Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

Sigur ca poti. Iti trebuie un calculator care sa suporte OPS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna. Stie cineva daca pot face un upgrade la un Passat 2009 dotat cu PDC (Park Distance Control) la OPS (Optical Parking System). Masina are in dotare un radio RCD 310.

Va multumesc

Da se poate,o sa si coste ceva banuti,uite aici tot ce trebuie sa faci pentru a finaliza acest upgrade:

http://www.my-gti.com/739/upgrading-of-volkswagen-park-distance-control-pdc-to-optical-parking-system-ops

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca are RCD-310 sunt sanse foarte mari sa nu mai fie nevoit sa schimbe CAN gateway. Nu putem lamuri daca posteaza un autoscan de pe masina lui. In acest caz costurile scad semnificativ, probabil pana pe la 300 ron. De asemenea, RCD-ul lui are posibilitatea afisarii pe ecran a indicatiilor senzorilor. Dupa parerea mea este un update care merita facut deoarece este mult mai comod decat cu PDC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta nu trebuie sa schimbe CAN-ul pentru ca de la E sunt cele care merg,avand RCD 310 si masina din 2009 cu un CAN cu terminatia Lsau N banuiesc,merge ca uns!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa fac acest upgrade pt ca s-a "ars" calculatorul ce controleaza senzorii de parcare şi ma gandeam ca il pot inlocui cu unul care sa afiseze si pe ecranul de la radio. Motorul are cod CBDC, nu stiu de unde sa iau codul CAN-ului! Va multumesc!

Modificat de flanck2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune aici sau pe mp un scan (Autoscan) facut cu VCDS-ul.

LE. Ai MP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, oricum ma depaseste problema asa ca voi apela la un service autorizat! Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor am un Passat fara pachet crom, iar semnalizarea din bara frontala este galbena. Fara proiector. Culoare identica. I-am pus geamuri fumurii, dar in continuare mi se pare oribila masina. Vreau neaparat sa ii pun un pachet de crom/nichel din dezmembrari, ptr ca nou este exorbitant. Este fezabila solutia? Se scot bandourile greu/se monteaza greu? Passat b6 este o masina frumoasa, nu si a mea insa....pls help

800px-VW_Passat_B6_Variant_Trendline.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da pachetul de pe spoilere si usi se poate instala relativ usor. Insa la geamuri e nasol. Nu poti lua pachetul decat cu chedere cu tot, si e fff scump. Asa ca o poti face doar pe jumatate cu bani relativ putini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu stiam ca este passat cu semnalizatorul galben.. hai ca nu arata asa de rau..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"fericitii" cu semnalizare alba sunt cei cu versiuni Sportline sau Highline.

Nu merita conversia la crom daca masina nu are din fabrica asa ceva.

Si inca o parere proprie: culoarea Maritimblau arata oribil pe un Passat B6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am CL si am semnalizare alba... sau poate au schimbat asta ulterior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar trendline are lampile de semnalizare portocalii. La toate celelalte echipari sunt albe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. Valentin : Ai 2 locuri prin care poti trage fire intre motor si interior. In stanga si in dreapta gurii de ventilatie sunt doape negaurite pt. tras eventuale fire. Ti-l recomand pe cel din dreapta (adica spre interior) care are iesirea mai accesibila prin spatele torpedoului, deasupra calc. de confort. Ia o spita de bicicleta sau ceva asemanator pt. a trage firul. Bafta! Vezi poza de la postul #769.

Multumesc pentru raspuns, iar poza ta este foarte elocventa, insa in cazul meu nu se prea aplica deoarece in stanga, pe unde vreau eu sa trec cu cablul sa ajung la sigurante, nu este nici un dop sau ceva de genul.

Pana la urma m-a lamurit Marius (Caal-Shto) caruia ii multumesc si aici. Imi zicea ca este mult mai usor sa incerc invers, adica din cabina catre motor, dar eu o tineam pe-a mea. :). Dupa ce am dat jos stergatoarele, deflectorul de aer, filtrul de aer cu carcasa lui si eram gata sa dau jos si bateria, am zis sa incerc si varianta lui, ca imi era frica sa nu-mi scape cumva tubulara de 13 din prelungitor. Ce sa spun, cu varianta lui in 5 minute am terminat cu tot cu lipit si izolat firele :). Aviz amatorilor. E mult mai simplu din cabina in compartimentul motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de bandouri, m-am convins. Il schimbi si dupa ce o speli de cateva ori cu jet ti se va dezlipi, asa ca adio pachet crom.

Il mai tin ceva timp si voi trece la A4 B8 sau Superb II

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reusit sa imi montez ornamentele cromate pe masina, atat bandourile cat si cele de la geamuri. Nu am avut probleme pana acum, nu s-au dezlipit. Daca vrei detalii citeste pe topicul masinii mele aici: http://vwforum.vwfor...ost__p__1358415 si aici: http://vwforum.vwfor...ost__p__1359626

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu stiam ca este passat cu semnalizatorul galben.. hai ca nu arata asa de rau..

Pt ca varianta TL nu se prea observa din miloanele de CL-uri si HL-uri din Romania :blah_:

Update-ul la pachetul de chrome este o investie buna, numai ca montaju' iti da batai de cap in cazul geamurilor :)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu stiam ca este passat cu semnalizatorul galben.. hai ca nu arata asa de rau..

Pt ca varianta TL nu se prea observa din miloanele de CL-uri si HL-uri din Romania :blah_:

Update-ul la pachetul de chrome este o investie buna, numai ca montaju' iti da batai de cap in cazul geamurilor :)

da am auzit si eu asta, dar e un "must be done".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A facut cineva bricheta sa mearga fara contact? Ma gandesc la ceva mai elegant, ca asa pot si eu sa trag alte fire de la borna cu o siguranta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar trendline are lampile de semnalizare portocalii. La toate celelalte echipari sunt albe.

eu am CL si am semnalizari portocalii......asta ce inseamna ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca si unele echipari bluemotion vin cu semnalizari portocalii.

Echpare bluemotion arata la fel ca si comfortline. Are pachet crom, interior la fel. Ce difera e grila, care e ca cea de highline + semn bluemotion, si semnalizarile care sunt portocalii.

Modificat de dark_master
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe eticheta din portbagaj scrie "CONFO".......asta ce inseamna ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu: pune niste poze cu masina, atat din exterior cat si din interior. Astfel o sa iti zice exact ce echipare ai ;).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!