Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

Salut! Cotiera spate ar trebui sa se rabateze pus si simplu ,sau are vreo clema? La mine e blocata de cand am luat masina..

Suportul din stanga butonului de avarie e blocat,si putin intrat inauntru. Stie cineva cum se demontează?

Modificat de StifflerSamm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Ma refer la 46 convenience si la codarea de la byte 17 bitul 0.

NU cumva codarea asta se face doar la masinile care nu au geamuri electrice spate si la care lampile de usi sunt legate direct in modulul de confort ?

 

 

codarea trebuie facuta la toate.

 

Am codat in ambele parti, dar trebuie sa trag firele din stalp, pentru ca nu sunt trase pana la calculatorul usilor din spate.

 

masina este 2005 ? ... posibil... vezi ca trebuie sa gasesti firul in stalpul usii, pe partea din interior. Tu bagi pinul in mufa stalpului, partea care vine pe cablajul usii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este 2006, mi-a spus Teo care sunt pinii unde trebuie sa introduc cablul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit firele in stalp, dar mai am o nelamurire, cum ajung cu el in usa ? Prima data am crezut ca pot sa dau boxa jos, si sa jos cu el pe acolo, dar boxa e prinsa in nituri. Vreo idee ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai toata fata de usa . Cea metalica si pe urma iesi printr-o gaura spre interior. A mea e 2006 aprilie si are geamuri si pe spate si nu a avut instalatie trasa. Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca la cele care au geamuri electrice pe spate, codezi pe fiecare usa spate - fara sa codezi pe 46-conveninta - ca sunt lampi pe usile spate, o sa se aprinda ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit firele in stalp, dar mai am o nelamurire, cum ajung cu el in usa ? Prima data am crezut ca pot sa dau boxa jos, si sa jos cu el pe acolo, dar boxa e prinsa in nituri. Vreo idee ?

Cu o sarma otelita le treci prin mansonul dintre  usa si stalp apoi iesi cu ele prin mansonul de cauciuc de pe fata de tabla.

si daca la cele care au geamuri electrice pe spate, codezi pe fiecare usa spate - fara sa codezi pe 46-conveninta - ca sunt lampi pe usile spate, o sa se aprinda ?

DA.

Daca lampile sunt legate in calc de usa de spate se codeaza doar pe calc de usi.

Daca sunt legate in calc de confort, ce rost mai are sa codezi pe calc de usa spate ?

Se codeaza doar pe confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am reusit pana la urma, in mufa de pe stalp am conectat plusul la pinul 12, iar minusul la pinul 27, am trecut cu o sarma mai rezistenta prin manson, dupa am desfacut toata fata metalica, am tras cablul pe margine, cam asta a fost. Va multumesc foarte mult pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

si daca la cele care au geamuri electrice pe spate, codezi pe fiecare usa spate - fara sa codezi pe 46-conveninta - ca sunt lampi pe usile spate, o sa se aprinda ?

DA.

Daca lampile sunt legate in calc de usa de spate se codeaza doar pe calc de usi.

Daca sunt legate in calc de confort, ce rost mai are sa codezi pe calc de usa spate ?

Se codeaza doar pe confort.

 

 

prima - aia eram curios.... o sa incerc maine la CC-ul care imi vine, sa vedem daca merge si fara sa fie bifate in 46.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am geamuri electrice pe spate, am codat si fiecare calculator de pe usa si calculatorul de confort. In mufa din calculatoarele de la usile din spate nu am gasit mufele la care ca conectez, dar pe stalp am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca e modelul vechi la tine.... firele nu exista in cablajul usii, in stalp exista.

 

din 2007 nu mai este nevoie sa le tragi, doar sa te conectezi in calculatorul de usa, plus codarea aferenta

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aa, acum am inteles, bine ca am reusit sa le fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gândeam sa pun senzori miscare OEM(sirena este montata)a pus cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vrut sa iau setul complet de pe donator, dar m-am impotmolit la senzorii din plafoniera: senzorii sint conectati la un modul si in modul intra o panglica. Acolo mai sint citeva panglici care duc posibil la becurile parasolarelor si cred ca toate intra in panglica master care e conectata la fire ce duc spre confort. Poate ma lumineaza Cristi ce anume sa iau si ce nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca are cineva codurile OEM este super :vwrullz:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se face modificarea foarte simplu.

Se achizitioneaza senzorii plafoniera  (care vin cu tot cu modulul in plafoniera) si butonul din stalpul soferului + cate o mufa pentru fiecare !

 

3C0 951 171 A (modul din plafoniera)

1K0 972 704 C (mufa modul)

1T0 962 109 A REH (buton stalp)

4B0 971 978 B (mufa buton)

 

Cablajul e foarte simplu.

 

Mufa senzor monitorizare:
- Pin 1 - se duce la sig.15 cred la masinile dupa mai '08 (sig.17 inainte mai'8)
- Pin 2 - masa (-)
- Pin 3 - mufa calc comfort in mufa unde intra firul de la goarna Pin6 mov/alb te legi de acesta
 
Mufa buton (cu 2 butoane)
- Pin 1 - la centrala electrica mufa  T12i (conector B) Pin11 rosu/mov
- Pin 2 - la cent confort  mufa T6ao Pin 5
- Pin 3 - la cent confort mufa T6ao Pin 4
- Pin 4 - la cent confort mufa T6ao Pin 2
- Pin 5 - la cent confort mufa T6ao Pin 1
- Pin 6 - la centrala electrica mufa T10s (conector K) Pin 10 rosu/albastru
 
Mufa buton (cu 1 buton)
- Pin 1 - la cent confort mufa T6ao Pin 4 - Pin5 (punte comuna)
- Pin 2 - la cent confort mufa T6ao Pin 2
- Pin 3 - la centrala electrica mufa T10s (conector K) Pin 10 rosu/albastru
- Pin 4 - la centrala electrica mufa  T12i (conector B) Pin11 rosu/mov
 
Spor
Modificat de humerg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc humerg 

 

vreu sa fac un retrofit rns si modul Bluetooth premium,dar mai intai vreau senzori de miscare ....... dorm mai bine asa

 

 iti doresc o duminica placuta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie careva,daca vreau sa schimb butoanele geamurilor electrice, trebuie să dau jos fetele de usi? Sau doar mânerele?

Si problema geamurilor care urca in loc sa coboare sau invers,are rezolvare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La B6 NU se pot schimba butoanele fara sa dai fata de usa jos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe partea soferului nu trebuie data fata jos la restul  da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar manerul la usa soferului, la celelalte se da fata de usa jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam eu ca nu scap doar cu manerele:)) si totusi,la problema cu geamurile, nu stie nimeni o rezolvare? Am inteles ca dupa 2007 au rezolvat bug'ul din fabrica..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva cu o schemă electrică pentru butonul din spate de pe luneta acela care comanda închiderea automată a portbagajului la un passat b6 variant? Ma interesează care sunt din cele 4 fire plusul si masa. Eu pe fire am trecut 4 numere : 17, 18, 19 si 20. Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luneta sau hayon?

Butonul tre sa actioneze/comande un controller care la randul lui comanda servomotoarele hayonului.... Daca vorbim de acelasi lucru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!