Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

P.S: stie cineva daca pot pune turbina de 2.0 170 ps pe un 1.9 tdi?

Da poti pune turbina de 2.0 / 170 Ps dar trebuie sa modifici actuatorul la asta de 170 Ps din electronic in vacumatic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu ar trebui sa codezi cu 00001212

in incercarile alea a fost si asta ...

 

geoland, searchu nu a dat nici un rezultat, dar ii multumesc colegului ce mi-a dat un pm sa ma linisteasca ca numai la reprezentanta o mai rezolv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:mop: tare asta cu  reprezentanta :tuktuk:

 

hai ca am :Computer:  eu pentru tine, spor la citit

 

http://vwforum.ro/topic/78703-inlocuire-volan-standard-cu-volan-passat-cc/?p=1561502

Modificat de geoland87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi

am citit cit am citit, dar e vb de alte modificari pt a merge volan de CC, asta cind nu e adus in discutie volan ca al meu.

oricum ce e acolo e destul de alambicat pentru mintea mea proasta.

 

eu vreau sa stiu acum de ce nu imi merg mie submeniurile atita timp cit am revenit la codarile initiale.

 

Asta e scanarea dezmembratului:

Address 16: Steering wheel        Labels: 3C0-953-549-SW20.lbl
   Part No SW: 3C0 953 549 AE    HW: 3C0 953 549 AE
   Component: J0527               0020  
   Revision: 00026000    Serial number: 3C9953507AT   
   Coding: 0000112
   Shop #: WSC 05311 000 00000
 
si asta e al meu inainte de a incepe transplantul:
Address 16: Steering wheel Labels: 3C0-953-549-SW20.lbl
Part No SW: 3C0 953 549 A HW: 3C0 953 549 A
Component: Lenksäulenmodul 005 0010 
Revision: 00005000 Serial number: 3C9953507C 
Coding: 0001014
Shop #: WSC 05311 000 00000
 
am aceeasi codare si nu mai pot sa intru in submeniuri. care e rezolvarea? mersi

:mop: tare asta cu  reprezentanta :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos, trebuie sa mearga... chiar vineri am pus pe un B6 volan cu comenzi si a vrut sa mearga si maneta - asa ca i-am codat sa mearga si maneta.... chiar daca la volan multifunctional, BC-ul lucreaza din volan, nu din maneta.....

 

centura - da,inseamna ca teaca/switch-ul din ea este defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu a mers si pace...

cum fac sa am maneta functionala din nou ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuia sa mearga.... nu stiu ce ai codat pe acolo... de nu iti mai merg.

 

cand se tine apasat pe jos, mai multe secunde, nu intra in meniu ? vezi ce ai modificat in long coding la ceasuri.... 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu

de codat am codat toate variantele din galusca data de soft.

(e un print screen mai in urma..)

 

la ceasuri nu imi amintesc sa fi umblat, dar verific miine inca o data pt ca din ce am verificat nu erau modificari fata de scanul initial al masinii(ala care ti l-am trimis si tie).

adica tot 0005105

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca cu setarea de baZa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm... eu as proba si cu alte ceasuri.... sa vedem daca e vreo diferenta.

 

daca vrei, iti dau maxidot de B6 - normale sau facelift, sa iti faci proba cu ele.... 

 

ce PN are modulul tau confort ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Address 46: Central Conv. Labels: 3C0-959-433-46.clb
Part No SW: 3C0 959 433 R HW: 3C0 959 433 R
Component: KSG PQ46 ELV 042 0472 
Revision: 00042000 Serial number: VWZCZ000000000
Coding: 0091020051030E763004941570084F0B607800

 

pentru proba as putea lua pe cele ale "raposatului" dar tare imi e teama ca mai dispar alte functii :)))

si la cit de greu am ajuns la ele ca sa le scot parca nu imi vine sa fac asta la a mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te-ai uitat la long coding pe 46 - ai debifat sau bifat  Instrument cluster - confort menu si Personalization inactive 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am ramas fara baterie la lectoc, asa ca de dimineata am scos borna si mai devreme am cuplat-o la loc si stupoare, au revenit din deplasare functiile respective. Se pare ca masina si componentele au personalitatea lor incit nu au fost suficiente minutele de repaus zise de Cristi.

Revenind la volan si calculator de coloana, aseara am desfacut capacele sa vad si eu pinii respectivi din mufe si am constatat ca unul nu exista, poate de aici era si eroarea pe unul dintre ignitere.

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Doresc sa-mi montez incalzire in scaune in Passat-ul meu (B6 din 2008). Am deja climatronicul cu butoanele pt scaune dar imi mai trebuie cablajul, rezistentele si unitatea de comanda. E cineva care a facut retrofit si are codurile OEM pt componente ?

Am cautat pe forum si pe net dar gasesc numai kit-uri aftermarket. As vrea sa fie totul OEM sau cat mai apropiat.

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in afara de ce ai tu, mai trebuie modulul de sub scaun si rezistentele. Restul... pini, mufe, cablaj. 

 

o sa incerc sa iti scot codurile, numai ca dureaza, fiind pini, mufe, coduri multe....

 

la Kufatec gasesti cablajul gata facut....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin si eu cu intrebarea: ce e de facut ca sa am airbag full functional (al meu e cu 2 ignitere si raposatul cu unul) avind in vedere ca trece prin calculatorul de coloana?

acolo am vazut ca ii lipsesc niste pini de pe placa in locul in care intra spira (cred)


PS: exclus rezistente, si pacaleli de airbag ca poate se intoarce roata si ma pacaleste si el pe mine cind am mai multa nevoie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tu ai cu doua ignitere,,,,, si pui airbag cu unul singur, doar sa iti mai pui un airbag pe undeva, pe langa volan... sau unde vrei tu.... :winter:  

 

normal ca o sa fie functional, dar asa sunt acum la vw, cu un singur igniter - rezistenta o pui, ca sa stingi martorul din bord.... nu inseamna ca airbag-ul nu functioneaza...

 

altfel, modifica instalatia, schimba si modulul de airbag, cu altul compatibil si cu un singur igniter la volan

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai repet inca o data:
1. eu nu pun airbag cu un igniter pentru ca ala este explodat (d-aia am zis "raposatul" )

2. eu il tin pe al meu cu doua ignitere

 

dupa cum am mai zis, in calculatorul de coloana sint niste pini lipsa (poate aia care trebuie pentru airbag cu doua ignitere) inutili pentru ce a fost pe donatoare.

 

cred ca buba e undeva in calculatorul de coloana.....

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfa calc de coloana si vezi ce lipseste. Acei pini se pot lipi usor acolo daca nu sunt si intregi cablajul.


Mersi !

 

Am gasit asta : http://www.kufatec.co.uk/shop/en/Volkswagen/Passat-3C/Seat-Heating-Harness-VW-Passat-3C2?action_ms=1 , e ok ?

 

Mai raman rezistentele si modulul ....

CAm scump, nu crezi?

la pretul ala se face cablajul pe masina si e si manopera inclusa...

 

iar pernele de incalzire OEm sunt foarte scumpe, cam 300 lei bucata, merita ?

plus modulul vreo 400 lei.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pot sa fac cu componente afternarket? Si controlul sa fie pe butoanele oem?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti dupa ce pui modulul. De acolo nu mai e complicat. Tre sa faci legatura intre modul si clima +codare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai repet inca o data:

1. eu nu pun airbag cu un igniter pentru ca ala este explodat (d-aia am zis "raposatul" )

2. eu il tin pe al meu cu doua ignitere

 

dupa cum am mai zis, in calculatorul de coloana sint niste pini lipsa (poate aia care trebuie pentru airbag cu doua ignitere) inutili pentru ce a fost pe donatoare.

 

cred ca buba e undeva in calculatorul de coloana.....

 

ok... deci tu ai calculator cu unul singur, masina ta cu doua... trebuie alt calculator de coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!