Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

Si maneta de strergatoare sa fie in pozitia de mijloc, senzor activ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge. Nu am așteptat eu 5 minute. Merge și fără maneta sa fie pe mijloc. Mulțumesc!

Modificat de X@by
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu o noua intrebare. La mine cand aprind proiectoarele de ceata se stinge faza scurta. Este normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea e normal .

Era o opțiune la codarea funcției DRL pe proiectoare cu VCDS ca atunci când ai opțiunea DRL pe proiectoare codată să stea aprinse și faci FLASHURI să se stingă DRL-urile de pe proiectoare .

Dar invers nu am auzit .

Poate ai codat tu ceva aiurea cu VCDS .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare !

Avand in vedere ca s-a defectat plafoniera la B6-le meu ,ma gandeam sa pun plafoniera de Passat B7 .Cine a mai facut acest retrofit ? Aveti idee daca se potriveste ?

155120809_1_644x461_vw-passat-b7-2012-plafoniera-butoane-intrerupator-trapa-panoramic-led-timisoara.jpg

Modificat de DomaniG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari.

Vreau sa pun calculatorul de comfort si can-ul de pe b7 pe b6le meu. Am incercat can-ul si imi dadea ceva erori.

Din ce am inteles pana acum b7le are BCM, care difera de bordnetzul de pe b6 si ca ar trebui schimbate mai multe calculatoare pentru a functiona totul. Care mai trebuie schimbate? Apoi acest bcm, pe care il am deja 3aa 959 799 vine in locul bordnetului curent sau separat? 

Mai citisem pe blogul unuia care a facut astfel de modificari, ca a schimbat si calculatorul franei ca nu se pupau. ABS-ul trebuie si ala? am auto hold, dsg si cruise control pe masina.

Am si can 7N0907530Q

Ma poate indruma careva?

P.S. pana acum am facut tot interiorul de b7, mai putin volan.

tot moftul asta este mai mult pentru ceas sa il pot seta fara sa mai scot bateria/buton, iar pe viitor ma gandesc la acc, pla, kessy..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La swapul centralei cu BCM o sa ai ceva de munca... avand in vedere ca BCM ul are doar 3 mufe cu 52 pini.

Da, avand in vedere ca tu ai modelul vechi de calculator de frana de mana, este posibil sa necesite si inlocuirea acestuia

Apoi acest bcm, pe care il am deja 3aa 959 799 vine in locul bordnetului curent sau separat? Asta nu am inteles-o....

pt kessy - trebuie modul confort dedicat...cu retrofitul aferent sistemului

pt ACC - trebuie alta pompa ABS, in afara componentelor dedicate

Daca tot moftul este pt ceasul analogic, cauta un pic pe net.... exista modul care te ajuta, in acest sens, nu stiu daca il mai produc sau nu..... altfel, metoda cu butonul, este cea mai ieftina si fara batai de cap.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este doar pentru ceas, ci si pentru meniul convenience in bord

caut piese care sa se nimereasca cam cu orice, vreau sa schimb oglinzile si sa o fac pe cea dreapta sa coboare, mi-am luat scaune cu memorie. Cat tot veni vorba de ele, imi trebuie panoul de plastic de la scaunul din dreapta, sa fie full electric fara memorii. Poate ai sau stii de unde sa cumpar? :) Ale mele erau de UK. 

Daca strang toate piesele si trag o fuga prin bucale, rezolvi tu problema bcm-ului? asta care il am nu stiu e bcm sau comfot, seria e mai sus si are 6 mufe in total.

am gasit si calculator de frana. 

pompa abs o mai las putin, ca nu pun acum acc, pe la primavara

LE: stiu ca este modul pentru ceas, nu vreau.. in schimb imi iau modul pentru volan de golf 7 gti

multumesc

Modificat de z3dulik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cums se poate schimba din mile în km/h la displayul mic?_20171008_103812.thumb.JPG.bb1178af92c593b98629b3cc3fc71f11.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din coding, la 17-instrument cluster

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am încercat este pusa pe Europa dar tot în mile arata. 

Modificat de X@by
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am vazut - este viteza alternativa - dezactiveaza din coding, viteza alternativa - o sa dispara de acolo, dar nu va arata in kmh

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate sa ramana viteza alternativa si sa-l afiseze in km/h?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/5/2017 at 9:38 AM, F l o r i n said:

La swapul centralei cu BCM o sa ai ceva de munca... avand in vedere ca BCM ul are doar 3 mufe cu 52 pini.

Da, avand in vedere ca tu ai modelul vechi de calculator de frana de mana, este posibil sa necesite si inlocuirea acestuia

Apoi acest bcm, pe care il am deja 3aa 959 799 vine in locul bordnetului curent sau separat? Asta nu am inteles-o....

pt kessy - trebuie modul confort dedicat...cu retrofitul aferent sistemului

pt ACC - trebuie alta pompa ABS, in afara componentelor dedicate

Daca tot moftul este pt ceasul analogic, cauta un pic pe net.... exista modul care te ajuta, in acest sens, nu stiu daca il mai produc sau nu..... altfel, metoda cu butonul, este cea mai ieftina si fara batai de cap.

 

am vorbit cu cineva din UK care a facut asa ceva si a zis ca singurul lucru pentru a face ceasul ca functioneze ar fi CAN-ul 7N. Iar problema e ca da eroare la blocarea volanului. 

Pentru a scapa de asta zicea el ca trebuie schimbat si steering lock cu ultimul model si rewired

acuma nu stiu sigur care e acel steering lock ca omu numai cu asta o tinea, nu zicea modul sau motorasul de pe coloana.

aici arata ce se intampla doar cu can

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Are cineva o schema cu amplasamentul mufelor de la airbag-uri? Eventual si traseul circuitelor. Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva daca se poate face ceva sa se aprinda proiectoarele cand aprind faza lunga,fara a improviza?Daca se poate,imi puteti zice si mie metoda va rog frumos.Masina e un vw Passat din 2006,dar cu centrala electrica de pe masina din 2010.Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare daca tot se vorbeste aici de suport de pahare (am vazut pe paginile din urma). La b6-ul meu nu am suport de pahare acolo la butonul de avarii. Intrebarea ar fi: Pot sa pun un suport de pahare de la alt b6 (dezmembrari)? 

Modificat de IonutVal17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e suport de pahare acolo si 2 sertarase. Se pot pune. Da mi un PM daca esti interesat ca am de vanzare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Barele longitudinale de pe masina (pe care ar sta sa zicem barele de la suportul de portbagaj) sunt negre si mi se pare ca ar da mai bine cele cromate, nici nu stiu de ce sunt negre, avand in vedere ca masina are ramele cromate in jurul geamurilor, dar in fine. Intrebarea e, a incercat cineva sa le vopseasca cumva sau in camp electrostatic astfel incat sa fie transformate intr-o culoare cat mai apropiata de cele cromate cum vin de ex pe echiparea highline?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc comenzi pe volan de la passat b6 facelift sau passat b7(cele cu 12 butoane) pe un volan de passat b6 in 3 spite care are comenzi pe volan(cu 8 butoane) ? Multumesc.

Modificat de Alexxdam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In spate la luneta nu se poate  schimba numai lamela?

Pe net numai cu brat stergator imi da.

Am gasit. Sunt de 280mm.

Modificat de X@by
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!