Jump to content

Trage dreapta


BD77
 Share

Postare recomandată

fabiuta mea trage destul de puternic dreapta, si asta dupa ce acu o saptamana am schimbat rotile de pe spate mai putin uzate pe fata si invers(anvelope unidirectionale-deci roata stanga spate montata stinga fata si dreapta spate montata dreapta fata); inainte sa fac scimbarea, masina avea o tinuta perfect dreapta in conditiile in care anvelopele aveau un rulaj de 20 000 km.

am facut o echilibrare a rotilor montate pe fata si am verificat/corectat presiunea la toate rotile; week-endul asta intentionez sa plec in concediu in Germania si in conditiile precizate mai sus ar fi destul de greu un drum de 2000 km; astept sfaturile cunoscatorilor intr-o problema "generica" care nu tine neaparat de marca automobilului.

mentionez ca am dat search in prealabil in ideea ca voi gasi un topic care sa discute problema mea dar nu am gasit

mutumesc anticipat

Modificat de BD77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur sigur s-a ma discutat. pot fi multe: janta, cauciucurile dar cel mai probabil unghiul de fuga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca sunt totusi cauciucurile, pentru ca si la mine dupa ce am schimbat rotile cu altele (avand cauciucuri sh pe ele) a inceput sa imi traga putin stanga si trebuie sa tin volanul un pic in dreapta ca masina sa mearga drept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca ai schimbat gumele cred ca e din greutatea lor.... incearca sa le schimbi stg cu dr sa vezi daca trage invers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica geometria totusi si presiunea in cauciucuri, eventual la alt service. Simptomele sunt in general asa:

- masina trage stanga (dreapta) - cauze: geometria (unghiul de fuga sau cel de cadere), presiunea in pneuri sau cauciuc cu defect de turnare

- masina trepideaza de la o anumita viteza (nu cand franezi, aia e altceva) - cauze: echilibrarea rotilor, janta stramba

Astea ar fi cele mai comune, exista bineinteles si alte situatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BD77, daca nu faci o directie sa vezi cum stai cu unghiurtile de fuga, cadere, convergenta pe puntea fata, degeaba ne dam cu parerea. Daca geometria iese bine, atunci clar sunt rotile.

Cheers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil sunt de vina cauciucurile. Au greutati diferite => trage intr-o parte. Cantarestele. Nu trebuie sa ai mai mult de 100g diferenta. Iti spun asta din experienta chiar daca pentru unii ar parea hilar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cam naspa sa faca toata directia intai.Da o gramada de bani.Eu le scoteam si le puneam pe un cantar electronic, sa vad diferenta.Sa aiba vreun strat gros de mizerie pe ea? Cred ca ar fi observat la montaj asta.Sa aiba presiune inegala in roti? Posibil,depinde cu ce jaf de manometru o fi masurat.Ca nu gasesti un manometru bun in ziua de azi.Dar macar vedea ca sunt presiunile la fel.Sa fie directia cum zice Blitz ?,daca da, ar fi mers si inainte asa,dar zice ca fenomenul e dupa ce a permutat rotile intre ele.Poate sensul de rotatie al rotilor o fi necorespunzator ? Dar zice ca are unidirectionale si a permutat stg spate cu stg fata,deci e bine,daca nu le-o fi incurcat,ceea ce nu prea cred ca le-a demontat pe rand. O gramada de variabile...

Dar nu merg nici schimbate intre ele cum zicea Ducupro, ca nu merg sa se invarta invers.

DECI , cel mai sigur, ai avut pe spate cauciucuri uzate neuniform , zic eu, si de aia trage naspa.

Eu am facut la vreun an de la cumpararea masinii de noua, o permutare, si aveam uzura neuniforma doar pe interior stg fata.

Modificat de marian_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marian, nu costa asa mult o verificare de geometrie. 17 RON. Aaa...daca nu iese bine si trebuie sa o faci, costa. 75 RON puntea fata si 50 RON puntea spate. Dar intai o verifici.

P.S. Preturi la AutoSoft

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am intrebat la skoda mi-au zis ceva de peste milion

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fabiuta mea trage destul de puternic dreapta, si asta dupa ce acu o saptamana am schimbat rotile de pe spate mai putin uzate pe fata si invers(anvelope unidirectionale-deci roata stanga spate montata stinga fata si dreapta spate montata dreapta fata); inainte sa fac scimbarea, masina avea o tinuta perfect dreapta in conditiile in care anvelopele aveau un rulaj de 20 000 km.

am facut o echilibrare a rotilor montate pe fata si am verificat/corectat presiunea la toate rotile; week-endul asta intentionez sa plec in concediu in Germania si in conditiile precizate mai sus ar fi destul de greu un drum de 2000 km; astept sfaturile cunoscatorilor intr-o problema "generica" care nu tine neaparat de marca automobilului.

mentionez ca am dat search in prealabil in ideea ca voi gasi un topic care sa discute problema mea dar nu am gasit

mutumesc anticipat

multumesc in primul rand pentru promptitudinea cu care mi s-a raspuns.

Marian, Mircea, inclin sa va dau dreptate (rotile fiind unidirectionale, nu le pot monta altfel decat sunt acum); cred ca voi inerca sa le cantaresc, apropo de remarca: difrenta sa fie <100 g, apoi voi face presiunea din nou si cine stie .......; apropo de presiune, pe capacul de la rezervorul de benzina se recomanda pentru PARTIAL LOAD (incarcare medie/partiala) presiuni diferite pe fata si pe spate, si anume FATA:2.2 atm / SPATE: 2.1 atm, recomandare de care sincer nu am tinut cont pana am facut change-over-ul. Deci acum am 2.2 pe fata si 2.1 pe spate----cel putin teoretic.

Sa fie anvelopa fata dreapta mai uzata ?adica pe spate sa fi fost mai umflata si sa se fi tocit diferit fata de celelalte ? nu cred, cel putin nu se vede cu ochiul liber;

Ma bate gandul sa revin chiar la configuratia initiala in care masina mergea drept chiar si cu mana luata de pe volan, dar nu prea mai am timp de experimente..

Nu sunt inca decis dar oricum geometria nu mai am timp sa o verific (si sincer nu cred ca asta e cauza, pentru ca problema a aparut imediat ce am facut permutarea si nu cred ca se putea deregla in timp ce stateam pe loc...)

Va tin la curent

Modificat de BD77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu,vezi intai greutatea si apoi eventual mai incarci cu pb la janta mai usoara.Vezi si tu ce gramaj au plumbii de centrare si ii schimbi,pui alti mai grei sau mai incarci,cu toate ca treaba e destul de ciudata si mai greoi de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

problema am rezolvat-o pe moment punand pe fata 2 anvelope de iarna Firestone

dar pana sa le cumpar am facut vreo 4000 km pana in germania si inapoi, unde masina a avut comportament diferit fata de drumurile din Romania (vreau sa spun ca nu mai tragea atat de evident dreapta, poate si pentru ca anvelopele sau uzat uniform intre timp si probabil ca nici autostrazile lor nu sunt la fel de inclinate spre exterior ca la noi, ba chiar pe alocuri aveam impresia ca soseaua e mai lasata pe centru); pana sa ies insa din tara am facut presiunea de vreo 2 ori la statiile OMV si de fiecare data baiatul de facea presiunea i-mi spunea ca am roata fata dreapta mai desumflata

cand am intrat insa in tara, teroare.. am luat o groapa la iesirea din Timisoara spre Lugoj (EVITATI ZONA!!) si a fost cat pe ce sa sar in decor, unde de alfel mai erau vreo 2 masini oprite din acelasi motiv- consecinta..roata s-a desumflat in 2 km (janta avea o galma de vreo 3 cm); cert e ca dupa ce mia-m refacut /ciocanit janta si pus la loc cauciucul la prima vulcanizare masina nu mai tragea dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!