Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

Toate Limuzinele de la CL in sus au carligul ala in stanga. Multi nu stiu de el pt. ca sta tras in sus de un arc, dar daca te uiti putin are si o bucata de material atasata ca sa tragi de ea si sa nu fie nevoie sa cauti. Si tine 5kg.garantat,chiar si 6 . Am agatat eu un bidon de apa plata de 6 kg, si a tinut perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine, echipare din fabricație cu c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta linistit cu mi-am pus eu pe partea stanga, pt ca locul este dedicat :icon_thumright:

Maine am drum pe la Tess sa admir noul Passat si o sa vad care mai e situatia preturilor la piese.

Voi reveni cu un post :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu. La inceput am avut doar pe partea stanga, dar acum mai bine de un an si ceva mi-am montat si in dreapta foarte usor de altfel :icon_thumright: . Tot de la reprezentanta Skoda cu codul pt Octavia am comandat si eu.

Numai bine,"SARBATORI FERICITE"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am gasit locatie pt montare la variant.

Are cineva variant si stie unde se poate monta asa ceva? sau nu se poate? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vei gasi locatie pentru asemenea carlig in variant. La portbagajul tau exista alte gadget-uri ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( sunt dezamagit...

Ce gadget-uri am de care eu nu stiu? eu am sine pentru chestia aia metalica din portbagaj, dar chestia in sine imi lipseste si cred ca e fff scumpa daca vreau sa o achizitonez :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai un gadget e ala ca se deschide in sus pana la inaltimea la care vrei tu, ca se da singur jos fara sa trebuiasca sa apesi pe tabla murdara cum trebuie sa facem noi astialalti cu sedan. Poate exista o modalitate sa agheti plasele undeva in lateral. Chiar ca mi-au trezit interesul colegii cu montatul celui de-al 2-lea carlig :) mai ales acum in plin sezon de cumparaturi se simtea lipsa unui alt carlig :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine "chestia" metalica (variable cargo area) nu m-a ajutat deloc pana acum ci dimpotriva, doar m-a incurcat (de ex. cand pun carutul de copil). Din cand in cand mai sprijin sacosile de rafie pe respectiva traversa metalica, dupa vreo sesiune masiva de hipermarket, insa nu stau fixe intotdeauna si se mai inclina/varsa din cand in cand prin portbagaj. Presupun ca sistemul a fost gandit pentru gentzi/valize (daca scriu gentzi fara "z" asa cum mi-as fi dorit, ma trezesc ca apare "jante" :blink: - presupun ca e de mare folos pt. userii care stau prost cu limba romana).

Pe langa traversa metalica mai am si o traversa flexibila (de fapt o centura lata de vreo 10 cm, dintr-o panza groasa), reglabila si permanent tensionata in unul din capete. Mai sunt si 4 papuci care culiseaza pe aceleasi sine (se vad si ei in poza atasata).

Passat20var5LR2Ejpg.jpg

Un minus ar fi ca traversele fac imposibila folosirea unei tavi de cauciuc.

@clau_75: la ce "gadget-uri" din portbagajul de Variant te referi? (nu am decat manualul in germana pt. Variant, iar tot ce am gasit in Ro/En sunt doar pt. Passat-ul sedan).

later edit: pe-aia cu inchisul din buton o stiu, dar pe-asta cu sa ridici portbagajul "pana la inaltimea la care vrei" nu stiu s-o execut...

Modificat de tlc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In topicul "Lucruri pe care nu le-ati descoperit inca" undeva pe la pagina 3 scrie despre inchiderea/deschiderea hayonului. La asta ma refeream ca gadget. La interior nu stiu ce chestii or mai fi pentru ca nu am avut ocazia sa le testez personal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)

Solutia, chiar daca la vremea respectiva nu a fost pe placul meu, a fost legarea lampii pe contactul de portiera(a facut-o electricianul la service)nu stiu care pin este. Singurul incovenient este ca lampa nu se stinge daca portiera ramane deschisa nici dupa 20 min! Deci nu uita portiera deschisa.

Bafta!

E o solutie ingenioasa, care are si efectul scontat ;)

Totusi, daca un coleg cu Passat care are aceasta operatiune din fabrica ar fi binevoitor sa ne spuna seria lui de sasiu ;)

Asta pt cei care prefera totusi sa mearga pe solutii OEM si sa iasa totul ca la carte :cool:

?! :D

Vin cu un raspuns chiar daca destul de tarziu: luminile din portierele spate la modelele 20054 sunt comandate de modulul de confort si nu de calc de usi, si pinii sunt T18b/5 pentru stanga si T18b/12 pentru dreapta, masa se ia de oriunde. Luminile se activeaza pe controlerele de usi stanga, dreapta spoate cat si in modulul de confort. Trebuie deci trase fire de la modulul de confort prin praguri , stalpi, mufele de la usa de pe stalp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu m-am gandit ca ar merge instalata chestia asta, http://cgi.ebay.it/VW-BMW-WEBASTO-Telestart-T91-T90-REMOTE-CONTROL-KIT-/170582293459?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item27b77f3bd3 bine cu ajutorul unui electrician priceput.ca majoritatea dintre voi am si eu webasto modelul fara telecomanda sau control in BC.am gasit si o schema de instalare dar este in germana.. a mai incercat cineva sa faca asa ceva?chiar ma gandeam zilele astea sa cumpar kit-ul ala si sa ma apuc de treaba..vroiam niste pareri.mai ales acum cu frigul asta sa gasim interiorul cald.. am atasat si pdf-ull in germana

webasto.pdf

Modificat de casper_bdc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru ca sunt mai deosebite as vrea sa schimb farurile cu unele cu xenon dar fara instalatia de xenon si nu stiu daca pot bune becuri halogen adica nu stiu daca au clemele care tin becul ca la cele cu halogen.Daca are cineva idee... Si inca o intrebare pentru colegii care si-au cumparat comutator de lumini cromat ,l-as schimba si pe ala,care este codul pentru cel cu proiectoare si daca stiti care ar mai fi pretul pe la reprezentante pt. ca pe ebay unul nou ajunge si la 65E fara transport iar second la vreo 60E cu transport .

Am gasit ceva : 3C8941431 dar nu stiu daca are si proiectoare?

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand nu stiu daca merita efortul fizic si financiar sa schimbi farurile si sa pui pe ele tot halogen. in al doilea rand lucrul asta nu se poate pentru ca pe farul pt xenon se pun becuri DS (d1s, d2s nu mai stiu sigur) care au altfel de soclu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca vreu sa le schimb, vreau si eu codurile pentru comutator lumini cromat ,si pentru cel de geamuri electrice si cel pentru reglat oglinzile ,tot cromate,poate vede vreun coleg si ma juta :rolleyes: .

Riddler,nu poti primi mesaje.

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce incercam eu sa spun e ca daca tot vrei sa le schimbi de ce sa pui pe ele tot halogen...exista kituri AM de xenon care sa se potriveasca pe farurile astea...trebuie doar sa cauti..stiu ca am vazut pe un forum vw din germania treaba asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TVS: sa pui faruri cu bi-xenon nu-i greu, dar te asigura ca NU va merge sa montezi becuri halogen ;)

Cum a expus si colegul Seby19, soclu' de bec pt farurile bi-xenon adaptiv, este D1S (abia pe Passat CC au montat D2S) care are un soclu' cam patratos.

Recomandarea mea, daca tot te infingi la un astfel de update, incearca sa gasesti pe net (eBay, sau diversi comercianti) si un set de becuri si balasturi originale ca sa nu te apuci sa improvizezi ;)

Iti zic eu ca modificarea merita toti bani si eforu' si nu se compara lumina becurilor OEM si a balasturilor cu cele oferite dun kit D2S AM ;)

A si pt a nu pierde reglaju' manual din interior (cel sus - jos), exista un DIY Rheostat MOD care te va ajuta ;)

Cat despre codul publicat de tine, 3C8941431 nu-i cel ok.

Ai cumva si coming-leaving home OEM sau faruri automate ?

Daca da va trebui sa iei cauti un bloc de lumini cu codul:

3C8 941 431 N XSH

L1.jpg

Daca NU ai coming/leaving home si nici faruri automate, iti trebuie:

3C8 941 431 C XSH

chromlichtschaltergo4nebl.jpg

XSH reprezinta codul de culoare, adica black&chrom :icon_thumright:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Riddler, am incercat sa iti dau un pm, dar cred ca ai casuta plina, poti sa faci o verificare?

Multumesc! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost ieri la PBN mai mult ca sa vad noul Passat si am intrebat si de comutator si costa doar 420 ron asa ca tot ebay-ul ramane baza .Si totusi parca este un coleg care spunea ca si-a luat comutatorul de la o reprezentanta si daduse pana in 25o lei dar nu mai stiu care..... :(

Mersi Riddler,poate gasesti si celalalt cod .

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am luat de la PBN cu acest pret si e cel cu Coming Home.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da alxxro, dar tu l-ai luat inainte de majorarea preturilor (luna septembrie 2010) parca...

Pt cine nu stie, din luna octombrie 2010 majoritatea pieselor au suferit majorari de pret, inclusiv cele mici...

Spre exemplu, un clips de volan (simplu din aluminiu-striat, sau cu vreo inscriptie pe el) costa pana in 100 RON, acum este 150 RON :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos de clipsuri de volan din aluminiu, m-ar interesa si pe mine. Si exact din cele simple, fara sa scrie nimic pe ele.

Nu stiam ca se pot cumpara si din reteaua Porsche. Dar dat fiind pretul (pentru un maruntis din ala 150 RON mi se pare cam jecmaneala) poate cineva sa imi spuna alt loc de unde as putea sa cumpar asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alxrro - Incearca la colegul nostru de pe forum Dan - parca avea la vanzare cu 100 de lei ( ;) cu un drum poate-ti comanzi pe langa clips si un volan de GTI :wub: )

Modificat de BN23RZV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Piesele necesare:

1 x 1K5 867 615 = 25.95 RON (Carlig)

2 x N10 666 302 = 1.83 RON (Suruburi)

2 x N90 698 703 = 1.21 RON (Cleme)

____________________________________

TOTAL = 29 RON :icon_thumright:

Preturile publicate mai sus sunt de pe factura si dupa cum am spus, sunt de acum 4 luni, deci nu sunt 100% sigur ca au ramas la fel.

Dar dupa Sarbatori cand o vreau sa-mi mai comand unu pt partea dreapta o sa mai revin cu preturi exacte.

Asta in caz ca nu afla alt coleg mai repede :D

Am montat si cel de-al 2-lea carlig in portbagaj, preturile au ramas cam la fel, insa dintr-un motiv obscur suruburile pe care mi le-au dat dupa ETKA aveau alt cod si bineinteles ca nu se potriveau. Am gasit eu printre sculele mele alte 2 suruburi mai lungi si le-am pus pe acelea. Deci codurile lui Riddler cred ca sunt cele corecte, mie mi-au dat 2 suruburi cod N 90698606 care erau prea scurte.

Thanx Riddler :) buna ideea cu cel de-al 2-lea carlig.:beer:

L.E.

Noul Passat are din start 2 carlige si in acelasi suport care tine si carligele se afla 2 manere care deblocheaza banchetele din spate ca sa le poti rabata direct din portbagaj. Sunt sigur ca ideea asta o aveau de mai mult timp insa nu au bagat-o la dotari decat acum :(

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!