Jump to content

Huruit Suspect La Motor


eugenio
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor

Am si eu problema,cand turez masina pana in 1500 imi face un turuit cam suspect mai mult decat suspect zgomotos iar cand urc mai sus de 1500 nu mai e asa puternic ca zgomot aveti idee cam ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • FLORO

    15

  • clpos

    7

  • snakes

    4

  • eugenio

    3

Deschide capota, si vezi cam de unde vine zgomotul, ca din multe locuri sau cauze poate suna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu aceeasi problema, la mine apare intre 1800 si 2000 rot/min. Ma seaca rau de tot si ma enerveaza la culme, am desfacut toate capacele posibile de la motor, le-am pus banda dublu adeziva si le-am pus si burete special ignifug, am desfacut galeria de plastic de la filtru de aer, i-am lipit banda dublu adeziva pe buza cu care se cupleaza pe carcasa filtrului de aer ( la recomandarea unui mecanic de la VW) si tot asa face. Am observat ca are momente cand nu face, dar nu este o regula. Tot incerc sa ma resemnez, ca o sa raman cu aceast zgomot, dar in fiecare zi ma razgandesc si o iau de la capat.

Please, daca a mai patit cineva sau daca are cineva habar, va rog postati aici cate ceva, poate reusesc intr-un final sa ii dau de cap

Mersi

p.s. Nicu, vad ca esti din Cluj, poti sa imi dai ceva sugestii?

Modificat de FLORO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine e un zgomot ca ala facut de un avin da mica capacitate,maine bag capul sub capota sau ma du pana la un mecanic.mie cam foame vad ca am mancat niste litere :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi iar nu face, mama ei de masina :(

eugenio, daca gasesti zornaitul, zi-mi si mie de pe unde era

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, ma inebuneste masina asta

Nu am reusit sa ii dau de cap

Intre 1600-1800 imi reapare zgomotul acela enervant, ca si cum ar intra ceva in rezonanta

Nu conteaza in ce treapta sunt, cand ajunge la 1600-1700 rot/min face ca toti dracii

Daca v-ati lovit de aceeasi problema va rog dati sugestii, ce sa ii mai fac :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand pe forum nu se repara masinile, aici se dau pareri despre o cauza oarecare...pentru reparatii sunt ateliere specializate...dar ca o sugestie personala , deschideti capota, si puneti pe cineva sa tureze motorul la turatia de" rezonanta" , si vedeti de unde se aude, de obicei la aceste masini intra in vibratie cureaua de transmisie de la alternator, din cauza fuliei de alternator, care se blocheaza si din aceasta cauza forteaza intinzatorul care da drumul curelei sa vibreze. multa bafta la reparat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca am si eu aceeasi problema de vre-un 1 an si inca nu i-am dat de cap, bine nici nu prea am insistat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristyna, nici nu asteptam sa ca acest forum saimi `repare` masina, eu ma asteptam doar sa primesc sugestii de la alti posesori care, probabil, au avut la un moment dat aceeasi problema si au remediat-o, indiferent daca au facut-o singu sau la un atelier... si apropo, nu prea am incredere cam in nici un atelier de la noi din tara....

Mersi pt sfat, o sa urmaresc daca zgomotul vine de la fulia alternatorului, banuiesc ca s-ar vedea cu ochiul liber cum cureaua intra in vibratie daca este ceva in neregula pe acolo....

eu aud zgomotul undeva in dreapta, insa nu sunt sigur ca acolo este problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a fost rulmentul de la axul ventilatorului....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi face la fel, intre 1700-1900 rpm, un usor huruit. Mie mi se pare ca ar fi pe undeva sub masina, pe la tobe. Zilele astea o sa ma uit pe sub sa vad. La voi sunetul e sigur pe la motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oameni buni, din posturile anterioare ar rezulta cel putin 3, 4 posibile probleme cu simptome si cauze diferite.

subscriu si eu cu un zgomot pe care il face motorul masinii mele numai in mers, exact la 2900 de turatii si mai perceptibil in vit a 5 a> ajunge la 2900, se aude un zgomot ca un uruit, apoi dupa 3000, toarce usor ca un motan bine hranit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi face la fel, intre 1700-1900 rpm, un usor huruit. Mie mi se pare ca ar fi pe undeva sub masina, pe la tobe. Zilele astea o sa ma uit pe sub sa vad. La voi sunetul e sigur pe la motor?

Initial si eu am crezut ca este de pe la tobe, zgomotul este oarecum tipic unui huruit al traseului esapamentului.

Insa nu am descoperit in nici un loc esapamentul slabit sau sa frece pe undeva, m-am gandit ca pot fi destranse aparatorile de caldura montate deasupra traseului de evacuare pe sasiu insa toate sunt ok.

Cand ajung la 1600-1700 incepe sa huruie. Chiar azi am ascultat-o inca o data (stateam aplecat peste bord in partea dreapa, cred ca daca m-a vazut cineva credea ca-s nebun :blink: ) si am impreesia ca suna de undeva din dreapta motorului.

Cred ca o sa demontez din nou filtrul de aer pt a ma mai uita daca freaca pe undeva, desi l-am umplut de burete si banda dublu adeziva.

Pe scurt.... nu mai stiu ce sa-i fac si nu pot sa ma resemnez cu gandul ca mi-am luat Passat care face ca o Dacie batrana...... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia uite AICI

Off topic: frate cat a trebuit sa caut un topic hot, l-am gasit abia la pag 6, scrieti baieti, scrieti... Greu de gasit ceva, chiar daca stii foarte bine ce cauti... ejdemii de topic-uri cu zgomote si mochete si becuri :icon_thumright: iar cele 2 interesante cu clima si turbina+egr sunt "pierdute"...

EOT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pt link, dar nu este de la EGR

Am avut si eu experienta cu EGR-ul dar l-am rezolvat prin curatare

La mine este un huruit care se manifesta numai la anumite turatii

Modificat de FLORO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial si eu am crezut ca este de pe la tobe, zgomotul este oarecum tipic unui huruit al traseului esapamentului.

Insa nu am descoperit in nici un loc esapamentul slabit sau sa frece pe undeva, m-am gandit ca pot fi destranse aparatorile de caldura montate deasupra traseului de evacuare pe sasiu insa toate sunt ok.

Cand ajung la 1600-1700 incepe sa huruie. Chiar azi am ascultat-o inca o data (stateam aplecat peste bord in partea dreapa, cred ca daca m-a vazut cineva credea ca-s nebun :Driver: ) si am impreesia ca suna de undeva din dreapta motorului.

Cred ca o sa demontez din nou filtrul de aer pt a ma mai uita daca freaca pe undeva, desi l-am umplut de burete si banda dublu adeziva.

Pe scurt.... nu mai stiu ce sa-i fac si nu pot sa ma resemnez cu gandul ca mi-am luat Passat care face ca o Dacie batrana...... :D

Ai pus-o pe groapa cand te-ai uitat la traseul esapamentului? Eu inca nu am ajuns s-o fac, dar o sa ma grabesc...Ideea e ca la noi toti se manifesta aprox la fel, de pe la 1700 rpm incepe sa huruie, deci mai mult ca sigur ar fi aceeasi hiba, dar ce o fi ???:D (Nu stiu daca a precizat dar mie imi dispare huruitul can ajung la 2000 rpm).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi dispare dupa 2000

Am desfacut ieri complet filtrul de aer, i-am pus bana dublu adeziva + burete pe partile unde se vede ca ar freca de alte componente insa fara rezultat.

Am fixat mai bine si `oala` de plastic care protezeaza aripa pe interior in partea dreapta fata (nu era fixata bine si zorganea si ea pe acolo) insa de asemenea: nu am scapat de huruit.

Esapamentu la mine este ok, nu atinge pe nicaieri. Incep sa ma gandesc daca nu cumva este desprins ceva prin catalizator sau alte chestii de genul....

Am incercat sa misc putin de flexi-pipe.... insa mi se parfe destul de teapan.... va intreb: ar trebui sa fie flexibil astfel incat daca il fortezi cu mana sa se vada o miscare considerabila??? De rupt nu e rupt...

Eu nu stiu ce sa ii mai fac :Driver:

Mai incercati si voi, poate aveti mai mult noroc decat mine :D

Modificat de FLORO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, hai ca vin si eu cu un zgomot care nu stiu de la ce poate fi doar cand pun contactu timp de 1 sau 2 secunde ( zgomotu e asemanator ca si atunci cand fac probe astia la instalatia de incalzire din apartamente si dau drumu la robinetu de la calorifer se aude apa circuland prin el)

Sa fie de la pompa de apa? E normal sa se auda asa? Exista vreun pericol? Cere schimbata?

Modificat de gabismail2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, hai ca vin si eu cu un zgomot care nu stiu de la ce poate fi doar cand pun contactu timp de 1 sau 2 secunde ( zgomotu e asemanator ca si atunci cand fac probe astia la instalatia de incalzire din apartamente si dau drumu la robinetu de la calorifer se aude apa circuland prin el)Sa fie de la pompa de apa? E normal sa se auda asa? Exista vreun pericol? Cere schimbata?
exact acelasi zgomot se aude si la mine..identicpoate are cineva niste pareri ca tare is curiosam rezolvat problema care a fost subiectul initial al acestui topic...deci am rezolvat prin a pune o bucata de burete sub carcasa de plastic care este langa aceea care trebuie data jos atunci cand se schimba becul de pozitie pe fata dreapta.Important e ca nu se mai aude ,sper ca aceea era problema
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu stie nimeni depsre cine e vorba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa mai spun si eu ca am aceeasi problema?........... ce sa fie ?ce sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am reusit sa rezolv problerma

Incep sa ma obisnuiesc cu zgomotul, desi nu imi convine

Eu tot sper ca voi primi solutia salvatoare de pe forum, i-am cautat in coarne mult prea mult astfel incat nu mai stiu ce sa ii mai fac :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi face asa de prin vara...si tot nu m-am obisnuit !!! De fapt ma enerveaza din ce in ce mai tare :Driver: Ce o fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_cheesygrin:

chiar nu stie nimeni depsre cine e vorba?

probabil la ce te referi tu, e pompa de combustibil din rezervor. si la mine face si la multi altii, doar ca nu se aude intotdeauna.

s-a mai discutat despre ea pe forum, cauta bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti! Am si eu cateva problemute la Passatul meu:

1. Cand plec de pe loc , dupa ce schimb in vit a-II-a, se aude in bord un zgomot scurt, parca ar fi un motoras mic care merge in gol ( doar cand este motorul rece)

2. In virajul spre stanga (doar cand traversez o linie de tramvai sau este un teren accidentat), se aude o bataie ca o vibratie in partea stanga spate. Am senzatia ca este toba de esapament dar nu stiu ca nu ma pricep.

Poate ma lamureste si pe mine cineva.... Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!