Jump to content

Accident Cu Vento-ul Meu


UPO
 Share

Postare recomandată

:) Dar avocatul tau a cerut instaurare de sechestru asigurator? asta se poate inainte de a se termina procesul. Poti pune sechestru si pe salariu.

Modificat de Paul.Iasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • UPO

    15

  • WNS

    6

  • mihi

    5

  • Costasd

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da a cerut, dar instanta a considerat ca nu se impunea in acel moment. Dosarul s-a perindat prin trei instante (judecatorie, tribunal si curtea de apel). E o poveste lunga. Iar pe salariu am reusit sa-i opresc in decursul a 5 luni, dupa care i-a fost desfacut contractul de munca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa iti dau ceve sfaturi lucrand de ceva timp in domeniu :

1. daca dai in judecata firma de asig nu o sa ai castig de cauza pentru ca ea te-a despagubil conform unei ordonante de urgenta emisa prin 2002 si probabil reactualizata care stabileste coeficientul de uzura si implicit suma valorii ramase cor. despagubirii .

2. poti da in judecata vinovatul , aici posibil sa ai castig de cauza intr-un final , insa asa cum a zis colegul de mai sus este greu in Romania sa recuperezi banii si mai ales ca o sa dureze

3. poti investi ceva bani in repararea masinii astfel incat cei de la service sa nu iti mai dea deviz de dauna totala iar restul reparatiei sa o faca firma de asigurari si aici sunt 2 posibilitati - ori dai de la tine bani ori incerci sa ii optii de la vinovat amenintandu_l ca daca nu plateste acum este posibil sa plateasca mai mult in urma unui proces .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am spus la general in postul anterior ca e foarte greu.

Explic mai pe larg de ce...

Se primesc 1500€ legal de la firma RCA-ul aluia (ca suma maxima de despagubire echivalentul a 70% din valoarea reala). In plus, se considera ca ai ramas cu 30% din valoarea reala, adica partea ramasa neavariata care o poti valorifica fara restrictii.

La un tribunal se discuta in termeni legali, respectiv valoare reala la data accidentului calculata conform legii RCA conform despagubirii acordate. Nu se discuta in termeni de valoare de piata iar daca aduci in discutie aceasta chestiune va trebui sa angajezi un expert care, ghici va trebui platit de tine. Masina fiind veche de peste 10 ani, tot la calcule de uzura si tabele legale se ajunge desi masina putea sa arate ca in ziua in care a iesit din fabrica. Se poate ajunge la situatia in care sa ti se admita castig de cauza si sa i se solicite 200-300€ diferenta celui vinovat. Iar procesul sa dureze ani de zile, in care platesti avocat, te prezinti la tribunale de-ti vine acru...platesti taxe de timbru-proces civil etc. In final, poate vei pati fiind castigator ca WNS care nu uita a avut probleme de vatamari corporale din culpa care pot avea consecinte de natura penala si nu doar o dauna majora la o masina de peste 10 ani de fapt de 14 ani.Daunele morale sunt usor de cerut, greu de obtinut...

Cel vinovat poate sa spuna...asa e, a fost greseala mea dar eu am fost asigurat si daunasul a fost despagubit conform legii.In plus a ramas si cu epava deci, nu stiu nu ma bag...putea sa o repare cu piese SH samd.

Repet, e foarte neplacut si vorbesc din experienta proprie. Nu spun sa nu mergi in instanta, doar iti relatez cam care poate fi mersul problemei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la cele spuse mai sus de Diesel, in cazul meu procesul a fost pe latura penala, respectivul conducator auto fiind cercetat pt trei infractiuni, vatamare corporala grava, parasirea locului producerii accidentului si conducerea unui autovehicul avand o imbibatie alcoolica in sange peste limita legala.

Cu toate ca instanta la gasit vinovat pt toate cele trei infractiuni, daunele obtinute sunt numai materiale (dovedite in instanta cu documente justificative, chitante, facturi, etc). Daune morale nu am obtinut niciun leu. Cat despre condamnarea respectivului nici macar pt un moment nu s-a pus problema.

Oricum alegerea iti apartine, departe de mine gandul de a te convinge sa renunti la un eventual proces. Dar e bine sa fii pregatit pt orice.

Bafta multa !!! ca ai nevoie ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica voi vreti sa spuneti ca, daca un tampit ma face varza ... ma rog masina (Doamne fereste si de una si de alta) nu pot obtine de la el mai mult decat ii da asigurarea? pai ce RCAul acopera si tampenia? ... pai ce? nu se poate demonstra valoarea de piata? ca de fapt despre asta e vorba .... eu stiam ca iti repara masina .... la un service agreeat adica n-am auzit sa-ti evalueze masina inainte sa-ti faca constatarea ... daca face 4500 euro reparatia ce legatura are valoarea masinii cu reparatia ei? s-a accidentat din vina altuia ... la revedere - stiu ca exista o limita la despagubirea pt RCA dar nu-mi inchipuiam ca e legata de valoarea masinii pe care o ai ... ala nu e casco?

sunt indignat

scuze de offtopic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate cam asa cum ai inteles tu este.

Asta e. :huh:

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt indignat

scuze de offtopic

Te cred. Eu am fost indignat pe propria-mi piele. www.expertasig.ro

Uite un site util. Are multe raspunsuri la necunoscutele tale.Vezi formularul de evaluare on-line.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa de apa electrica (cea care se afla langa partea de distributzie) o ai?

Daca da, ce pretz are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate cam asa cum ai inteles tu este.

Asta e. :blink:

Cretinatate - adica, daca valoarea reparatiei este mai mare sau egala cu 70% din valoarea de catalog a masinii e consdiderata dauna totala? si nu ti-o mai repara asiguratorul? Adica ei considera ca nu merita sa o mai repari?

Pai si cum pot fi evitata asemenea situatie - cu asigurare Casco? nu e acelasi lucru? :blink: adica asiguratorul ti-o asigura oricum la valoarea de catalog deci ... tot insuficient. Sau valoarea de pe casco vine sa completeze rca-ul?

Sunt eu beat :icon_thumright: :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa pui niste poze cu capota deschisa si cu partea cealalta a masinii? Eu stiu pe cineva care ti-ar putea repara-o cu un pret de 3000-3500 de euro dar trebuie sa vad mai bine. Asta daca tii neaparat sa repari masina. Tipul are un service si se ocupa mai mult cu asta, reparatii de maisni lovite, are car de indreptat lonjeroane etc. Ar iesi super bine dar depinde daca merita sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merita reparata.... e contorsionata toata... e afectata toata structura de rezistenta si nu mai prezinta siguranta in urma altui impact. S-a indoit si cupola, pe langa trapa, din cauza impactului. Ca sa bag acum 3500 euro in ea si s-o dau dupa aia tot cu atat sau cu cateva sute de euro mai mult nu merita.

PS: am inteles de la cineva de la rar (indirect) ca nu se mai fac recarosari... este adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot asa am auzit. Probabil datorita faptului ca acum se poate inmatricula orice masina indiferent de anul de fabricatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau pt Paul, dar astea sunt legile din RO, am si eu in prieten care este in aceeasi situatie, la un ford focus din 2001 i-a dat dauna totala de 90 mil.

In asemenea cazuri iti vine sa strangi de gat pe toti asiguratorii.

In leg cu procesul, nu vreau sa te descurajez dar nu cred ca ai sa rezolvi mare lucru, a explicat cam cum sta treaba un coleg mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SE FAC RECAROSARI,AI NEVOIE DE ACTELE ORIGINALE ALE MASINII,DE UN ACT DE PROPRIETATE PE NUMELE TAU,SI COSTA 500RON,pt recarosare ai nevoie de factura de la un SERVICE AUTO,BAFTA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu un prieten inginer la RAR si a zis ca trebuie mers cu masina lovita la RAR sa faca poze si dupa aceea recarosarea sa se faca intr-un service autorizat RAR. Si nu se plateste taxa de inmatriculare doar taxa aceea de recarosare la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea a fost lovita de un nating in parcare ... mi-a ras oglinda si aripa cu tot cu spoiler.

Ma intereseaza daca, oglinda ta stanga e ok si daca reglabila electric si incalzita. Daca e asa spune-mi un pret.

Imi trebuie urgent

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sonda lambda e ok? cat ai avut consumul? Si cat ceri pe ea (daca se poate demonta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sonda lambda e ok dar nu iti recomand sa-ti pui sh. I-ati una noua. E cam 100 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una noua originala e 399 lei. Un prieten care se ocupa cu VW mi-a recomandat sa nu pun agreeata ca nu fac mare lucru cu ea si mai bine sa imi iau una originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce prieten ai de iti da sonda cu 399 ron dar eu am dat pe sonda mea acum vreo 2 ani 15o ron, originala (bosch) din magazin. Du-te cu certificatul la un mag si vezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E originala VW din reprezentanta. Am intrebat eu la telefon azi dimineata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la ce adaosuri au reprezentantele iti iei 3 sonde cu banii astia... vorbeste si cu volksman sa vezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si volksman are sonda lambda la 3 mil. .... Beru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!