Jump to content

Cum Se Demonteaza Gurile De Ventilatie La Bora?


rotitza
 Share

Postare recomandată

Am cautat peste tot pe forum dar nu am gasit cum anume se demonteaza gurile de ventilatie de pe bord la BORA.

Am gasit acest site http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...l%3Dro%26sa%3DG, dar nu ma lamurit intrucat aici se face o schibare a acestor grile de la GOLF cu unele de BORA.

Nelamurirea mea consta in modul de prindere a blocului de grile si butoane din zona centrala a bordului.

In pozele din link vad ca la golf se scot grilele iar in spatele acestora sunt 2 suruburi, dar nelemurirea mea e daca la bora sistemul e asemanator si cum anume scot acele grile care dupa parerea mea nu prea pot fi trase afara decat pe bucati. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culmea e ca e exact cum zici tu: se trage de ele. EU asa am facut.

Am luat un cutit bont si am bagat sus, in lateral si jos si usor usor am tras de ele. Mare mare atentie ca se pot rupe usor. Cand le scoti vezi ca ies cu tot cu butoane.

Asa ca nu trage tare cand au iesit, ca sa poti sa desfaci mufele. Bafta.

A in plus. Vezi ca o sa pice dracoveniile alea care sunt pe post de blocare a gurilor de aerisire, care la randul lor sunt foarte fragile. Atentie cand le pui sa le verifici ca merg cand dai de rotita (inchis/deschis). Eu unul le-am pus si am pus la loc plasticul si dupa am observat ca nu merg => nervi si chinuri sa le scot din nou. :D

Surub ai doar la cel de la sofer. Se scoate butonul de lumini si in spatele lui e un surub.

Modificat de vladpo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vladpo - Daca se poate sa fii mai explicit. Ai tras de lamelele gurilor de ventilatie si au iesit ca un corp comun(in spatele lor sunt acele 2 suruburi care sunt si la golf?), sau ai tras de toata consola de plastic care se compune din rama de plastic, 2 grile de ventilatie si sub ele 5 butoane(scaune incalzite, esp, avarii, dezaburire)?

Ai putea sa imi indici cu niste sageti pe poza atasata locurile din care ai tras?

post-12154-1193822384_thumb.jpg

Modificat de rotitza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mare cam asa:

Ideea e sa bagi un cutit subtire bont (unul din ala fara zimti si cu varf rotund, usor pe la imbinarea cu plansa de bord a ramei de plastic).

Pe scurt: nu iese ca la golf toata aerisirea ci iese rama de plastic cu butoane cu tot si raman acolo rotitele, ledurile si gura de aerisire. Doar la sofer e un surub care trebuie desfacut.

In plus cand iese rama de plastic pica capacele alea sub forma de lamela (desenate cu verde).Eu asa le-am scos, cu mai multe surubelnite si cutite si cu multa rabdare si migala. Se pot rupe foarte usor, pentru ca sunt foarte subtiri.

Pe scurt: toata rama care iese cu butoanele de jos si fara rotite si fara guri de ventilatie.

Inca odata: MARE MARE GRIJA!

Cu sagetile rosii e pe unde am introdus cutitul subtire rau. Pe acolo daca imi amintesc eu bine erau clipsurile care tine in loc rama.

post-5884-1193825550_thumb.jpg

post-5884-1193825911_thumb.jpg

Modificat de vladpo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare...am si eu o problema...din neatentie am rupt o paleta din alea 5 de la gura de ventilatie de la sofer la masina din semnatura...am reusit sa dau jos gura de aerisire...am lipit piciorusul de la paleta respectiva...dar am dat de alta belea...cand sa pun ledurile la locul lor la gura de aerisire...mi s-a rupt un led din cele doua...bineinteles ca nu merge nici celalalt..cred ca sunt legate in serie...intrebarea este daca nu stie cineva de unde pot cumpara un led din acela...sunt pe la magazine de electronice..:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Spune-mi si mie cum ai scos gura de ventilatie de la sofer ?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoti butonul de lumini: comutatorul in pozitia 0, apesi pe el, invarti spre dreapta (pozitii aprinse) si apoi tragi spre inapoi; vezi in poza de mai jos cum...

Desfaci mufa butonului de lumini prin apasarea unor cleme de plastic, din lateral. Scoti butonul care regleaza intensitatea luminilor si pozitia farurilor, cu o surubelnita mai micuta si protejand cu o carpa sa nu zgarii, apoi il scoti si pe asta din mufa tot apasand niste cleme care tin. Dupa ce ai scos comutatorul de lumini vei vedea ca sub el se afla un surub cu cap torx pe care va trebui sa-l desfaci, apoi tragi de grila, cu grija, se mai tine clipsata in partea superioara....

Si dupa ce desfaci poate-mi faci si mie cateva poze cu ledurile care sunt pe acolo, ma intereseaza daca se poate afla un cod sa comand luminitele care sunt acolo.

post-7784-1267539817_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-mi si mie cum ai scos gura de ventilatie de la sofer ?

Mersi

la golf sunt 2 suruburi la partea soferului. nu stiu daca asa e si la bora

eu am scos grilajul si acolo era un surub si unul in spatele comutatorului de lumini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e la fel, sunt doua suruburi dar nu e nevoie sa le desfaci pe amandoua. Cel din spatele butonului de lumini tine grila si dupa ce aceasta e indepartata mai ramane o rama, tinuta de alt surub. Daca e nevoie sa se scoata si aceasta rama, atunci bineinteles ca va trebui scos si celalalt surub.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

stie cineva vreun cod la grila aceea de dezaburire parbriz? s-a rupt si vreau sa o inlocuiesc...

post-62875-0-53571800-1327438249_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

singura sansa e sa o gasesti in dezembrari daca ai posibilitatea sa o scoti de pe bord.ar trebui sa fie prinsa in cleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, are un surub pe mijloc, sub senzor -daca are clima, sau sub capac - daca are AC si doua piulite, in capete....pe sub bord. Ca sa o montezi, trebuie data jos coaja bordului....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Fratilor! Belea! Mi-a cazut jumatea aceea rupta din grila de aeresire incalzire parbriz inauntru, CUM FAC SA O SCOT????? HELP!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am intrebat si eu de cateva ori cum as putea sa scot ceva de acolo... Mie mi-a fost spart prbrizul si probabil cand l-au inlocuit au cazut ceva graunte de sticla pe bord si probabil in grila. Au ajuns acolo pe fund pe undeva, le aud vibrand de fiecare data cand accelerez la 1200-1800rpm. La Passat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@johnny- nu prea vad cum sa o scoti de acolo daca nu ai macar un colt ramas afara sau ceva de care sa o agati. ce cade se duce direct pe traseul de ventilatie in jos

@victorash-cioburile stau fix in canalul de ventilatie.eu cand am schimbat caloriferul am gasit acolo o bicata de rama de ochelari de soare pentru ca priprietarul anterior acolo tinea ochelarii,fix in acele gauri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu a ramas nimic in afara, o sa incerc sa fac un carlig poate o agat! Are cineva schema instalatiei de climatizare???, am clima!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prea mult nu are cum sa se duca, deoarece acolo e ca o palnie. Pe un bat, incearca sa faci un varf de banda

Dublu adeziva si il bagi inauntru, incercand sa se lipeasca de ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat cu aspiratorul. Am demontat grila respectiva, mare "mester" fiind, am rupt un clips de pe margine care a cazut tot acolo. Am pus un furtun de plastic pe gura aspiratorului, am pus scoci si am introdus furtunul pe canal si am incercat sa aspir ceva... dar nimic. Asta a fost mai demult bineinteles, de asta am intrebat mai sus... Oricum deocamdata, eu le aud la fiecare accelerare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge nici cu scotch - ul! credeti ca pot sa o scot prin gura de ventilatie centrala?

Mi-a zis cineva ca incerc varianta "pescuit" sa fac un carlig mai maricel, o ata si sa-mi incerc norocul! Ce ziceti? am vreo sansa?

Modificat de johnny0585
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prin grila centrala e exclus..... incearca orice varianta poti. Ti-am pus 2 schite.

post-30007-0-36981700-1330461683_thumb.p

post-30007-0-75084100-1330461691_thumb.p

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

tot nu am reusit sa o scot.... HELP... alte idei....

Modificat de johnny0585
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jos coaja bordului, dupa care o poti scoate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!