gasit cu 160km max!!!

Modificat de Paparazzi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Am primit raspuns din Polonia de la cei de la Car Sistems.

Am intrebat daca modul-ul actual de pe masina mea 3C0907530M este compatibil cu bordul de aici :

http://www.carsystems.pl/passat-instrument-cluster-premium-mfa-280-km-h-diesel,id331.html

si am primit urmatorul raspuns :

" Think you need upgrade can gateway also ,and must be rebuild wiring "

Acuma ori astia din Polonia habar nu au ce fel de can gateway trebuie la aceste clustere ori sunt pusi pe japca ca sa vanda ei can-urile lor ?

Este cineva care a rezolvat problema cu clusterele astea noi ?

Ca deja ma face sa ma las pagubas .

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum crezi si tu asa cred si eu,cei de acolo nu au stiut de la ce este codul trimis de tine,dar ti au zic cred ca trebuie chimbat :lol: si recablat,un raspuns general poate dat in automat la fiecare,dar mai repet inca odata:

-Can minim E pentru noul model de cluster,color sau alb/negru,cu numarul 3C0....... sau 3C8.....!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paparazzi

Sal.,

Poti te rog sa-mi pui si mie o poza cu spatele de la climatronicul tau ?

Al meu arata cam asa :

post-20331-0-78272600-1337065555_thumb.j

Mufa A are 20 de pini si arata cam asa :

post-20331-0-98673300-1337065602_thumb.j

dar eu nu cred ca este ca la celelalate climatronicuri pentru ca eu nu cred ca pe pinul ala atat de gros ce are nr 20 sa fie senzorul de aer proaspat, ci cred mai degraba ca pe cei doi pini 19 si 20 de acolo sa fie alimentarea panoului.

Celelalte doua mufe cu B si C sunt cele cu 16 pini .

Multumesc.

O zi buna.

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate sunt la fel......daca te uiti cateva pagini mai in spate, la postul #970, am pus si eu o poza cu acea mufa.

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cridaia

Sal.,

Tu ai reusit sa montezi climatronicul ?

Daca da pune un DIY cu operatiunea.

Da nu alea de prin Germania ca le stiu dar nu reusesc sa treduc ce face ala la panoul de sigurante de pe partea soferului .

O zi buna.

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu l-am montat inca, insa "Paparazzi" a facut-o deja. iar ca sa fie functional, a mutat firul 16 in locul lui 20 ( 20 ramane liber ) si a lipit firul 7 cu 10 si 8 cu 9.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!