Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

nu afecteaza cu nimic ca nu le rupi pe toate si nu prea are ce sa troncane in portbagaj, eu am cumparat altele ca sunt ieftine(pana 5 lei)

da la magazin ceri amortizoare pentru portbagaj si le dai talonul si in mod sigur ti le schimba orice service.

eu la putere atunci chiar nu am intrebat poate s-au nimerit sa fie la fix sau a stiut baiatul respectiv ce sa imi dea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult pentru tot ajutorul. Ma duc maine sa imi dau comanda. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Am fost acum si mi-am comandat amortizoare cu puterea de ridicare 390 N pret 50 de lei bucata . Maine le montez si o sa postez un filmulet. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa fac un upgrade .Am cumparat lampile pt.usi si  pt.piciore pt.Passatul meu si a-si avea nevoie de un ajutor cu o schema electrica,eventual niste sfaturi ca unde vine legat firele de la lampile pt. picior?Ca la lampile pt. usi vine legat,daca am inteles bine, vine legat firele la mufa din usa!Multumesc. Si i-mi cer scuze daca nu am postat unde trebuia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Am fost acum si mi-am comandat amortizoare cu puterea de ridicare 390 N pret 50 de lei bucata . Maine le montez si o sa postez un filmulet. 

Sal.,

Eu in ETKA nu am gasit decat codul asta :

3C5827550B

pentru amortizorul de la capota spate pentru Limuzina .

Intre timp i sa schimbat codul in 3C5827550C .

Dar la nici unul nu specifica puterea de aruncare de 390N ?

Tu pe baza carui cod de piesa OEM ai facut comanda ?

Sau te-ai luat dupa codul 3AE827550A care este de Passat B7 ?

Ca nici la asta nu spune ce putere de ridicare are .

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Multumesc. Am fost acum si mi-am comandat amortizoare cu puterea de ridicare 390 N pret 50 de lei bucata . Maine le montez si o sa postez un filmulet. 

Sal.,

Eu in ETKA nu am gasit decat codul asta :

3C5827550B

pentru amortizorul de la capota spate pentru Limuzina .

Intre timp i sa schimbat codul in 3C5827550C .

Dar la nici unul nu specifica puterea de aruncare de 390N ?

Tu pe baza carui cod de piesa OEM ai facut comanda ?

Sau te-ai luat dupa codul 3AE827550A care este de Passat B7 ?

Ca nici la asta nu spune ce putere de ridicare are .

O zi buna .

 

Salut. M-am dus cu certificatul de la masina si i-am zis ca vreau amortizoare pentru portbagaj cu puterea de ridicare 390 N , nimic mai mult . O sa te anunt maine ce si cum si iti zic exact si ce model e dar si ce cod are. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum e posibil sa ai afisaj analog si digital in kmh in acelasi timp? Eu stiam ca e kmh analog cu mph digital si invers.. sau deloc la digital.


Referitor la amortizoarele de la portbagaj sedan.. niciunul dintre codurile enumerate nu ridica, sunt normale. been there ;)

post-118751-0-96148000-1421217163_thumb.

Modificat de illusions
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu e pe bune poza... Acul indica 50kmph, iar digitalul 65.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Dupa cum am promis, revin cu informatiile legate de portbagajul la passat b6. Am fost azi si am schimbat amortizoarele si totul merge struna. 

Aveti aici amortizoarele care le-am comandat . Pret 53 de lei bucata, luate de la magazin de piese auto 

IMG_3114.jpg

Instalarea amortizoarelor a durat 10 minute si a costat 20 de lei .

Aveti si filmuletul aici :

http://youtu.be/BHHX_uUZj5s

Multumesc tuturor care m-au ajutat cu informatii

Modificat de adrianhuma
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreo "smecherie" din asta si la passat variant exista ? :)

adica doar sa se deschida cand apas pe butonul de la cheie ca de inchis il pot inchide si manual.

 

Deci nu vreau cu inchidere electrica de la butonul de pe haion, doar sa se ridice singur sus cand il deschid din interior sau de la cheie...

Modificat de SavuAD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles la variant e mai dificil putin. Dar poate raspund alti colegi care stiu. Eu nu prea sunt in masura...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca doresti asa ceva.

 

.

 

Am gasit o data pe un forum de afara tot ceea ce iti trebuie ca sa faci modificarea respectiva.

Din ce imi aduc aminte e destul de costisitoare operatiunea. Trebuie schimbate balamalele, telescoapele, montat motorase, cablaj etc...

O sa caut topicul si-l postez daca il mai gasesc. :D

 

 

V-a scris Aryes13.... necesita balamale cu tot sistemul electric aferent, cablat, etc.

 

din pacate, alta solutie nu este, la Variant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca exista vreo "magarie" din asta cu amortizoare mai puternice doar sa-l ridice sus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu... din pacate la Variant e destul de greu hayonul si unghiul facut fata de caroserie, nu ofera aceasta posibilitate. Daca ai pune asemenea amortizoare, cred ca abia s-ar putea inchide hayonul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara..vin si eu cu o mica intrebare.se pot schimba ceasurile de bord cele cu lumina albastra,displayul albastru,de pe passatul din 2006,cu cele noi dupa modelul din 2010/?imi plac foarte mult,se vede frumos rau bordul tot luminat cu lumina acea alba..nustiu daca a mai inceract cineva asa ceva,dar m ar incanta idea...si daca aveti idee cam cat ar costa acele ceasuri de bord??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie Can generatie noua , alta mufa la ceasuri , codari si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

200-250 euro depinde de unde gasesti piesele. Vezi in aria de anunturi. Gasesti si baieti sa te ajute la montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha...)))))...las ca stau si asa atunci...mersi colegu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ai varianta sa schimbi led-urile la cele de pe masina ta. Si e mult mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut cum arata cu ledurile schimbate pe modelul vechi si mi se pare ca dau chiar mai bine decat pe cel nou. Acum depinde si de preferinte..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rasfoieste si tu putin forumul sau google.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi,

As vrea sa pun niste proiectoare pe B6, nu am actualmente si cateodata le simt lipsa. Am tot ce trebuie, inclusiv instalatia electrica (mai putin noul bloc de lumini) - totul OEM - insa mai am niste intrebari:

- am bloc de lumini american, OFF este DRL si ON aprinde pozitii + faruri. Ca sa il inlocuiesc cu un bloc nou, fara pozitia AUTO, ca nu am senzor, ce modificari ar mai trebui facute / fire trase?

- unde este CECM asta, in spatele torpedoului?

- pe unde sunt trase firele din compartimentul motor la Passat-urile cu proiectoare stock?

- o schema electrica a tronsonului electric care contine cablajul proiectoarelor, inclusiv legaturile din CECM (masina din semnatura, MY2006) are cineva? Nu am reusit sa pun ELSA pe W8.1 :-(

Am gasit eu pe vortex un DIY dar nu se mai pot vedea pozele.

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa pui auto.... nici o modificare - daca vrei sa fie si functional, atunci se complica treaba - senzor, cablaj, codare.

 

proiectoare

 

- centrala electrica - CECM - sub bord, in partea stanga - la sofer - trebuie sa dai jos placa de deasupra pedalelor.

 

- firele - se da jos bateria, suport, etc - se trage pe langa instalatia existenta - ai manson de trecere in interior.

 

conexiunile 

 

proiector stanga = pin 1 proiector - T5/2 (2,5mm)-  mufa centrala D/2 (1.0mm)

proiector dreapta = pin 1 proiector - T5/3 (2,5mm)-  mufa centrala A/4 (1.0mm)

 

comutator - t10h/5 = in centrala E/6 (alb galben)

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!