Jump to content

Cum Se Demonteaza Gurile De Ventilatie La Bora?


rotitza
 Share

Postare recomandată

Florin, din ce program ai acele schite postate mai sus?

As avea nevoie de ceva indrumari sa schimb antigel,lichid de servo si ulei CV...

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Elsa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare!pana la urma a reusit careva sa isi scoate lucrurile din gura de ventilatie de la parbriz??pt ca astazi un prieten si-a scapat telefonul in aceea gura de ventilatie, neavand grila pusa.

Modificat de nitaa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tare..... nu cred ca s-a reusit altfel.

Se desface coaja bordului si se ajunge la .... telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

=)) sa auzi si sa nu crezi...jos cu bordul sau banda dublu adeziva pe ceva maleabil sa bagi prin grila si apoi sa se lipeasca de tel.Am avut bafta si am scos asa un cercel :))..dar telefon,nu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e banda calumea si suprafata de lipire o prinzi bine de telefon, s-ar putea sa ai noroc sa iasa, daca ai vizibilitate buna, probabil te vei uita pe teava in jos prin parbriz :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomand o penseta flexibila...ca in foto! am luat eu una de la practiker cu 10 lei... incerc sa scot si eu ceva de acolo si nu reusesc...

cred ca singura varianta este cea pe care o invoca Florin... odata intrat ceva acolo nu cred ca mai poti scoate pe aceiasi gaura... are multe coturi si multe chestii pe acolo... si decat sa bagi ceva si sa rupi de acolo mai bine te lasi batut... din cate am inteles eu de pe la alti profesionisti, ce cade acolo merge pe fundul instalatiei unde este o tava acolo si acolo se aduna tot... ca sa ajungi acolo singura varianta este sa dau bordul jos si gata...

Mai exista o varianta.... sa faci rost de o camera video cu cap flexibil si lung de vreo 40 cm si cu o penseta din poza de mai jos sa scoti ceva de acolo... Succes!

post-62875-0-46311300-1348303663_thumb.j

post-62875-0-64166400-1348304024_thumb.j

post-62875-0-36168900-1348304035_thumb.j

Modificat de johnny0585
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vin si eu cu o idee...pentru telefon nu merge...dar poate pentru jumatatea de grila merge:D

daca dati torpedoul jos...veti gasi aeroterma...care practic impinge aerul prin acele fante...si daca inlocuim aeroterma cu ceva mai putertnic...adica cu un compresor?poate jetul de aer are forta sa impinga grila...nu de tot...dar macar cat sa se poata agata un colt ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, deja intram in demeliu SF, cam de debit de aer ar trebui sa impiga in sus un telefon...iti sufla si grilele afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

A reusit pana la urma cineva sa scoata ceva de acolo? am si eu o jumatate de grila cazuta inauntru.

daca scot airbag ul de la pasager am sanse sa reusesc?

Modificat de gugulea_gugu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degeaba dai jos airbag ul deoarece nu vei reusi decat sa atingi tubulatura aerului. Tubulatura de ghidaj aer spre parbriz este oarecum lipita pe bord in dreptul grilei, nu ai spatiu sa bagi mana. Cum ar mai avea tirajul necesar daca nu ar veni fixa sub grila??

post-11532-0-79231000-1448950773_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in plus, ca sa scoti acea tubulatura trebuia dat jos inclusiv suportul metalic al bordului, teava aia groasa din poza, care e prinsa cu un surub si pe din afara, sub grila stergatoarelor, dupa ansamblu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cunostinta de cauza, si eu am avut o jumatate de grila scapata pe tubulatura in jos, dar am reusit sa o scot cu o sarma de aluminiu indoita in varf (gen carlig de pescuit) dar bineinteles dupa o caruta de nervi si o mie de draci. spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!