Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

Dar banuiesc ca ai nevoie si de acel senzor din interior nu numai sirena ca sa sune cand deschizi usa / usile ?

Sau "keos" se refera la acel sunet cand blochezi sau deblochezi usile din telecomanda ?

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde imi recomandati sa merg pentru asta ? Sa merg la Porche ?

 

suntem mai multi colegi in Bucuresti, care te putem ajuta.... vezi in aria Prestari servicii.

 

Dar banuiesc ca ai nevoie si de acel senzor din interior nu numai sirena ca sa sune cand deschizi usa / usile ?

Sau "keos" se refera la acel sunet cand blochezi sau deblochezi usile din telecomanda ?

 

ai nevoie, daca vrei monitorizare interioara, etc.... altfel, lucreaza doar la deschiderea prin efractie.... si face beep la incuiat/descuiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai nevoie, daca vrei monitorizare interioara, etc.... altfel, lucreaza doar la deschiderea prin efractie.... si face beep la incuiat/descuiat.

Poti sa-mi zici si mie procedura de codare pe PM ca sa o fac si eu la masina pana vine senzorul din interior ?

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar, eu cred ca am sirena de vreme ce masina urla daca deschid usa cu cheia mecanica, neavand butoane de niciun fel pe stalp. Asta inseamna ca se poate activa si sunet pe inchiderea centralizata la inchis-deschis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

ai nevoie, daca vrei monitorizare interioara, etc.... altfel, lucreaza doar la deschiderea prin efractie.... si face beep la incuiat/descuiat.

Poti sa-mi zici si mie procedura de codare pe PM ca sa o fac si eu la masina pana vine senzorul din interior ?

Multumesc .

 

 

Adrian, ce vrei sa faci - ca nu am inteles.... eu am alarma, dar nu am senzori de monitorizare interioara..... asta vrei sa faci si tu ?

 

Chiar, eu cred ca am sirena de vreme ce masina urla daca deschid usa cu cheia mecanica, neavand butoane de niciun fel pe stalp. Asta inseamna ca se poate activa si sunet pe inchiderea centralizata la inchis-deschis?

 

cu VCDS-ul, pe long coding, la 46-convenienta - activezi beep la incuire/descuiere din telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian, ce vrei sa faci - ca nu am inteles.... eu am alarma, dar nu am senzori de monitorizare interioara..... asta vrei sa faci si tu ?

Sal.,

SI eu am sirena OEM dar nu am acel senzor ce vine montat la plafoniera fata .

Si vreu asa cum e acuma (asta pana vine senzorul) sa fac ca sirena sa sune daca cineva deschide usa prin efractie (desi nu prea vad cum o va face) .

Ce si unde sa bifez cu VCDS-ul ?

Multumesc .

O zi buna .

 

 

 

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o face cu ajutorul switch-ului din usa.... ca doar modulul confort stie de asta - asa era si la modelele mai vechi, asa e si la B6.

 

nu stiu ce PN ai tu la modulul confort, dar baga LC-ul de la mine si vezi unde e diferenta.... 

 

Address 46: Central Conv.        Labels: 3C0-959-433-46.clb
   Part No SW: 3C0 959 433 AR    HW: 3C0 959 433 AR
   Component:    KSG PQ46 ELV 043 0612  
   Revision: 00043000    Serial number: VWZCZ000000000
   Coding: 0091020051034E7630029C1D70084F0E707C01
   Shop #: WSC 05311 123 12345
   VCID: 7AF10EA0359088EBE9-802F
 
   Subsystem 1 - Part No: 1K8 951 605 
   Component: LIN BACKUP HORN H10 9003
 
   Subsystem 2 - Component:       NGS n.mounted     
 
   Subsystem 3 - Component:      IRUE n.mounted  
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebari, scurt si la obiect:

- airbagul de passat are aceleasi prinderi cu cele de golf? ca am gasit un volan cu padele si ma tenteaza sa il arestez :)

 

- pe de alta parte am gasit volan cu comenzi, pe volan e sigla de telefon, trebuie sa caut modulul BT pe sub scaunul pasagerului?

radio are cd cu mp3, trebuie luat si asta? sau e ok al meu fara mp3 (compatibilitati...)

microfonul unde este situat, daca are carkit integrat?

pe linga asta trebuie sa iau si altceva in afara calcului de coloana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n

Asta este tipul centralei de pe masina mea :

-------------------------------------------------------------------------------

Address 46: Central Conv.        Labels: 3C0-959-433-46.clb
   Part No SW: 3C0 959 433 R    HW: 3C0 959 433 R
   Component:    KSG PQ46 ELV 042 0472  
   Revision: 00042000    Serial number: VWZCZ000000000
   Coding: 00910A0001864E763004941570084F0B607CC0
   Shop #: WSC 12345 000 00000
   VCID: 39723CF0707B14F268-806C
 
   Subsystem 1 - Component:   Sounder n.mounted     
   Subsystem 2 - Component:       NGS n.mounted     
   Subsystem 3 - Component:      IRUE n.mounted     
 
No fault code found.
-------------------------------------------------------------------------------
O sa incerc cu LC-ul tau sa vad ce fel se comporta .

Intrebari, scurt si la obiect:

1. Daca volanul e de GTI este compatibil airbag-ul de Passat de la volanul cu 3 spite .

2. Chiar daca ai acea tasta de telefon pe comenzi si nu ai modul-ul BT de sub scaun el nu va functiona (din ce-mi aduc aminte acel buton o sa dea mute cand e apasat) daca ai modul sub scan va functiona .

3. E compatbil cu orice HU OEM Vw .

4. Microfonul este pozitionat in plafoniera fata .

5. Doar calculatorul de coloana si eventual cablul de la spirala la igniter-ul de la airbag la care sa poata fi legate si comenzile .

Calculatorul trebuie sa fie neaparat de Passat si nu de Golf ca o sa ai eroare pe Imobilizator .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian - banuiesc ca acest scan este facut inainte sa montezi goarna..... ca nu o vad....

 

legat de volan....

 

1. telefon... nu ai - daca era pe masina, doar il vedeai pana acum.... trebuia sa ai semnele echiparii, pe masina. Cand vrei, poti instala tot kit-ul - modul BT, cablaj, microfon

2. calculatorul de coloana - iti trebuie unul de Passat B6 Highline (ca sa suporte comenzi volan) -  Adrian, nu merge de Golf.... doarece sunt diferite in primul rand, au alta conexiune la manete, alta prindere, etc.... 

3. mp3... fa un efort si treci la ceva mai nou, cand poti... gen RCD/RNS 310/510, etc.... pana atunci, unitatea ta este compatibila.

 

oricum, ca sa vezi ce piese ai pe masina si ce iti trebuie, mai bine faci o scanare inainte..... e cel mai sigur asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm...daca stau sa ma gindesc bine, parca nu e musai nevoie de padele la vagon.

asa, vad pe passatul donator vad direct ce calculator si ce mai are bun pe acolo de dat.

parca al meu e mediu, are doar tempomat.


 gen RCD/RNS 310/510, etc.... pana atunci, unitatea ta este compatibila.

ca sa imi dea gaura-n geam... ?!?

 

Asta e volanul cu padele; e de Golf sau PAssat?

post-1792-0-27977300-1411460696_thumb.pn

omul zicea ca difera prinderile.

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru RCD 310/510 nu-ti da nimeni gaura-n geam...... pt RNS 510 .... aici se schimba datele problemei....

 

da, tu ai un calculator de coloana Midline si o sa iti trebuiasca Highline - dupa care volanul si cablajul din volan - pt volan cu comenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. Am si eu o intrebare. Am un passat b6 cu rns 510 original si cu o unitate bluetooth care nu imi permite sa ma conectez cu iphone 5s. 

Imi puteti spune toate modulele de bluetooth care se conecteaza cu iphone ?

specific ca am si suport telefon pe bord, dar care nu cred ca are treaba....

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, donatorul are si butonul ala de presiune in roti; ce ar trebui sa mai salt impreuna cu el si as vrea sa stiu daca se poate activa la machineta mea functia asta (avind in vedere ca ti-am trimis un scan al masinii)?

Ca sa stiu ce am de recoltat :)

Sint simpatice radiourile alea de care mi-ai zis si vad ca preturile sint decente la SH, asa ca in viitor e posibil sa fac o treaba. Dar ma mai gindesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata !

 

adrian, sunt multe module care merg cu Iphone - uite ceva de genul.... http://www.carsystems.pl/vw-bluetooth-module-7p6035730j-upgrade,id493.html

 

mai te poti uita la ce au in oferta..... pe site-ul lor.

 

Dragos, legat de TPMS via ABS - e posibil sa nu mearga la tine .....

 

 

TPMS via ABS nu merge pe urmatoarele module ABS :

3C0 614 095 M *
3C0 614 095 P * 

3C0 614 109 *
3C0 614 109 C *
3C0 614 109 J *
3C0 614 109 N *

 

Merge pe urmatoarele module

3C0 614 095 A * AE - nu merge
3C0 614 095 Q - merge
3C0 614 095 S - nu merge
3C0 614 109 A *
3C0 614 109 AF - merge
3C0 614 109 D * - merge
3C0 614 109 P * 
3C0 614 109 T * - merge
3C0 614 109 K *
3C0 614 109 M * - merge - pompa pt masinile cu Start-Stop
3C0 614 109 R

 

calculatorul de coloana, trebuie inlocuit, daca vrei sa montezi volan cu comenzi..... al tau este Midline.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am pe masina modulul BT de mai jos, face figuri pe telefonul iPhone, pe celelalte telefoane nu: stie cineva unde pot verifica daca este sau nu compabil cu telefonul sau este alta problema ?

 

Address 77: Telephone (J738)       Labels: 1K8-035-730.clb
   Part No SW: 1K8 035 730 B    HW: 1K8 035 730 B
   Component: Telefon       H08 5400  
   Revision: 00008000    Serial number: 20389520019553
   Coding: 012120
   Shop #: WSC 05314 000 00000
   VCID: 285F1E225B53165EFC3-807D

No fault code found.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este modul standard si nu e compatibil cu IPhone......... in ce sens "face figuri" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat aseara sa desfac airbagul sa vad daca e compatibil cu cel din poza si nu am reusit sa il dau afara.

asa ca am studiat prinderea stil ortoginecologic :lol: prin gaura unde bagi surubelnita cu ajutorul unei oglinzi cu lupa (de la prietenii stomatologi) si am vazut ca este o limba de metal si pe ea este o sirma de la arcul care tine airbagul.

Deci, in concluzie, imi iau gindul de la volanul de mai sus....

Florin, daca iau de pe donator volan cu calculator, e posibil sa fie plug/play? ce cod ar trebui sa aiba cel de highline?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DragosR

Ce fel de volan ai tu acum pe Passat (pune o poza) ?

Iar volanul care vrei sa-l pui este cel din poza atasata in postul 3362 ?

Ori volanul este ca cel din poza dar fara comanzi ?

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este modul standard si nu e compatibil cu IPhone......... in ce sens "face figuri" ?

 

de f, ulte ori sa zici 50% nu se aude nimic nici in telefon nici in boxele masinii cand raspund, ca sa rezolv problema de pe telefon trebuie sa-l trec in conversatie privata si apoi iar pe masina si incepe sa mearga.

daca e de la modulul de gps (care e standard dupa cum zici) l-as schimba, imi poti recomanda alt modul fara a face modificari asupra masinii, adica sa schimb doar modulul de sub scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volanul meu este asta:

post-1792-0-11173300-1410902801.jpgcel din poza de mai sus l-am gasit la vinzare si tare imi e teama ca nu se potriveste prinderea airbagului.

si vinzatorul mi-a spus ca sint doua tipuri de prinderi la airbag si asta trebuie sa verific ca sa ajungem la numitor comun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Air_catalin: sunt mai multe variante de bluetooth, in functie de buget. Daca imi scrii pe privat te pot indruma ce sa-ti iei.

DragosR: ca sa stim daca se potriveste la tine, fa cum a zis colegul, pune o poza cu ce ai pe masina, si cu ce vrei sa-ti iei.

Eventual un scan al masinii, in special pe Steering Wheel, sa vedem ce ai pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sefu, nu zisei ca nu am reusit sa il desfac? oricum ce am eu sigur nu e ca pe cel cu padele, ca in poza lui nu se vede acel arc din sirma.

Scanul il ai si tu, si eu :lol: 

Address 16: Steering wheel Labels: 3C0-953-549-SW20.lbl
Part No SW: 3C0 953 549 A HW: 3C0 953 549 A
Component: Lenksäulenmodul 005 0010 
Revision: 00005000 Serial number: 3C9953507C 
Coding: 0001014
Shop #: WSC 05311 000 00000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!