Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

Motorase pentru reglaj lombar si inclinatie spatar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce servomotoare sunt la scaune ? .... si alimentare 12V pe fire cu sectiuni diferite ?

* rosu / galben - sectiune 2.5

* verde - sectiune 0.35

* maro - sectiune 0.35

Cred ca nu vezi bine. Amandoua din poza 2 sunt aceeasi sectiune. Iar reglajul electric al scaunului denumeste-l tu cum vrei.

Modificat de teo0605
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

nu mai conteaza asta, am "rezolvat-o"......... singura dilema ramane, la scaunul sofer.

 

eu am doua mufe galbene (airbag) care se conecteaza la cablajul masinii (poza1), iar scaunul "donator" are doar una singura (poza2).

 

ce pot sau trebuie facut aici ?

 
 
 

post-84251-0-97036300-1435404933_thumb.j

post-84251-0-70106200-1435404944_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea de la airbag scaun este cea cu Negru/Albastru/Maro.

 

cealalta - chiar daca este galbena - banuiesc ca este de la centura ?... conecteaza scaunul si vezi daca iti piuie ca nu ai pusa centura - daca nu, inseamna ca aia este...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce de la centura este mufa mica neagra cu 2 pini.

 

Scaunele tale sunt cumva de america ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, la scaunele cumparate mufa de la centura este neagra - la scaunele noi/cumparate - si galbena la scaunele vechi - ale masinii - cea cu 2 pini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca te uiti la prima poza, care el spune ca e de pe masina lui, are si mufa galbena cu 2 pini si neagra cu 2 pini, aici este nedumerirea lui, de ce are 2 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu... nu ai citit cum trebuie... spune ca are  doua mufe galbene (airbag) care se conecteaza la cablajul masinii (poza1), iar scaunul "donator" are doar una singura (poza2)... plus cea neagra (de centura) care o vedem in poza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu te uiti in prima poza sa vezi ca e mufa mare neagra de la reglaj, 2 mufe galbene si inca una mica neagra, in mana lui ?

Deci, mufa de centura stim sigur care e, nu stiu ce e cu cea mica galbena cu 2 pini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu....

 

- mufa neagra din mana mea este de la luminile ambientale montate de mine, (de aceea am "ascuns-o' ca sa nu fie luata in calcul)

- cea galbena cu doua fire este cum spune Florin, cel mai probabil de la centura, la care va trebui sa fac rocada pe scaunul donator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa culoarea firelor (maro si alb)- eu zic ca este de la centura.... acum, fa testul asa cum ti-am zis, daca nu tipa de centura, cand pleci de pe loc - aia este.

 

nu am vazut pana acum mufa de centura - cablaj original - care sa aibe firele de aceeasi culoare - gri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am vazut pana acum mufa de centura - cablaj original - care sa aibe firele de aceeasi culoare - gri.

 

am spus...... mufa si firele sunt de la luminile de la picioare montate de mine (fata / spate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa culoarea firelor (maro si alb)- eu zic ca este de la centura.... 

 

atunci ramane zis..... :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum sunt putin in ceata.......... dupa ce am verificat desenul conectorului, spune ca "usage airbag".

 

sa fi fost folosit conectorul in alt scop ? ....ca nu mai inteleg.

 

post-84251-0-34635000-1435649949_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi, verifici cum ti-am zis... daca iti apare sau nu, avertizarea de centura.

 

tu intai monteaza tot si vedem la sfarsit, cum sta treaba... unele lucruri se rezolva la masina, nu se pot rezolva direct de la tastatura.

 

da, cam toate mufele galbene de la masina, sunt de airbag.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai de asta zic....... sunt mai bine de 17ani in care lucrez in industria de cablaje auto.... STIU, ca mufele galbene, de regula sunt cele "sensitive".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no, si atunci eu zic sa faci asa cum ti-am zis si la telefon.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat codul de pe conector ( 3D0 972 752 ), si pe un site rusesc, am gasit extras din ETKA si spune ca ar fi de la  (tradus cu google translate):

 

Carcasa conector plat cu blocare de contact / pentru a pirotehnic de pretensionare a centurii de siguranță.

 

pt ca nu am cum sa fac conexiunile, trebuie sa tai firele de la ambele scaune si sa fac rocada intre ele.......... daca le cositoresc, cat de grav poate fi ?

.......stiind si neacceptand in Companie (unde muncesc) sa se "lucreze" pe firele sensitive ( se inlocuiesc in totalitate, nu se face rework pe ele).

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Treaba cu cositoritul este ca de la vibratii s-ar putea dezlipi si apoi nu vei sti ce si pe unde e intrerupt. Nu cumva se modifica si rezistenta electrica pe acel fir?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cridiaia, verifica daca nu cumva pinii sunt la fel. si atunci modifici doar carcasa mufei ! 

Poate merge asa, si scapi mai usor cu modificatul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu cositoritul este ca de la vibratii s-ar putea dezlipi si apoi nu vei sti ce si pe unde e intrerupt. Nu cumva se modifica si rezistenta electrica pe acel fir?

nici nu se pune problema sa se dezlipeasca, insa sigur apar modificari in rezistenta electrica si nu cred ca e ok, fiind vorba de "capsa pirotehnica"

 

Cridiaia, verifica daca nu cumva pinii sunt la fel. si atunci modifici doar carcasa mufei ! 

Poate merge asa, si scapi mai usor cu modificatul !

din pacate terminalii nu sunt la fel, de aici si problema mea.....nu stiu cum sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ipotetic vorbind.... ca nu ai ce capsa pirotehnica pretensionare centura, sa ai pe scaun - daca pui letcon electric pe fire, e posibil sa vezi cum functioneaza acesta.... :winter:

 

treaba cu cositoritul - este vb ca se intareste legatura si firul cedeaza in timp, de la stresul mecanic supus - vibratii, miscare, etc - exact dupa lipitura.

 

cum sa faci - simplu - tai firele dupa pinii din mufa galbena, sertizezi alti papuci - cu un cleste de sertizat - si ii bagi in carcasa noua - asta dupa ce verifici daca acea mufa este de la ce ti-am zis.....de la switch centura.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este posibil sa afiseze OFF pe climatronic ? PS.poza este de golf 7post-114028-1435764614693_thumb.jpgpost-114028-14357646313872_thumb.jpg

Modificat de geoland87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si care este procedura ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!