Jump to content

Dezaburizare Luneta


stealth
 Share

Postare recomandată

Mai intai, am cautat printre topic-uri aceasta problema si nu am gasit, nici la aria Polo.

Deci anii.. s-a distrus instalatia din luneta , tensiune am acolo , exista solutii de remediat la fata locului? va rog nu imi dati pontul cu chestiile alea pe care le pun unii domni in parbriz la TV-uri , cine a inventat dispozitivul acela a facut o gluma proasta..

Vag parca stiam ceva de o substanta la tub care trebuie aplicata peste firele acelea, exista as aceva sau 'mi s-a parut'?

Daca nu, voi trece la constructia unei 'aeroterme' special pt treaba asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cit cheltuiesti cu o noua aeroterma mai bine cumperi o luneta la mina a doua si gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu gasesc . Vw Derby. treaba cu aeroterma e ultima instanta ,oricum nu e de cheltuit prea mult. nichelina am, gasesc lngimea potrivita pt a se incalzi convenabil ,mai trebuie doua ventilatoare de computer si ceva munca la cutie.

De aceea intrebam de solutii pentru remediat pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de a construi tot felul de improvizatii:

am inteles ca ai masurat tensiunea la firele care ajung la luneta si presupun ca ai undeva la 12V

daca ai facut masuratoarea cu firele conectate pe luneta e clar: traseele din luneta sunt intrerupte

daca nu:

b. conecteaza papucii si fa masuratoarea din nou

sau

a. verifica si curentul disponibil cu un bec de putere cat de cat. Sa zicem 12V 21W cum sunt cele de la frane

ce vreau sa sugerez este ca: e posibil sa ai tensiune (in gol) dar nu si curent suficient datorita unor contacte sau legaturi la fire slabe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"substanta" de care ai auzit exista, este o pasta cu argint pentru reparat cablaje electronice, se gaseste la magazinele de specialitate dar este cam scumpa, un tub de cateva grame (4-5g) costa vreo 60-80 de lei... se aplica cu o penitza, ac, scobitoare, ce vrei tu, in locurile unde este intrerupt circuitul si se lasa sa se usuce

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma tem ca gradul de deteriorare e prea mare pentru a repara 'ici-colo' .

Eu ma gandeam la a pune substanta pe toata lungimea benzilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se gasesc haioane aproape noi la dezmembrari si nu sunt scumpe de la care poti lua luneta, sau poti sa ai o surpriza sa gasesti haionul la aceeasi culoare cu al tau si culmea sa arate si mai bine de o mie ori decat al tau. Iti zic din proprie experienta.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Vw Derby. Nu are hayon, e un model foarte rar comparativ cu Golf, Polo, Jetta. Nu gasesc nici cablu de km..

Oricum, cand cumperi o luneta, cum poti verifica pe loc acolo daca nu are fire intrerupte ? In nicun fel, "ruletele" nu ma prea pasioneaza :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:angry: Uite de ce nu am putut eu sa aleg userul "Stealth" :angry:

Pasta aia de care zice BOBBY si se foloseste la cablaje e mult prea scumpa si fina ca sa o folosesti pe toata lungimea benzilor. Pe de alta parte acea pasta nu prea rezista acolo din cauza umezelii, daca o atingi cu ceva se sterge sau se crapa si cade de unde ai aplicat-o. Presupun ca nici macar nu stii unde sunt intrerupte, deci ar cam fi dificil oricum. Daca nu e alimentata instalatia, poti verifica continuitatea lor foarte simplu cu o alta sursa de curent/tensiune, un bec si un fir lung, banda de panda si portiune de portiune.

Exista o alta varianta, un fel de lipici facut de Loctite de exemplu care e mult mai rezistenta si care tine mult mai mult. Ar trebui cu rabdare sa iti dai seama unde e intrerupta continuitatea chiar si folosind on lupa. Lipiciul-pasta de care iti zic eu costa 8-10 euro maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

O solutie mult mai simpla (spusa de un doctor in Dacii): praf de mina de creion amestecat intro picatura de superglue. Sincer nu am incercat reteta asta ca nu am avut nevoie, dar mi-a spus ca a reparat multe rezistente la Daciile vechi.

Daca incerci acest lucru, spune-ne sa stim daca merge sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la haionul meu de golf 1 am folosit fir de manganina pe care l am cositorit la capete suprapunand ul pe depunerea originala de cupru.lam fixat cu mici bucati de banda scotci provizoriu urmand a da cu lac dar a ramas asa de 4 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, ce naiba e aia manganina si de unde se gaseste?

banuiesc ca e ceva cu mangan. si ia zi, merge treaba, zvanta abureala aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit pasta de argint pt reparat, evident ca nu a functionat, adica in locul unde am reparat se dezabureste iar in pe restul cablajului foarte greu, pina la urma locul reparat s-a incins asa tare incit s-a stricat iar :)

Am dat 800.ooo lei acum 3 ani pe acea solutie mai bine mai puneam ceva si luam o luneta noua (solutia era de la Bizon) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare,

Am si eu probleme cu dezaburirea lunetei. Am masurat aseara si nu ajunge + , am doar - . Siguranta este ok, mai exista un releu sau eventual traseul cablurilor, ma gandesc sa nu fie intrerupte pe undeva, o mufa iesita etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo la trecerea dela caroserie la luneta prin cordonu ala de cauciuc te-ai uitat? acolo se coc cablurile cel mai repede si se rup.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ai o singura singuranta, alta siguranta sau releu nu este. Exact cum zice si capone26 verifica burduful din stanga al haionului, sa nu fie intrerupt "+". De ocicei acolo se rup firele.

Alta chestie tie pe fir nu-ti vine curent? poate sa vina pe fir si sa nu faca contact cu pinul lipit pe luneta!

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am deloc curent pe cablu. Cablurile din burduf pe unde vin? Coboara pe langa in portbagaj sau merg prin plafon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat burduful? Cablurile coboara in portbagaj, prin stalp :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, acolo era problema. Firul era intrerupt, se pare ca a mai umblat cineva pe acolo ca erau "reparate" si cele de la stergator. Acum astept sa inghete ca tensiune am(s-ar vede ca isi face treaba ca am suflat putin si se vad semne).

Multumesc pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine ca ai rezolvat-o ca acusi vine frigul si zapada!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!