Jump to content

Motorul Urla Dupa 2000 Rot/min


tytygtd
 Share

Postare recomandată

E pd si este mai zgomotos decat cele cu cammanrail. Asta este.

E mai zgomotoasa de un timp in coace sau de la inceput?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ar fi si culmea sa il compari cu un common rail la zgomot :( ...

Verifica putin cum ti-s curelele pe fulii. S-ar putea sa apara vibratii daca nu se invart rotund sau au ceva excentricitati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un passat din 2003 de 130 cp motor AVF cutie
Modificat de THE ROCK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motor de 130 CP 6 trepte, cel putin la Golf 4, la 3000 rot/min am 170 km/h.

Nu cred ca sunt probleme, trebuie verificat si in celelalte trepte peste aceeasi turatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motor de 130 CP 6 trepte, cel putin la Golf 4, la 3000 rot/min am 170 km/h.

tot respectul pentru golfu tau... :)

la mine in 3000rot/min...am 150km/h...

sper ca vorbim de mers pe drum drept... nu in panta... :rolleyes:

la aceasta turatie mi se pare ca motorul e ok...se simte in largul lui...

nivelul de zgomot zic eu ca e acceptabil avand in vedere faptul ca e un PD...care e mai zgomotos decat un CR...

Modificat de vw_boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sebica79 chiar ai 17O de km/h la doar 3OOO de ture :eek: ?!

sincer eu la passatu din semanatura 17O km/h am la 32OO de ture !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la 3000 de rotatii am cam 140Km/h si mi se pare si mie ca e cam zgomotoasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:eek: ... 3000 ture ... 170km/h pe ceas ... in a-6-a ...

Nu am de ce sa mint (sa minta si altii care zic ca au asa). A mai fost dicutia asta pe diverse topic-uri.

Si acum sa revenim on topic: cel putin la mine nu mi se pare foarte zgomotoasa. Vezi sa nu ai vreo sursa de vibratii. E posibil sa fie vre-un huruit de cutie sau altceva de genul asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai incercat sa vezi daca zgomotul se aude si cand o accelerezi fara sa fie viteza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca e normal zgomotul !

la 3000 turatii..hmm..nu stiu exact cat am :D Dar la 4000 am 190 km/h :P in a 5-a :lol:

P.S.: La mine imi tremura masina cand sta pe loc :) Tremura mai mult decat ar trebui si nici cum nu-mi dau seama de ce, si nici ce-i pe care i-am mai intrebat si sunt totusi in cunostiinta de cauza n-au stiut sa-mi dea un raspuns :D Are o vibratie mai puternica masina..si daca accelarez un pic..pana la 1000 ture..nu mai tremura :| Oare de la ce ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca s-a mai discutat problema cu tremuratul. Incearca sa-i maresti un pic turatia la relanti si sa-i schimbi tampoanele de la toba de esapament.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

las ca le-am schimbat eu si sincer tot asa face. verifica tampoanele/suportii de la motor, daca si aia sunt in regula probabil e de la volant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca si aia sunt in regula probabil e de la volant.

nu cred ca poate da volant vibratii stand pe loc... mai degraba primele variante, cu suportii de tobe sau motor/cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca ai dreptate. acuma eu suportii de la esapament i-am schimbat si tot asa face... mai ramane sa schimb suportii de la motor (desi par in regula), cand oi avea timp si bani de ei, sa vedem atunci daca se schimba ceva.

ps: acuma vad ca ai scris si de suportii de la cutie... e drept ca aia la mine nu i-a verificat nimeni.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca ai dreptate. acuma eu suportii de la esapament i-am schimbat si tot asa face... mai ramane sa schimb suportii de la motor (desi par in regula), cand oi avea timp si bani de ei, sa vedem atunci daca se schimba ceva.

ps: acuma vad ca ai scris si de suportii de la cutie... e drept ca aia la mine nu i-a verificat nimeni.

Cat te-au costat suportii de la esapament ? Din cate am observat..mie si toba imi face un zgomot ciudat in ultima vreme..adica parca trepideaza pe acolo..:icon_thumright: Si mai nou parca si in mers am senzatia ca o aud. Enervanta senzatie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai stiu sigur, dar cred ca au fost undeva de pana la 40-50 roni + montajul, care nu stiu cat o fi fost ca s-au mai facut si alte chestii la masina tot atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru pareri...nu am rezolvat problema insa intre timp am facut un test......mecanicul meu mi-a spus ca motoarele puse pe audi sunt mai tari decat cele de pe vw , chiar daca au aceleasi caracteristici ...adica cp...Nu am rezistat si a doua zi am luat un coleg care are un A4 din 2003 131 cp si cam 110.000 km la bord-pe bune-si am iesit la un test . :rolleyes: am stabilit o distanta de aprox.1 km , drum putin in rampa , interesul era sa vedem care merge mai tare nu la ce viteza o sa ajungem.am mers mai intai cu A4 , eu in dreapta si am facut distanta in 26 secunde si am ajuns cam la 150 km/h . am incercat aopi cu passatul meu tot din 2003 131 cp dar mai multi km la bord si am ajuns cam la 145 km/h dar colegul a uitat sa dea drumu la cronometru . :D

dupa asta am luat fiecare masina si am facut aceeasi distanta , el a plecat in fata mea cam de la 15 m si va spun ca dupa un km am ajuns cam la 10 m de el si nu am mai accelerat din cauza drumului si pentru siguranta :D

CONCLUZIA..passatul merge cel putin la fel de bine ca un audi A4 iar diferenta de km/h sunt de la deviatia acului de km.

mai mult el a facut un film cum a ajuns la 220km/h cu audi A 4 insa cred ca de fapt era 208 cat scrie in cartea tehnica .

ALTA constatare.....zgomotul motorului in passat este mai puternic decat in a4 insa din fata cu capotele deschise este la fel :) cred ca aici e diferenta de pret....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

am facut un tuning in italia am facut o schimbare de mapa/rimapatura/ la centralina si am montat si o centralina auxiliara/ cu telecomanda/ acum motorul are 135cp verificat pe bancul de proba/original avea 90cp/am schimbat filtrul de aercu unul marca bmc esapamentul si turbina iar acum este mai zgomotos dupa ce intra turbinala 1800rot/min/original 2200rot/min/ am fost la servis vw au spus ca din cauza la turbina care deschide prea repede valorile turbinei si a parametrilor de injectie au fost modificati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!