Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

aha, deci la ce am acum nu are nevoie de nici o comunicatie cu volanul fara comenzi :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat lampile si firele in calculatoarele de usa dar ramane problema cu VCDS-ul.poti  sa fi mai explicit te rog frumos pentru ca nu am eu VCDS ci un amic si nu stie nici el prea bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intra pe fiecare usa, dupa care la coding - o sa iti apara balonul pop up, care o sa va genereze cifrele care trebuie adunate, ca sa activati lampa - faci asta pe fiecare usa.

 

pentru spate, in afara de asta, trebuie sa mergi in modulul confort, la long coding - unde bifezi - rear door warning lamp.

 

totusi - ca sfat - daca nu va pricepeti, mai bine cauta pe cineva care stie si te poate ajuta.... astfel, poti sa scapi de multa bataie de cap, daca le codezi aiurea.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AdrianClaudiu23

Ma bate gandul sa-mi pun niste folie pe luneta si geamurile de la pasagerii din spate(b6 combi) , doresc sa pun o folie care nu este foarte intunecata , sa fie omologata , ce tip de folie ma sfatuiti sa pun ? si bineinteles care vi-ati pus ...merita sau nu ?  mentionez ca am si oglinda anti-orbire dar parca arata mai frumos cu geamurile inchise pe spate :P 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

desfa calc de coloana si vezi ce lipseste. Acei pini se pot lipi usor acolo daca nu sunt si intregi cablajul.

pentru ca piticul nu ma lasa in pace, am desfacut mai devreme calculatorul si ce sa vezi:

attachicon.gif20141028221100.jpg

attachicon.gif20141028221124.jpg

cumpar doi pini, hai trei :)

Pinul ala care lipseste la un moment dat, e cumva raspunzator pentru padele?

Ca sa nu fac apoi upgrade la un volan cu padele si calculatorul sa nu stie de ele... :lol:

 

PAi tyrebuie 4, doi pe o parte si 2 in capatul celalalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DE UNDE 4? in mufa galbena ii am pe toti

aci lipsesc 3 unde se infige mufa spirei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, nu stiu daca postez bine aici sau daca s-a mai discutat. De cateva zile mi-am montat lumini in usi, pentru usile din fata trebuie sa conectez in mufa calculatorului, plusul la pinul 18, iar minusul la pinul 19. In spate la calculatorul din usa la pinul 4 si 14. Am facut codarea cu vag-com-ul, adaugand la codul initial +64, iar cand am deschis usa sa vad ca nu se aprind luminile. Am desfavut iar fata de usa de la sofer, si m-am uitat mai bine in mufa din usa, iar acolo am avut o surpriza, la pinul 18 nu e nimic, asa ca unde am pus eu cablu nu mai are continuare. Imi puteti spune care e cauza, poate exista alta modalitate ca conectez firele. Masina este cea din semnatura. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Sa intelegem ca vorbesti de passatul din semnatura. Daca ai mufa de la calculatorul de usa spate, cu 20 de pini, atunci conecteaza plusul la pinul 6 si minusul la pinul 15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El se refera la usa din fata nu din spate. Am patit-o si eu la un Bluemotion din 2009. Pe 18 si 19 nu mergea. Din pacate s-a vandut masina si n-am mai apucat sa o remediez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Passat-ul din semnatura, 2.0, 140 CP, BMP, 2006. Va multumesc, o sa incerc sa conectez la usile din spate la pinii 6 si 15, dar la cele din fata, in afara de 18, care la mine e gol, nu are continuare si 19, alti pini nu sunt ?

Da, Passat-ul din semnatura, 2.0, 140 CP, BMP, 2006. Va multumesc, o sa incerc sa conectez la usile din spate la pinii 6 si 15, dar la cele din fata, in afara de 18, care la mine e gol, nu are continuare si 19, alti pini nu sunt ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la 2006 sunt pinii 1 si 2. 18 si 19 sunt pentru 2008 in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc mult Teo, maine chiar am sa incerc sa vad ce si cum, o sa revin cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Retine . E valabil la masini pana in mai 2006. Pe firul 2( maro parca) e masa. Te vei lega peste el. Pinul 1 ar trebui sa fie liber. La usile din spate: daca ai mufa cu 18 pini te legi pe 4 si 14. Iar daca are 20 te legi pe 6 si 18.

Modificat de teo0605
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe usile din spate am legat la 4 si 14, si nu se aprind cand deschid usa, sigur merg la 6 si 18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numara pinii. Ai codat si in centrala ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am codat fiecare calculator de pe usa, am adaugat 64 la fiecare cod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Door lights 

 

Front doors:

For Passats built before may 2006, use pins 1 & 2 on the 32 pin connector.

For cars built after that, it's pin 18 & 19 (ground).

 

Rear doors:

For Passats MY 2009 and earlier, use pins 4 & 14 (ground) on the 18 pin connector.

For MY 2009 and on, it's pin 6 & 18 (ground) on the 20 pin connector.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. E mai interesant in engleza. Lucian, eu ma refer la centrala de confort, nu la usi. S-a tot discutat in urma. Incarcam aria cu repetari. Use search sau vb pe pm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună! Am făcut o prostie la vw B6... Nu puteam deschide portiera din spate numai pe dinăuntru, deschizând portiera am văzut ca pe lângă broasca pe acolo era un blocaj care puteai sa îl întorci cu o șurubelnițe sau cu cheia de la mașină... În fine... Am întors de blocajul ala și am închis portiera... E acum nu mai pot deschide deloc usa. Este vreo cale de a deschide, de a debloca din nou acel blocaj? Va rog sa ma ajutați.. Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. E mai interesant in engleza. Lucian, eu ma refer la centrala de confort, nu la usi. S-a tot discutat in urma. Incarcam aria cu repetari. Use search sau vb pe pm.

NU doar ca e interesant, e si corect ceea ce a zis. In schimb, ce treaba au luminile din usi cu centrala de confort la care faci tu referire ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer la 46 convenience si la codarea de la byte 17 bitul 0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe usile din spate am legat la 4 si 14, si nu se aprind cand deschid usa, sigur merg la 6 si 18.

 

dupa ce faci conexiunile si codezi fiecare usa cu +64, atunci trebuie sa codezi si pe 46-convenienta - sa stie ca sunt instalate lampile de avertizare, pe usile spate - exact cum ti-a scris deja teo

 

altfel, nu se vor aprinde.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer la 46 convenience si la codarea de la byte 17 bitul 0.

NU cumva codarea asta se face doar la masinile care nu au geamuri electrice spate si la care lampile de usi sunt legate direct in modulul de confort ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am codat in ambele parti, dar trebuie sa trag firele din stalp, pentru ca nu sunt trase pana la calculatorul usilor din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!