Jump to content

Touareg...cateva intrebari


ionesco
 Share

Postare recomandată

dstanisteanu

Mi-au distrus-o. Am gasit-o sambata dimineata atarnand in fire si se vede ca e lovita intentionat sus, era pliata. Mi-au spart si capacul, care era in culoarea caroseriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Am o problema la VW Touareg R5 GP din semnatura (MY2009): nu mai pot sa deblochez/descui portiera stanga spate nici din telecomanda nici din interior si nici nu pot sa o deschid din exterior.

Acest lucru s-a intamplat prima data sambata (21.05) dupa care si-a revenit si am putut sa deschid portiera. Ieri seara iarasi a ramas blocata portiera si asa este si acum.

Multumesc (in advance) pentru sugestii, sfaturi, etc.

Ieri dupa amiaza s-a deblocat portiera cand am folosit telecomanda. Am verificat si se deschide (si din exterior si din interior). Ce s-o fi intamplat? Caldura?!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sesizat ca pe mocheta din dreapta fata mi se face o balta de apa. Curge de sus, de pe langa torpedou, cand folosesc aerul conditionat.

A mai avut cineva astfel de probleme?

Care-i rezolvarea?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa este de la condensorul..radiatorul de interior.Posibil sa fie infundat sau opturat traseul care iti scoate condensul apa in exteriorul habitaclului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, ai idee cum ajung la el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La V10 sunt 2 filtre de polen sau unul?

Se schimba usor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu este doar unul. Vezi si poza de mai jos.

printscreen002.jpg

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms, Didus.

La ultima interventie care s-a efectuat in spatele torpedoului, navigatie, fire...am observat ca imi functioneaza aiurea climatronicul.

De ex. ventilatia este pe OFF si mie imi pleaca ventilatorul aiurea, dupa care se opreste iar si tot asa...daca trantesc mai tare usa la torpedo, totul revine la normal.

Pana sa ajung la un control cu masina, aveti idee ce se afla in spatele torpedoului care ar putea afecta, clima sau webasto?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu aceeasi problema de ceva timp,o ia razna ventilatorul la climatronic,dupa o diagnoza mi s-a spus ca este un regulator la ventilator si ca este o problema frecventa la volkswagen-audi,trebuie inlocuit acel...regulator, pretul undeva la 400 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa este de la condensorul..radiatorul de interior.Posibil sa fie infundat sau opturat traseul care iti scoate condensul apa in exteriorul habitaclului.

Am rezolvat problema cu RAZVAN_SPD :icon_thumright: .

Mi-a prins cu un colier furtunul de condens (se largise pe un stutz de plastic) si mi-a curatat furtunul de condens.

Azi am mai observat ca butonul de la cotiera(partea de sus) nu mai este aliniat cu celalalt - e posibil sa se fi rupt un plastic de prindere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat cu oglinda, le-am si inscriptionat cu numarul de inmatriculare. Ma poate ajuta cineva cu un manual pentru Touaregul din semnatura mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,pentru ca am expus deja problema mea pe un alt topic, nu vreau sa poluez aici asa ca dau doar link

Poate s-a mai intalnit cineva cu o problema asemanatoare. Nu stiu ce sa-i mai fac.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut.

Sunt si eu nou posesor de Touareg 3.0TDI din 2008 si am o nelamurire. Masina am cumparat-o second si are alarma instalata. Ma enerveaza o chestie la masina si nu stiu daca e vina alarmei sau nu. Cand deschid masina din telecomanda ar trebui sa se deschida si portbagajul sau nu ? Ca la mine nu se deschide decat daca apas in mod special tasta de portbagaj de pe telecomanda sau de pe usa soferului. Asa trebuie sa fie sau alarma mea face sa fie asa? Multam'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu si la mine face la fel, o sa fac niste probe cu prima ocazie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master Auto System

Salut.

Sunt si eu nou posesor de Touareg 3.0TDI din 2008 si am o nelamurire. Masina am cumparat-o second si are alarma instalata. Ma enerveaza o chestie la masina si nu stiu daca e vina alarmei sau nu. Cand deschid masina din telecomanda ar trebui sa se deschida si portbagajul sau nu ? Ca la mine nu se deschide decat daca apas in mod special tasta de portbagaj de pe telecomanda sau de pe usa soferului. Asa trebuie sa fie sau alarma mea face sa fie asa? Multam'.

Setarile le faci din meniu,Resteza pe setarile din fabrica si ai rezolvat problema deschidere portbagaj cand deschizi masina din tel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am gasit (daca intereseaza pe cineva). In meniul Convenience -> Doors Open -> trebuie bifat Rear Lid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum nu-mi mai sare lumea in cap, ca de ce inchid mereu portbagajul.

Functioneaza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a activat cineva inchiderea/deschiderea geamurilor si a trapei din telecomanda ? si daca da cum, am vcds original si ma gandesc ca daca la toate audi/vw anterioare a mers cu o codare corecta pe modulul 46-central convenience s-ar putea face...la modelul nou 2011 se poate via long coding pe byte 2, se modifica bit 2 in 6 . care e minitehnicus sa ne dea si noua o idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master Auto System

Pana sa o activezi din telecomanda,poti sa inchizi si sa deschizi din yala maner sofer,insa nu mai functioneaza limitatori de sarcina.Atentie,sa nu fie nimic in raza de actiune a geamurilor.Pericol de accidentare!!!

Prima oara se deschid geamurile toate concomitent (secvential daca vrei) dupa care trapa ,la fel si la inchidere

Modificat de Misteru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master Auto System

Salutare,pana sa pot deschide si eu un topic,cine stie cand,cer aici un ajutor

Sa defectat macaraua geam.Opritori in rola cred ca au cedat,dar cum sa desfac aceasta fata de usa sa ajung sa am acces la cabluri.Are cineva o imagine cu ,,demontat panou usa dreapta fata.Cei cu ELSA mai vad ca uplodeaza cate o imagine in ETKA nu cred ca aiba aceste sectiuni.

Multumesc!

Modificat de Misteru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am facut un extras, care sper sa te ajute.

Macara Touareg.pdf

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa plec pana in germania si cineva mi-a spus ca acolo nu ai voie sa ai montat carlig daca nu ai nimic remorcat. e adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am auzit si eu de aberatia asta dupa parerea mea deoarece carligul nu acopera numarul, dar in caz de accident vezi domnule e dauna totala masina celui din spate nu doar in Germania ci si in Cehia parca. E discutabil deoarece poti sa ti-l acoperi(ii pui un nas) asta daca nu este detasabil.

Drum bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca sunt in austria..dar am intrebat niste nemti..si n-au auzit in viata lor de asa ceva..deci e ok carligul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se face setarea deschiderii/ichiderii geamurilor din telecomanda?

Multumesc. :Driver:

Modificat de SMP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!