Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

Sincer nu stiu ET-ul jantei.Oricum jantele le-am folosit si vara trecuta fara probleme.Doar anvelopele vor fi schimbate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunea omologata de VW pentru jantele pe 18" este 235/40R18 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta depinde de ET-ul si J-ul jantei .

Daca este sub 41 ai sanse 80% sa atinga in contraaripi atunci cand este masina incarcata .

Iar pentru anvelope 245 ai nevoie ca jantele sa aibe J-ul minim 8 .

Ce crie pe jantele tale pe interior una din spite ?

Exemplu :

XJ x18 ETXX ?

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma gandeam sa imi pun RNS 510 pe masina si cum eu am ceasurile albe cu rosu, practic singurele lumini albastre din masina ar ramane cele de la climatronic. Mi-ar placea sa le pot face albe.

A schimbat cineva iluminarea de la climatronic din albastru in alb? Oare se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur se poate. sunt multi care au schimbat ledurile de la climatronic.

 

ce nu e pe gustul meu, la rezultat, e ca cele albe puse, sunt mai puternice, decat cele albastre si cred ca pot fi deranjante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! are cineva idee unde pot gasi o tablă dintr'aceea gen arc,care se gaseste la sertarasele de la bord,din stanga dreapta butonului de avarie? La mine,cel din stanga nu se deschidea,si cand am desfăcut, am constatat ca lipseste acea tăbliță.

post-114787-0-10860700-1419621470_thumb.

post-114787-0-52196000-1419621485_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur se poate. sunt multi care au schimbat ledurile de la climatronic.

 

ce nu e pe gustul meu, la rezultat, e ca cele albe puse, sunt mai puternice, decat cele albastre si cred ca pot fi deranjante.

 

Si oare nu exista unele care sa aiba aceeasi intensitate cu bord-ul?

Stii pe cineva care a schimbat mai exact. Eu unul stiu ca singur de capul meu nu ma voi apuca de asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! are cineva idee unde pot gasi o tablă dintr'aceea gen arc,care se gaseste la sertarasele de la bord,din stanga dreapta butonului de avarie? La mine,cel din stanga nu se deschidea,si cand am desfăcut, am constatat ca lipseste acea tăbliță.

 

doar sa improvizezi ceva.....

 

 

sigur se poate. sunt multi care au schimbat ledurile de la climatronic.

 

ce nu e pe gustul meu, la rezultat, e ca cele albe puse, sunt mai puternice, decat cele albastre si cred ca pot fi deranjante.

 

Si oare nu exista unele care sa aiba aceeasi intensitate cu bord-ul?

Stii pe cineva care a schimbat mai exact. Eu unul stiu ca singur de capul meu nu ma voi apuca de asa ceva.

 

 

stai linistit, se vor vedea ok. Am facut mai multe... si la B6 ... si la G5, Toareg, etc... toate se vad ok. Imi pare rau ca nu am facut poze, sa vezi cum au iesit....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin grija unor buni prieteni, eu am modificat ledurile la climatronic si se vad foarte ok si nu sunt deranjante deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cati kelvin au ledurile albe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare legata de trimul de la climatronicul nou de B7 : acele doua cleme de metal raman pe trim sau se dau jos ? Ca de taiat am taiat din trim ca sa se potriveasca doar ca nu reusesc sa il prind in partea de jos cu acele cleme ? Am apasat eu in partea de jos a trim-ul cat de mult am putut dar nu se pune la locul lui.  Oare cat de tare trebuie sa apas ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In partea de sus se taie distantierul vertical pana la suprafata orizontala ! Pe toata lungimea distantierului!

Jos se prinde in cleme!

Scoti scumiera , verifici vizual pozitionarea clemelor, comparativ cu OEM-ul, si deschiderea acestora.

Avand scumiera scoasa poti presa cu degetele chiar in dreptul clemelor, poate prinzi vreo laterala de clema pe piesa de bord si prin presare se inchide clema,nu se deschide!

De,......, cred ca ai luat " extraordinara rama OEM China ", cea fara airbag off !!

P.S. Fenomen curios remarcat: Daca inainte de aceasta modificare piesele se aliniau perfect , in special piesa climatronic cu scrumiera , after, vei constata ca piesa de climatronic china se aliniaza cu bordul si piesele de sus , dar scumiera va fi putin in interior! La toate ramele china se intampla, asa ca trebuie sa ridici scrumiera cu saibe de plastic corespunzatoare!

Nici un client nu a sesizat asta, am remediat eu din proprie initiativa si au fost destule! Adica toate!

Poate ochii lor erau " furati" de imaginea " magnificului climatronic de B7 China"!!

Asta ca sa nu vorbim de culoare si textura atat la cea de plasic , cat si la cea alu brusched!

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am remarcat si eu despre ceea ce zici si tu adica in partea de jos rămâne scrumiera mai înăuntru. Am montat odata fara acele cleme metalice si se vede acel luft dupa care am prins la loc clemele dar nu am reușit sa o pun corect. Multumesc mult de informații si de sugestii. Da asa e rama este fara airbag off dar nu sunt deloc deranjat de aceasta chestie, pe viitora sa caut una OEM din dezmembrări si poate poate reușesc sa o fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate , rama de jos de B7 fara airbag off nu exista decat pe relatia china!

Treci la etapa urmatoare, rama RC cu buton avarie jos si rama climatronic cu airbag off de EU!

Desigur, vei spune: " ce fac cu 2 butoane avarie?"

Ramane la latitudinea ta, cel de jos activ si iluminat, iar cel de sus iluminat pe avarie, etc...., blank, usb, eu am pus senzor IR pentru dvd-ul montat in locul magaziei cd, la alta am pus in locul butonului de jos, display-ul de la senzori parcare fata de la directed,,,,,,,totul instalat la nivel OEM (la multimedia mult peste OEM VW sau Audi).

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Daca am urmatoarea dotare pe masina: "9W8 Car phone preparation" inseamna ca am si microfon instalat in plafon? Se poate cupla acest microfon la un RNS 315 pentru a fi folosit ca microfon pt Bluetooth Phone?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca fac update la can,ca sa nu descarce rcd 510 bateria,voi intampina probleme la montarea unui climatronic de cc,respectiv cluster? Sau isi fave treaba update-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin update rezolvi strict problema cu descarcarea bateriei si nimic mai mult!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Daca am urmatoarea dotare pe masina: "9W8 Car phone preparation" inseamna ca am si microfon instalat in plafon? Se poate cupla acest microfon la un RNS 315 pentru a fi folosit ca microfon pt Bluetooth Phone?

Multumesc!

 

doar daca modifici cablajul de la modulul de telefon, ca sa il duci in mufa din spatele RCD-ului.

 

Daca fac update la can,ca sa nu descarce rcd 510 bateria,voi intampina probleme la montarea unui climatronic de cc,respectiv cluster? Sau isi fave treaba update-ul?

 

ti-a raspuns deja Dany. 

 

Update-ul de can gateway (la unitatile care suporta acest lucru) nu rezolva problema de comunicare cu noile module.

 

daca vrei sa faci retrofit in viitor, la aceste module, recomand sa iti cumperi un can nou (Q sau de la E in sus) si o sa fie totul ok. Se monteaza pe masina, pe adapteaza/codeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La bluetooth-ul meu nu pot selecta numere din bord, doar din RNS 310. Imi trebuie alt modul? 

Modificat de sahara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti vede agenda, dar restul legat de telefon, iti vede - meniul, etc. ? ce cod are BT-ul tau ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In BC nu vad absolut nimic legat de telefon, decat cand sunt strict intr-un apel. Trebuie sa fac totul din RNS. Nu stiu ce cod are, unde vad?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ori scanezi, ori te uiti sub scaun la pasager si vezi codul de pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles! Ăsta e bun?se termina cu E

post-114787-0-43309800-1420724744_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms Florin, nu ti-am raspuns ieri ca am zis ca ma uit si dau reply..dar am uitat. Ma uit deseara.

 

Daca iau asa ceva http://www.aliexpress.com/item/Side-View-Mirror-Folding-System-Intelligent-Auto-Side-Rear-View-Mirror-Folding-Closer-Parking-Alarm-System/1195344340.html va merge tot timpul sau se poate activa/dezactiva. 

 

Intreb ca iarna l-as dezactiva sa nu inghete...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!