Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

Nu am inteles la ce te referi. Nu-ti arata consumul pe BC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt aprope sigur ca vrea sa zica ca nu are computer de bord si il intereseaza informatia de consum, deci activarea computerului de bord.

@georgetipu citeste aici si aici.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am si eu o problema: Nu am proiectoare! Ma gandesc sa fac urmatorul lucru: sa realizez instalatia la fel cu originalul, dar cu 2 mici diferente.1 in locul proiectoarelor sa pun DRL-uri cu led si 2. butonul de lumini sa il las pe cel actual, cel fara comanda proiectoare(functia in sine a proiectoarelor ca lumini de ceata nu imi pare un "must have", pe masinile anterioare nu am folosit proiectoarele aproape deloc- nu sunt genul sa mearga cu ele aprinse doar asa ca "da bine" si ceata+noapte am intalnit destul de rar).Aceste leduri vor fi activate doar din soft, cu functia de DRL si cornering. Ma intereseaza ce tip de unitate electrica(codurile ) ar trebui sa am pe masina si unde trebuie facute legaturile aferente.Daca e cineva dispus sa ma ajute la realizarea instalatiei (contra cost bineinteles) ,este binevenit.Masina, Passat 2007 HL,in Bucuresti. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foglightscircuit.jpg?attachauth=ANoY7cqpvNHsj1ByW7PSx5P-fBnMdYtlQE0-i-s0HNTq93ZEjXqMhcQ6W4Hpzc1NEn-RTYMGrzn9nX3jHtH18GrnDLJQs77IWoqtMPDdMtLKA90U3zvneuvrMCN1dFvXYU5fPx50Nx1ue_wJ2BtmpVBoOd0Dh5uO7-NHpN5bqNos4vNcgd0DcbrCIVyo-uwtZi0XxBRSNh_iJwSWpzC3fs0sCX3b7MtNTLFQmRd86fEnBZaSCzc_fEGk-VfLd7fneS2ZFKA0cAdy&attredirects=0Dupa ce am mai cautat informatii revin, de data asta cu raspunsul, daca mai e cineva interesat pentru retrofit proiectoare:

Din cate am inteles, trebiue centrala electrica Highline si schema legaturilor ar fi ca in poza.

Nu imi dau seama care este exact mufa in care trebiue sa ma leg, dar sper sa o rezolv si sper sa fac si un DIY.

mai multe info https://sites.google.com/site/1810martin/passat-b6-front-fog-light-circuit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut dragi colegi ! Am cateva intrebari, rog pe cei in cunostinta de cauza sa`mi dea un raspuns. 1. Am un passat 2.0 fsi 150 cp 2006 cu un consum extraurban de 6.5 si urban de 9 -9.5 % in conditii de mers relax. Masina este destul de puternica ...insa as mai pune ceva caluti pe ea :D ...stiu de chip ..cu asta as mai castica 15 cp...altceva ce as mai putea face ..fara sa intru in motor....si daca merita sa fac asta...adica daca cresterea performantelor ar inseamna terminarea motorului ...prefer sa nu....as dori informatii si despre modificarile de consum dupa instalere chip si etc....Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, si eu am un 2.0 FSI 150 CP tot din 2006, si m-am gandit si eu la ceva chip...un chip si ai 165 + umblii pe la evacuare si un filtru sport, zic eu...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cu evacuare si filtru sport cat mai obtin ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, nu stiu chiar sigur...eu am zis ca o sa pun si eu :P..

Cu filtru cred ca vreo 4-5 cai, filtru sport am pe Mitsubishi Pajero, dar pe Passat cred ca urmeaza sa pun....iar la evacuare, chiar nu stiu, sa ne spuna colegii care au :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu propun sa incheiati aici pentru ca sunteti offtopic. Referinte despe acest subiect gasiti in alte arii de pe acest forum. Nu doar Passatul poate fi cipuit!

Va rog sa incheiati aici!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mare parte sunt modificari OEM sau modifica dedicate pentru Passat B6 (nu poti pune stopuri leg pe skoda sau autohold pe seat)!

Ce discutati voi, chip-tuning, trateaza un subiect general avand in vedere ca VAG a montat aceste motoare pe zeci de modele auto!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica modificare adusa masinii adica un Rcd 510,super misto cum se pupa cu interiorul,pozele sunt cam nasoale in realitate este mult mai frumos!!!!

Acum vreau sa pun ceasurile du display- ul color cele premium,trim-ul l-am achizitionat deja,sper sa nu intampin probleme!!!!!

P.S:trebuie sa cumpar firul pentru mufele de la radio!!!

post-83335-0-90984000-1334864650_thumb.j

post-83335-0-91446400-1334864714_thumb.j

post-83335-0-04507500-1334864790_thumb.j

post-83335-0-01818500-1334864808_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos ! Sa-l stapanesti sanatos.... trebuie sa pun si la mine asa ceva.... cati bani a fost, daca se poate spune....?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin, multumesc,am dat 300euro m-am intalnit personal cu tipul,l-a vandut ca-si cumparase Rns 510 pe Tiguan-ul lui,l-a dat sa scape de el intru-cat Rcd are 4 luni de cand a fost cumparat cu masina!!!!

Modificat de Paparazzi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si o intrebare a incercat cineva sa schimbe partea frontala de la un passat 3c cu cea de la passat cc ,pt ca am gasit toata partea fata de cc cu aripi, capota, faruri,etc foarte ieftina si ma bate gandu la o modificare de genu asta, astept opiniii :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca asta e tare :lol: ,ma rog sa zic adevarul si eu uitandu-ma pe ebay am vazut asa ceva si ma tot gandeam dar nu cred ca o sa mearga deoarece CC are caroseria mai mica decat B6,in orice caz o sa iasa un Hibryd :biggrin: ,acum lasand gluma ,cel care va merge este cel de B7 asa cred eu!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si o intrebare a incercat cineva sa schimbe partea frontala de la un passat 3c cu cea de la passat cc ,pt ca am gasit toata partea fata de cc cu aripi, capota, faruri,etc foarte ieftina si ma bate gandu la o modificare de genu asta, astept opiniii :RO flag:

Ieftin zici ?

Poate achizitionarea pieselor care compun partea fontrala de la Passat CC sa fie ieftine, dar intreaga modificarea sare lejer de cateva mii bune de euro :vaidecapulmeu:

De ce zic asta ?

Pai simplu, pe langa "ce se vede" mai trebuie schimbat/adaptat

- trager-ul

- lonjeronul

- suporti de far

- etc.

Si lista poate continua.

Daca vrei o modificare buna, incearca sa-ti procuri piesele pt Passat B6 R-Line, ca alea macar se aseaza :icon_thumright:

L.E.: Uite aici un comerciant care vine un intreg kit la 1100 EUR. -> OEM Tuning - Passat B6 R-line - 2005 - 2009

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B7 da... ca e defapt un facelift al B6-lui...

CC-ul... la risc plus ca poate sa iasa un kitch...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare intrebatoare:

La Passat-ul meu fabricatie 2009 (bord nou) nu exista in MFD posibilitatea afisarii temperaturii uleiului motorului. Am tot cautat, dar nu am posibilitatea activarii.

Am vazut ca Passat-ul lui F l o r i n - cu acelasi bord si acelasi motor - are optiunea asta in display-ul computerului de bord.

Aveti idee daca se poate activa si la mine ?

@F l o r i n: vreo sugestie ?

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In meniul BC ului, ai bifat optiunea sa iti afiseze temperatura uleiului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee daca se poate activa si la mine ?

@F l o r i n: vreo sugestie ?

Se poate doar cu un update de software. In felul acesta, pe langa afisarea temperaturii, iti mai apar si indicatiile de schimbare economica a treptei de viteza precum si afisarea corecta a unor pictograme referitoare la telefon (daca ai)

P.S. Ce motor de 143 CP ai?

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieftin zici ?

Poate achizitionarea pieselor care compun partea fontrala de la Passat CC sa fie ieftine, dar intreaga modificarea sare lejer de cateva mii bune de euro :vaidecapulmeu:

De ce zic asta ?

Pai simplu, pe langa "ce se vede" mai trebuie schimbat/adaptat

- trager-ul

- lonjeronul

- suporti de far

- etc.

Si lista poate continua.

Da ai dreptate RIDDLER, dar toate piesele care le ai enumerat tu inclusiv farurile, tragerul, capota, aripile,si toate plasticurile aferente,etc ma duc 350 de euro ,de asta eram interesat , daca a mai facut cineva asa ceva? si bineinteles se poate face modificarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n: am butonat tot meniul BC si am activat tot mai putin "speed warning" si "alt distances" - optiunea aia care iti arata kilometrajul si in mile/ora. Nu am gasit nimic de activat temperatura uleiului, am cautat-o pe rupte

@Valentin: codul motor e CBAB. Update-ul de software se face la reprezentanta, corect ? Schimbarea economica a treptei nu e un "must", iar bluetooth nu am pe masina, am ambele sertarase in partea superioara a bordului. Dar asta cu temperatura uleiului ma roade rau :)

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai renuntat la ideea schimbarii climatronicului cu modelul cel nou ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75NOR: Pentru temperatura uleiului iti trebuie update si se poate face in reprezentanta, daca aia au habar cum s-o faca. Ai mei n-au avut... Odata cu temperatura apar si indicatiile.

Daca ai CBAB tebuie sa ai 140 CP, nu 143 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!